Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

KÖŞE YAZISI SELAMİ ÖNDER – ÇOCUKLARDA OTİZM

Erkan Ilik | 25 Kasım 2021 | Genel, Güncel, KöşeYazar, Kültür A- A+

ÇOCUKLARDA OTİZM

İnsanoğlunun en büyük becerilerinden birisi  gelişmiş iletişim kurma yeteneğidir. Bebeklerin anne karnından itibaren algılama yetenekleri önde olmak üzere  gelişmeye  başlar , doğum sonrası önce  işitme ve ardından görme duyularının  keskinleşmesi ile  birlikte iletişim kurma istekleri başlar ,  öncelikle   sesli ve  fiziksel uyarılara tepki verirlerken görme ve koordinasyon yeteneklerinin gelişmesi ile  birlikte bebekler ikinci  yada üçüncü aydan itibaren göz teması kurmak isterler , tabi ki öncelikle  annelerinin sesleri , kokusu ve ten teması ve sıcaklığını ardından da yüz , beden ve  mimiklerini görerek tanımaya başlayarak göz teması kurmaya anlamlı gülümsemeye başlarlar . Zamanla aldığı olumlu iletişim  uyarıları ile birlikte çevre  ve diğer  kişilerle iletişim kurmaya başlarlar. Yani artık adeta  bez  bebek formatından çıkıp iletişim kurabilen insan yavrusu özelliklerine  kavuşurlar. Kabaca ikinci üçüncü aydan itibaren öncelikle  anneyi beşinci altıncı aydan itibaren ise  aile bireylerini tanıyıp tepki vermesi beklenir. Tam bu aylarda eğer bir annemiz bebeğim bana bakmıyor , ilgilenmiyor , görmüyor , duymuyor  tarzı ifadeler ve  kaygılar  duymaya başlamışsa öncelikle  fiziksel olarak iletişim kurmasını engelleyecek nörolojik , işitsel yada  görsel bir problemi  ve  uyaran eksikliği  yok ve  uyaran çeşitliliği yeterli ise gelişimsel bir bozukluk olan OTİZM akla gelmelidir .

Otizm klasik tanımıyla yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan doğuştan gelen , etkilerini ömür boyu sürdüren , kişilerin sosyal etkileşim ve iletişim kurma becerilerini olumsuz  yönde etkileyen  , sınırlı ilgi ve tekrarlanan davranışlara  neden olan nöro-gelişimsel bir bozukluktur.

Otizmin belirtileri nelerdir ?  Göz teması kuramama , vücut  dilini ,  jest ve  mimikleri  anlama ve  kullanmakta zorlanma  ,  konuşma  gecikmesi , karşılıklı konuşma  başlatma  ve sürdürmede  yetersizlik , ilgilerini ve  duygularını paylaşmakta ve  sosyal uyumlu davranışlarda yetersizlik , hayali oyun oynayamama ,  arkadaş edinememe , akranlarına  karşı ilgisiz  kalma gibi  iletişim sorunlarının yanında tekrarlayıcı ve takıntılı motor davranışlar ve konuşmalar , dönen cisimlere ilgi ve döngüsel hareketler , aynı şeyleri yapma ve rutin dışına çıkamama , takıntılı  ve sabit  ilgi ve  alışkanlıklar  , belirli ses , doku yada  koku gibi duyusal uyaranlara aşırı tepkili yada  tepkisiz kalma  şeklinde  özetlenebilecek  bulgulardır .

Otizm tek bir  hastalık değil bir spektrumdur , yani az  yada  çok  bulgularla birlikte  olabilir,  buna  bağlı olarak da  hem tanı  konulma sürecinde  gecikmeler yaşanabilir hem de iyi gözlemlenemeden fazladan otizm tanısı almış bireyler  olabilir. Deneyimli bir ekibin ortak değerlendirmesi sonucu erken tanı ve uygun yaklaşım  ile  bu kişilerin topluma entegrasyonu değişen oranlarda sağlanabilmektedir. Genel olarak ailelerin ilk şikayetleri daha önceki aylardaki iletişim sorunlarının kaçırılarak 1-2 yaş sonrası fark edilen konuşma gecikmesi şeklinde olmaktadır . Bebeklerin algılarını ve  karşılıklı iletişim kurma  becerilerinin gelişmesini engelleyecek tutum ve  davranışlar  örneğin bebeğe  ilgi göstermeme , konuşmama , jest mimik ve seslerle karşılıklı oyun ve  taklitler yerine  televizyon ve bilgisayar vs izletme ile  süre  geçirilmesi , akran eksikliği  , yalnız kalma , hayal dünyalarını  geliştirecek anlatım ve becerilerin verilmemesi  gibi davranışlar çocukların yanıltıcı bir  şekilde  OTİSTİK olarak değerlendirilmelerine  neden olabilmektedir . Otizm bir  hastalık olmaktan çok kişinin bir nevi toplum için genel geçer ve kabul gören davranış şekillerinin geliştirememesi durumudur ,  ancak bu durumda olup da  toplumun ve  insanlığın gelişimine önemli ölçüde katkıda  bulunmuş  çok önemli  bilim adamları , iş insanları ve sanatçılar da vardır .  Otistik özellikler gösteren  çocukların erken tanı ve  uygun yaklaşımlar  ile topluma entegre edilmeleri  hem kendi  gelişimleri  hem de  toplum  için önemlidir.

Sağlıklı günler  dileklerimle ,  çocuklarımızın sağlığı mutluluğumuzdur.

Uzm Dr Selami Önder

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

112 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle