Hoşgeldiniz  
..................................................................................

SABAH TERAPİSİNE VAR MISINIZ?

Erkan Ilik | 04 Ağustos 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

Köşe Yazarı Hakan Birol’dan

SABAH TERAPİSİNE VAR MISINIZ?

Sabah kalktınız ve yine günün nasıl başlayacağına dair mesajları beyninize göndermeye başladınız. Muhtemelen standart mesajlar kendini yenilemeye başlamıştır. Söz gelimi örnek verecek olursak : “ Yine mi iş saati geldi? Sabah erkenden kalkmayı sevmiyorum. Kahvaltı yapsam da olur yapmasam da. 5 dakika daha uyusam kahvaltı yerine geçer…” gibi yoğun ve olumsuz bir mesaj trafiği ile beynimizi yönlendiririz. Soruların şekli meslek hayatına göre şekillenmektedir. Ama % 90 olarak maalesef ki hep olumsuz mesajlar beynimize yollanmaktadır. Şimdi bu konu hakkında biraz daha detaya inelim.

 

Günün en güzel saati sabah saatleridir. Sabah kahvaltısı ile enerji depolayıp beynimizi tam kapasite çalıştırmak için büyük bir fırsattır. Çünkü beynimiz sabahın ilk saatlerinde dinlenmiş bir şekildedir ve uyarıcılar açıktır. Bir nevi genel uyarılmışlık hali dediğimiz durum bu saatlerde en iyi kıvamındadır. Sabahın o ilk saatlerini en güzel bir şekilde değerlendirirsek gününüzün çok farklı geçeceğini söyleyebilirim. Peki, bu değerlendirmeden kastım mı nedir?

 

Şöyle açıklayalım: Sabah kalktınız ve hiç söylenmeden lavaboyu gittiniz. ( Söylenmeden diyorum çünkü burası çok önemli. Söylendiğiniz anda beyninize bir ileti yollamış olursunuz. Ardından bu iletiyi güçlendirecek mesajlar ardı ardına gelir ki bu hiç iyi bir durum değildir. Daha güne gözlerimizi açar açmaz 1-0 yenik başlamayalım lütfen.) Şimdi aynanın karşısına geçin ve kocaman gülümseyin. Bu gülümsemede nerden çıktı sabah sabah demeyin. İçten olun ki mesaj yerine ulaşsın.

 

Asık suratlı durumda iken yüzünüzde daha fazla kas çalıştırdığınızı unutmayın. Gülümseyin ki pozitif mesajların önünü kapatmayın. Ardından aynaya bakıp kendinize bir merhaba diyin. Dünyanın en değerli biricik varlığını selamlayın. Çünkü sizden bir tane daha yok. Değerli olduğunuzu bilin. Bu güzel mesajların ardından odanıza gidin ve pencerenizi açın. Şimdi sizden başka varlıkların yaşadığı bu dünyaya da selam verin. Kuşlara, bulutlara, ağaçlara, her gün bıkmadan üstümüze doğan güneşe… Hepsine kocaman bir merhaba demeti savurun. İşte şimdi oldu!

 

Sırada her sabah vazgeçilmezler listemizde olması gereken bir şey var: Kahvaltı. Kahvaltı yaparak beynimizin en aktif bir şekilde faaliyete başlamasını sağlayabilirsiniz. Sabahın bu ilk saatlerinde size enerji verecek gıdalar yiyerek bedeninizin tam performans güne başlamasını sağlamak da sizin elinizde.

 

Görüldüğü gibi beynimize kocaman bir merhaba demek zor değilmiş. Hayata geldiysek bunu en güzel şekilde yaşamalıyız. . Hayat ne kadar sıradan ve monoton gözükse de bunu değiştirecek olan yine sizsiniz. Bunu başarabilmek için de ilk önce düşünceleriniz değişmeli. Her gün değişik ve güzel düşüncelerle güne “Merhaba” demeliyiz. Güne nasıl başlarsak, gün öyle gider. Sabahleyin yapacağınız bu kısa ve basit uygulamalarla beyninize pozitif mesajlar yollamaya başladığınızı fark edeceksiniz. Negatif duygulardan arınmış bir zihin ile güne başlamak hepimiz için mükemmeldir. O yüzden şimdiden gelecek güzel günlerinize kocaman bir “Merhaba!” diyorum.

777 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,6307
EURO 8,8959
BIST 1,1646
ALTIN 455,78

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle