Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

Erkan Ilik | 08 Nisan 2021 | Genel, Güncel, gundem, Kültür A- A+

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

KIYMETLİ YAZARLARIMIZ CEVAPLIYOR

www.hakanbirol.com

Merhaba değerli okuyucularımız. Her hafta bir yazarla röportaj köşemizde bu hafta “Ruhsal Uyanışın Zekâsı SQ” kitabıyla tanıdığımız “Evrim BALIKÇI” var.

Merhabalar Evrim Hanım, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize kendiniz ve ilgi alanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

10 yılı aşkın süredir yaşam koçluğu yapıyorum. Biyolog, Sosyolog ve Aile danışmanıyım aynı zamanda. Youtube da içerik üreticisiyim, Evrim Balıkçı adıyla izleyicilere rehber olması amacıyla açtığım kanalımda 4 yılı geçkin süredir aydınlatıcı ve rehber niteliğinde videolar ve meditasyonları ücretsiz paylaşıyorum. Kasım 2020’de de Ruhsal Uyanışın Zekâsı SQ adlı kitabım yayınlandı. Online yaşam koçluğu hizmetini vermeye devam ediyorum. Takipçilerimle de hem Youtube hem İnstagram da yazlarım ve videolarımla temas halinde olmayı seviyorum.

Yoga yapıyorum, hayvan hakları savunucusuyum ve 6 yılı aşkın süredir vegan yaşam tazını benimsemiş durumdayım. Yaşam boyu gelişime inanıyorum ve ben de halen öğrendiğime inanıyorum ve insanlara yaşam yolculuklarında kişisel gelişim alanındaki birikimlerimle rehberlik etmenin hayat amaçlarımdan biri olduğuna inanıyorum.

“Ruhsal Uyanışın Zekâsı SQ” kitabınızdan bahsedecek olursak eserinizde okuyucularımızı neler bekliyor?

Kendi öz benlikleri ile buluşmanın önce farkındalığını sonra da uygulamalarını içeren rehber ve başucu niteliğinde bir kitap olsun istedim. Ruh, zihin ve beden uyumu için duygusal zekadan da önemli olan ve tüm zeka türlerini kapsayan Ruhsal Zeka kavramını açıkladım. Ruhsal zeka hayat amacımıza, kendimizi anlamamıza ve tanımamıza aracılık edecek en temel ve en önemli kavramdır. Ruhsal zekâyı aktifleştirme yollarını anlattım ve bununla bağlantılı olarak kişinin kendi kendisini iyileştirebilmesi için gerekli tüm yöntemleri uygulamalar ile detaylı şekilde okuyucuya sundum. Okuyucunun kendisini çok heyecanlı bir keşif ve farkındalık yolculuğunun içinde bulacakları bir eser oldu ve dönüşler de harika! Eserin hedeflediğim amaca ulaştığını görmekten çok mutluyum ve zamanla daha büyük kitlelere ulaşacağından eminim.

Kitabınızı yazmanızda en büyük etken neydi?

YouTube’da paylaştığım videolar ile kendi üzerinde çalışma yapan çok fazla takipçim oldu. Çok fazla soru alıyordum. Bütünsel bir sistemi okuyucuya sunmak istedim. Yaşam koçluğu seanslarına herkes çeşitli nedenlerle ulaşamıyor. Bu hizmeti alamayan herkese de kitap ile ulaşarak hayatlarına gerçekten dönüştürücü şekilde dokunmak istedim.

O nedenle çok kapsamlı hazırladım çünkü kitabın hazırlık aşaması çok uzun sürdü. Kişisel gelişim alanında en fazla yanlış anlaşılan konuları açarak, okuyucunun sorularına yanıt oluşturacak verileri ortaya koyacak şekilde hem bilimsel, hem spiritüel açıdan da yaklaşan bir algıyı sunmak istedim. Danışan yaşam öykülerinden örnekleri ve nasıl çözdüğümüzü, süreçte neler yatığımızı da anlattım. Böylece herkesin kendinden bir şeyler bulacağı nitelikte bir eser oldu. Sanırım bu nedenle çok sevildi.

İnsan ruh, zihin ve bedendir.” diye çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Peki, günümüz insanı ruhunu sizce çok ihmal etmiyor mu?

Hem de nasıl! Zaten tüm sıkıntının kaynağı da tam burası. Sadece günümüz insanı değil, dünyada ve Türkiye’de kişisel gelişim alanındaki pek çok uzmanın da Ruh faktörünü ihmal ettiğini gözlüyorum. Zihinsel ve bedensel uygulamalara ağırlık verilmiş durumda, ancak eğer siz ruhu hesaba katmazsanız tüm bu çabalar ve çalışmalar bir yönüyle eksik ve kısır kalıyordu. Bu kitap ruhumuzdan gelen mesajları anlamayı, spiritüel bakış açılarını da kapsayan yöntem ve bakış açılarını içerdiği için ‘’İnsan Ruh, Zihin ve Bedendir’’ söylemini tam anlamında karşılıyor be bütünlüklü bir görüş açısı sunuyor. Böylece ruhumuz ve hayat amacımız ile uyumlu bir yaşamı yaratmanın yollarını anlatıyor. Zaten bu nedenle benzerlerinden ayrılıyor.

En çok hangi tür kitapları okuyorsunuz ve hangi yazarları takip ediyorsunuz?

Beğendiğim ve takip ettiğim yazar çok fazla, yine de öne çıkanlar Nil Gün, Erich Fromm, Bruce Lipton en sevdiklerimden. Kuraldışı Yayıncılığın çeviri kitaplarını beğeniyorum. Ayrıca spitirüel eserleri ve psikoloji alanındaki kitaplar en fazla ilgimi çekenler oluyor.

Yazmak başlı başına cesaret isteyen bir iştir. Yazmak isteyen ama nasıl yazmaya başlaması gerektiğini bilmeyenler için önerileriniz var mı?

Aklına o an gelenleri mutlaka o anda not almalarını öneririm. Ufak ufak notlar da olsa gün içinde veya gece bir an aklınıza bir fikir düşüyor, ilham diyelim buna bilinen adıyla ama ben sezgi demeyi seviyorum. Sezgisel gelen bilgi, fikir, bakış açısı bunlar farklıdır ve bunları not almanın büyük yararını gördüm ben. Çünkü o anda not almazsam sonra düşünsem de onu hatırlayamadığımı veya o akıcılıkta kaleme dökülmediğini fark ettim. O ufak ufak notlar daha sonra başına oturunca açılıyor, açılıyor konunuz derinleşiyor.

Yine de önce ne konuda, ne tür ve içerikte bir eser yazmayı istiyorsunuz bunu netleştirmeniz gerekiyor. Bu kitaptaki amacınız yani, bu netleştikten sonra o konudaki fikirlere zihniniz açılmaya başlıyor. Ve bahsettiğim sezgi ile size akan bilgiyi kağıda dökebiliyorsunuz. Bunun için araştırma yapmak gerekiyorsa eserinizi besleyecek yayınlardan destek almak da önemli. Tutarlılığınızı artıracaktır.

Asla ben yapamam, yazamam gibi engelleyici inançlara kapılmayın derim. Siz gerçekten istiyorsanız yazarsınız, yazabilirsiniz! İş, güçlü niyete sahip olmanız ve bir noktadan o ilk adımı atmanızdır. Gerisi için de acele etmeyin ve zamanla pişmesini, eserinizin dolmasını bekleyin. Onu zamanla zenginleştireceğinizi bilin.

Ülkemizdeki okuma oranları hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Gözlemleriniz doğrultusunda genç nesle bakış açınızı özetleyebilir misiniz?

Bu oran gittikçe artıyor bence. Günümüzde daha çok insan farkındalığını geliştiriyor. Herkesin belli ilgi alanları var ve o alanlarda daha çok okuyoruz. Genç nesil bence pırıl pırıl ve çok zeki. Gelecek vadediyorlar. Son 10 yıldır yaşam koçluğu desteğine yönelen danışanlarımda yaş oranı gittikçe düşüyor örneğin, daha fazla genç daha bilinçli ve kendini yetiştirmeye hevesli. Üstelik bunu zorlama ile değil, farkındalıkla yapıyorlar.

Değerli Evrim Hanım, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. En kısa zamanda yeni eserlerinizi de okuyabilmek dileğiyle…

Teşekkür ederim. Keyif aldım.

Sevgilerimle

4417 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,5375
EURO 10,1299
BIST 11,9216
ALTIN 495,41

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle