Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

YARGIDA “E-DURUŞMA” DÖNEMİ BAŞLADI

Erkan Ilik | 27 Eylül 2020 | Genel, Güncel, gundem, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

YARGIDA “E-DURUŞMA” DÖNEMİ BAŞLADI
Türkiye’de avukatların bulundukları yerlerden duruşmaya video konferansla katılmalarını sağlayan “e-Duruşma” uygulaması, Ankara Batı Adliyesi 1. Tüketici Mahkemesinde görülen duruşmayla başladı. Adalet Bakanlığı, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan, avukatların hukuk mahkemelerinde taraf oldukları duruşmalara video konferansla katılmalarını sağlayan “e-Duruşma”, ilk kez Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesinde görüldü. Taraf avukatı duruşmaya, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra bürosundan bağlandı. Mahkeme salonuna kurulan ekranda, avukat ve salonun görüntüsü yer aldı.
“E-DURUŞMA” NASIL YAPILACAK”
Test çalışmalarına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de katıldığı e-duruşma sisteminin yazılımı ve geliştirmesi Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce yapıldı. e-duruşma sistemi ile avukatlar, farklı şehirlerdeki duruşmalarına video konferans yöntemiyle katılabilecek. Avukatlar, “UYAP Avukat Portalı” üzerinden “Duruşma Sorgula” menüsünden sorgulama yaptıktan sonra duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesini de yazarak ilgili mahkemeye “e-Duruşma” talebi gönderecek. Hakimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinden sonra duruşmaya portal üzerinden katılabilecek. Avukatlar, uygulama aracılığıyla bağlandıkları duruşmalarda cübbe giymek zorunda olacak.


“ADALET BAKANLIĞININ UYGULAMASINA ULUSLARARASI ÖDÜL”
Adalet Bakanlığının vatandaşlarının işlerini kolaylaştırmak için hazırladığı E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması, aday gösterildiği WSIS 2020’de 776 proje arasından ilk beşe girerek şampiyonluk ödülünü aldı. Ödül Töreni 7 Eylül’de online platformda düzenlendi. Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen e-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi (WSIS) Forumu 2020 çerçevesinde düzenlenen yarışmada ilk beşe girerek şampiyon oldu. Dünya çapında düzenlenen yarışmaya 776 proje katıldı. Yarışmaya katılan projeler arasında WSIS uzmanlarının yaptığı ilk değerlendirme neticesinde E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması halk oylamasına girecek 352 IT Projesi arasında yer aldı. E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması oylamada en fazla oyu alan 5 proje içerisinde yer alarak şampiyon oldu. Ödül Töreni 7 Eylül 2020’de online platformda düzenlendi.
“e-ADALET VATANDAŞ UYGULAMASI ADALET HİZMETLERİNE ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR”
Adalet Bakanlığı, teknolojinin imkanlarını kullanarak vatandaşların adalet hizmetlerine erişimi kolaylaştırıyor. Mobil platformlarda yerini alan ‘e-Adalet Vatandaş’ uygulaması ile vatandaşlar dava dosyalarına cep telefonları üzerinden anında erişim sağlayabiliyor. Android ve IOS için hazırlanan uygulama ile birlikte vatandaşlar adli ve idari yargıda yer alan açık veya kapalı dosyaları hakkında anında bilgi sahibi olabiliyor, UYAP Bilgi Sisteminde kayıtlı olan iletişim bilgilerini görebiliyor. Vatandaşlar uygulamanın ajanda özelliği sayesinde bulunduğu ay içerisinde takvim üzerinden görsel olarak dosyalarıyla ilgili gelişmeleri takip edebiliyor.
“WSIS NEDİR?”
Ülkelerdeki bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimini ve gelişmekte olan ülkelerin bilişim alt yapılarını iyileştirmeye teşvik eden WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi), uluslararası organizasyonların üst düzey temsilcileri ve 175 ülkeden yaklaşık 11.000 katılımcıdan oluşmakta olup, kapsayıcı ve kalkınma odaklı, herkesin bilgi oluşturabildiği ve paylaşabildiği bir organizasyon haline geldi. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü UYAP Bilişim Sistemi WSIS 2016 ödüllerine e-Devlet kategorisinden aday gösterilmiş ve birincilik ödülüne layık görülmüştü.(HABER MERKEZİ)

 

242 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,3465
EURO 9,6728
BIST 1,1649
ALTIN 504,34

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle