Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

VİLLA NASIL YAPILIR? -10 BAŞLIKTA VİLLA YAPIMI-

Erkan Ilik | 08 Eylül 2021 | KöşeYazar A- A+

MERHABA ARKADAŞLAR,
Villa yaşantısı hemen herkesin ama uzun ama kısa özendiği ve arzuladığı bir yaşam biçimidir. Bahçeli, havuzlu, az katlı, güzel bir bölgede tam da kendi isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak inşa edeceğiniz villanızda, yaşamaya başladığınızda belki de hayattan gerçekten üst düzeyde keyif almaya başlayacaksınızdır, kim bilir. Peki bir villa nasıl yapılır, villa yapımında nelere dikkat edilmesi gerekir, hangi süreçlerden geçilir hiç detaylıca düşündünüz mü? Bu yazımda 10 başlıkta villa yapımı ile ilgili tüm konulara değinecek olup birçok noktada aklınızdaki soru işaretlerine de cevap verecektir.

Özel villa yapmak her insanın hayatında yaşayabileceği bir tecrübe değildir. Villada yaşayan birçok aile oturduğu villayı kendi yapmamış ya satın almış ya da kiralık olarak içinde yaşamaktadır

Villa yapımı pahalı ve oldukça detaylı bir süreçtir. Hayalinizdeki villa nasıl yapılır adım adım öğrenmek ve hataları en aza indirmek için aşağıdaki 10 başlıkta villa yapımını anlatan süreçlerin en azından farkında olmakta fayda bulunmaktadır. İşte bahsettiğim 10 başlık villa yapımına değinelim…

1.İhtiyaçların Ve Beklentilerin Belirlenmesi.

Her türlü inşai faaliyeti gerçekleştirmeden önce yapılması gereken en önemli şey ihtiyaçların ve beklentilerin belirlenmesidir. Bu tespitler, bir Tasarım Özeti olarak isimlendirilebilir. Tasarım özeti, yapılacak villanın sahiplerinin hem duygusal hem mantıksal kararlarını içermeli, projeyi hayata geçirecek ekiplere yol gösterici olmalıdır. Villa yapımı ile ilgili temel hedefler, Tasarım Özetinde yer almalıdır. İhtiyaçların ve beklentilerin, doğru ve gerçekçi bir şekilde yer aldığı tasarım özeti sürecin ilerleyen aşamalarında birçok noktada yol gösterici olacaktır.

2.Lokasyon Tespiti

Villa, sonuçta bir gayrimenkul çeşididir ve konu gayrimenkul olunca en önemli gerçek lokasyondur. Villa yaşantısı çok kişisel bir seçimdir. Kişisel seçimler her ne kadar sorgulaması ve mantıklı olarak değerlendirmesi zor olsa da özellikle mimarların, bu konuda villa sahibi olmak isteyen müşterilerine lokasyon ile ilgili konularda akılcı tavsiyelerde bulunması sonradan yaşanabilecek olumsuzlukların ve pişmanlıkların önüne geçmek için gereklidir. Lokasyon seçimi yapılırken bölgenin sadece bugünkü durumu değil yarını da incelenmeli, bölgede hayata geçirilecek projeler bölge planları taranarak öğrenilmelidir. Villa yapımı önemli bir gayrimenkul yatırımıdır ve gayrimenkul yatırımı dendiğinde akla ilk olarak lokasyon gelir. Ulaşım imkanları, sosyal donatılar, alt yapı, çevre düzeni gibi etmenler göz önünde bulundurulmalıdır. Lokasyon başlığı aynı zamanda seçilecek arsanın özelliklerini de değerlendirmeyi gerekli kılabilir. Arsanın az ya da çok eğimli olması hayali kurulan villanın yapımına etki edecek önemli bir etmendir. Bunun yanında arsanın biçimi üzerine yapılacak yapıyı doğrudan etkileyecektir. Bu nedenlerle lokasyona kesin karar vermeden önce villa konusunda uzman bir mimardan destek almakta büyük fayda bulunmaktadır.

3.Bütçe

Villa yapımı zaman ve maliyet olarak zor bir iştir. İşin zaman maliyetini de hesaba kattığımızda toplam maliyet ilk etapta düşünülen ya da hedeflenen bütçeyi aşabilir. Bu nedenle bütçeyi doğru tespit etmek ve nakit akışını iyi planlamak önemlidir. İşin her safhasında harcanması gereken bütçeyi işin en başında tespit ederek nakit akış tablolarını hazırlamak yapılması gereken önemli bir çalışmadır. Villa yapımı kişisel bir konu olduğu ve karar verici sayısı fazla olmadığı için süreç içinde ticari bir gayrimenkul yatırımına göre daha esnek olma şansı elbette ki vardır. Ancak doğru seçilmiş bir proje ekibi villa sahibinin bütçesini onun kadar düşünmeli ve gerekli uyarıları her aşamada yapabilecek donanımda olmalıdır.

4.Mimari Ve İç Mimari Tasarım

Villanızı yapmaya karar verdiğinizde projeyi gerçekleştirmekteki en büyük yardımcınız, mimarınız olacaktır. Mimarınızı doğru seçmek bu süreçteki en önemli kararlarınızdan birisidir. Mimarla kuracağınız iyi ilişki kendini doğrudan villanızda kalite olarak gösterecektir. Sizi iyi anlayan, dinleyen ve profesyonel tavsiyelerini her koşulda esirgemeden sunan bir mimarla çalışmak süreci son derece keyifli bir hale getirebilecektir. Mimari tasarım sürecinde ilk etapta plan şemaları ve çeşitli görsel görünüş çalışmaları villanızın taslakları ortaya çıkmaya başlar. Hem yerleşim ve planlama kararlarıhem cephe ve görünüş kararları hem de villanın iç mekân dekorasyon tasarımları bir bütünlük içinde ele alınmalıdır. Plan, cephe ve dekorasyon çalışmaları birbirinden kopmadan, eş zamanlı yürütülmelidir.

5.Mühendislik Çözümleri

Mimari ve iç mimari tasarım süreci mühendislik çözümlerinden bağımsız düşünülmemelidir. Yapının taşıyıcı sistemi, ısıtma-soğutma-havalandırma sistemleri, sıhhi tesisatları, elektrik ve aydınlatma şebekeleri gibi birçok konunun da mimari tasarımla uyumlu olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Mühendislik çözümleri sadece yapım aşamasını düşünerek değil, kullanım sürecini de göz önünde bulundurarak seçilmelidir. Uzun vadede en az sorun çıkaracak, kullanım maliyeti düşük, dayanıklı sistemler seçmek villa hayatınızın keyfine keyif katacaktır.

6.Resmi İşlemlerin Yürütülmesi

Tapu sicil müdürlüğü, tapu kadastro müdürlüğü, imar ve şehircilik müdürlüğü, yapı denetim şirketi, elektrik-gaz-su ve kanalizasyon-telefon vb. birçok kuruluşa başvuruda bulunmak gerekecektir. Her kuruluşun kendi standartları ve öncelikleri olduğundan bazen süreçler ne yazık ki saç-baş yoldurabilecek kadar uzayabilmekte ya da karmaşıklaşabilmektedir. Bu nedenle resmi işlemlerin yürütülmesi konusunda işin uzmanlarından destek en doğru yoldur.

7.Kaba Yapı İnşaatı

Villanızla ilgili tüm gerekli resmi işlemleri tamamladınız, hayalinizdeki projeyi mimarınızla birlikte tasarladınız ve artık sıra sahaya çıkmaya geldi. İnşaat aşamasındaki ilk safha, eğer prefabrikasyona yönelik bir tasarım yok ise, arsanın düzenlenmesi ile ilgilidir. Parsel herhangi bir yola bağlanmıyorsa öncelikle parsele ulaşabilmek ve çalışabilmek için toprak ya da mıcırdan da olsa bir yol düzenlenmesi ve şantiye kurulumu gerekmektedir. Müstakil villa inşaatları genel olarak çok büyük olmadığından bu konular sorunsuz geçilebilir. Ardından, hafriyat (kazı)-dolgu ve gerekli ise iksa-kazık işleri yapılır. Bu işlemlerden sonra temel ve perdeler, taşıyıcı sistem, bölme duvarlar, tesisat alt yapısı, bahçe perdeleri ve setleri, havuz perdeleri, istinat duvarları, şaftlar-rezervasyonlar, çatı konstrüksiyonu vb gibi ana yapısal kısımlar inşa edilir. Ağırlıklı olarak betonarme karkas sistemler kullanılmakla birlikte müstakil villa projelerinde ahşap, çelik ya da taş mimarisi ile kaba yapıyı inşa etmek de oldukça estetik sonuçlar veren çözümlerdir.

8.İnce Yapı İnşaatı

Kaba yapı aşaması ardından ince yapı aşamasına sıra gelir. Bu aşama adından da anlaşılacağı üzere dekoratif unsurları ve detay işlemleri içerir. Banyo, tuvalet, mutfak gibi ıslak mekanların donatılması, zemin, duvar, tavan kaplamaları; sabit ve hareketli mobilyalar, çatı ve cephe kaplamaları gibi mimariyi gösteren unsurlar ince yapı inşaatı unsurlarıdır. İnce yapı inşası seçilecek malzemelere göre çok büyük maliyet farklılıkları yaratabilir. Projeyi yönetecek mimarın tecrübesi villa sahipleri açısından önem taşır.

9.Villa Yaşantısında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Villa hayatı apartman ya da rezidans hayatından farklıdır.Villanızdaki tüm sorumluluk size aittir. Hayalinizdeki villaya kavuşmak içindeki yaşantınızın mükemmel olacağını garanti etmez. Villanızın tarzına, konumuna, mimari özelliklerine, aile yaşantınıza, teknik özelliklere göre farklı farklı birçok konuda ciddi kararları almanız gerekebilir. Bunun yanında ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi giderler sadece villa sahibi aile tarafından karşılanacağı için bu gibi teknik donanımın doğru çözümlenmesi ve senaryoların uygun bir şekilde planlanması gerekmektedir. Bu noktada otomasyon ve güvenlik donanımları kullanmak uygun olacaktır.

10.Yatırım Aracı Olarak Villa

Villa yapmaya karar verdiğinizde bunun aynı zamanda ciddi bir yatırım olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Hayat şartları her zaman bugünkü gibi olmayabilir ve ileride bir gün villanızı satmak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak müstakil villanızı planlarken ve inşa ederken bu yaptığınızın aynı zamanda ciddi bir yatırım değeri taşıdığından da emin olmanızda fayda bulunmaktadır. Daha sonra satışı mümkün olmayacak düzeyde uygunsuz bir tasarıma sahip bir villa inşa ettiğinizde geri dönüşü mümkün olmayan bir karar vermiş olabilirsiniz. Bu nedenle piyasanın nabzını yoklayarak lokasyonuna mümkün olduğunca uygun ve zaman geçtikçe değeri artacak bir projeyi inşa etmek aileniz için çok daha güvenli bir seçenek olacaktır. Planlaması iyi yapılmış, içinde mekânsal revizyonlara imkân veren, çeşitli odalar ya da ekler yapmaya müsait, teknik giderleri aşırı olmayan bir yuva herkes için cazip ve tercih edilir olacaktır. Bu da villanızın değerini arttıracağı gibi aynı zamanda istediğiniz anda satışını da kolaylaştıracaktır. Gayrimenkul yatırımında mülkün değeri kadar elden çıkarma kolaylığı da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir unsurdur.

 

EVET BU HAFTA YİNE KENDİ SEKTÖRÜMDEN VE BU SEKTÖRDE TERCİH ETTİĞİM YAPIDAN BAHSETTİM. UMARIM BİR VİLLA YAPIMINDA ÖNEMLİ OLABİLECEK KONULARINDAN BAHSEDEREK, SİZLERE YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR.

SAĞLIKLI HAFTALAR DİLERİM.

HAFTAYA GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE… 😊

 

154 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 9,5156
EURO 11,1041
BIST 13,1808
ALTIN 545,52

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle