Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Tarım Arazileri, İnşaat Şantiyelerine Dönüşüyor…

Erkan Ilik | 06 Eylül 2022 | Genel, Güncel, Tarım A- A+

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit,  Fethiye’de hızla ilerleyen kaçak yapılaşmaya dikkat çekerek, ‘Toprak olmadığı zaman çiftçi, köylü üretmezse herkes aç kalır. Betonun yenmeyeceğini o zaman öğreniriz’ dedi.

Fethiye’de tarım arazilerinin betona dönüşmesine tepki gösteren Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Kayaköy, Çamköy,Karaçulha, Kargı, Yanıklar, Çenger ve Faralya mahallelerinde hızla gelişen inşaat sektörüne dikkat çekti. Tarım arazilerine yapılan kaçak bungalov tarzı binaların tarıma gölge düşürdüğünü, ilerleyen günlerde ekilecek bir alanın kalmayacağını kaydetti. Fethiye’nin bakirliğini kaybettiğini dile getiren Karayiğit, tarım arazilerinin korunması gerektiğinin altını çizdi.

“Çiftçiler Arazisini Betona Harcamasın”

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Kayaköy’de, Çamköy’de, Faralya’da, Karaçulha’da, Yanıklar’ada Kargı’da ve Bozyer’de tarım arazileri hızla inşaat alanına dönüyor. Düşünüyorum 10 sene sonra ne olacak? Fethiye’de yaşayan ya da dışarıdan gelip yerleşen insanlar evinin önünde 2 tane marul dikip, maydanoz ekip yetiştiremeyecek mi? Hangi toprakta karnı doyacak? Bu işin sonu kötü… Toprak olmadığı zaman çiftçi, köylü üretmezse herkes aç kalır. Betonun yenmeyeceğini o zaman öğreniriz. Ama iş işten çoktan geçmiş olur. Benim önerim çiftçiler ekip biçmeye devam etsin, arazisini betona harcamasın” dedi.

“Tarım Alanları Yok  Oluyor”

Başkan Kenan Karayiğit, “Tarım konusunda Fethiye bakirliğini kaybetti. Tehlike çanları çaldı da geçiyor bile. Bu yapılan bungalov işleri de canımızı sıkacağa benziyor. Biz geçenlerde yaptığımız toplantıda 23 maddenin ilk sırasına bu bungalovları koyduk. Hızla yapılaşmaya gidiyoruz. Tarım alanları talan oluyor. İmarsız tarlalar bile bungalov inşaatı olmaya başladı. Millet cezayı göze alarak, yapıyor. Belediye ve Çevre Şehircilik Bakanlığını göreve davet ediyorum. Elimizde ki tarım alanlarına sahip çıkmamız gerektiğini, çiftçimizi bilinçlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu imara açılan arazilerde bizim her zaman dile getirdiğimiz gibi kurulan komisyonlarda Ziraat Odalarından birer tane temsilci almaları gerektiğini bizlerinde fikirlerini almaları gerektiğini hep söylüyorum ama ne yazık ki çiftçilik kuruluşu olan Ziraat odalarından bir tane temsilcilik almıyorlar. Buda herhalde büyüklerimizin ayıbı diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Haber-Hakan AYKIRI

38 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle