Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

İYİ’lerden Üreticilerin Başkanı Karayiğit’e Ziyaret

Erkan Ilik | 12 Mayıs 2022 | Genel, Güncel, Siyaset, Tarım A- A+

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Zir. Müh. Ali Fatih Çoban, beraberinde yönetim kurulu üyeleri ve partilileri ile birlikte 14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit’i ziyaret ederek günümüz tarımı ve tarım sektöründeki sorunlar ve çözümleri hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 yılından bu yana her yıl 14 Mayıs tarihinde Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor. Bu kapsamda İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Zir. Müh. Ali Fatih Çoban, beraberinde geçmiş dönem Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve  yönetim kurulu üyeleri ve partilileri ile birlikte Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit’i makamında ziyaret ederek, nezdinde tüm çiftçilerin gününü kutladı.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette ülke gündemi ve çiftçilerin sorunları konuşuldu. Tarım sektörü hakkında karşılıklı görüş alışverişinde de bulunulan ziyaret ile ilgili açıklama yapan İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban “Türkiye’de iyi giden hiçbir şey olmuyor. İktisadi sıkıntılarla boğuşan bir Türkiye, üretimden uzaklaştırılmak istenilen bir Türkiye, dışa bağımlı hale getirilmek istenilen Türkiye, ihracatı rafa kaldıralım biz dışarıdan getirelim mantığıyla yürütülen bir tarım politikası 20 yılın sonunda iflas etmiş duruma geldi. Bugün iktisadi sıkıntının en fazla hisseden kesim tarım sektörü. Gübre, naylon, zirai ilaç, fide, mazot üretim de kullanılan ara kalem malzemelerin neredeyse 5 katını bulmuş durumda. Sistemden önce biraz daha dizginlenebiliyordu ama o sistemden sonra tamamen kontrolden çıkmış durumda. Türkiye’de ki her alanda kontrolsüzlük, tek adamcılık, otoriter sistem bugün Karaçulha’da , Esenköy’de, Bozyer Köyü’nde domates serasını da etkiledi. Türkiye’yi güçlü bir şekilde İYİ Parti’nin iyi tarımın en önemli üç kriterleri ana maddesinden birisi kalkınmadır. Karaçulha’da domates üreteceğiz, Gökben’de salatalık üreteceğiz her alanda üretimi desteklememiz lazım” dedi.

“AKP İktidarı Her Sektörde Olduğu Gibi Tarımda da Sınıfta Kalmıştır”

Ak Parti İktidarının tarım politikalarını eleştiren Çoban “İktidar partisi üretimle ilgili hiçbir adım atmamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bizleri beton kurtarmayacak. Bugün çiftçiyi serasında tarla da tutmak için Adalet Kalkınma Partisi’ne sesleniyorum. Herhangi bir politikanız var mı? Artık çıraklık, kalfalık, ustalık süresinden sonra artık mevcut iktidar da sadece seyrediyor. Herhangi bir önlem, çaba, bu maliyetleri nasıl azaltabiliriz çiftçiyi nasıl serada tutabiliriz diye en ufak bir politikası maalesef ki yoktur” ifadelerinde bulundu.

“Üretici AK Partinin  Amalesi  Değildir”

Başkan Çoban “Fethiye Ziraat Odası’na Kenan başkanın yanına İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanlığı olarak buradan dikkat çekmek için geldik, herkesi de buraya bekliyoruz. Çiftçi Adalet Kalkınma Partisinin marabası değildir. Oy toplayacağı bir merkez biz ne yaparsak yapalım bu çiftçinin oyunu alırız dediği bir şey değildir. Bugün gidelim Karaçulha halinde herhangi bir zirai ilaç bayiine girelim çiftçilere uzatın gübre ucuzdur diyen yok. Gübre pahalı değil diyen bir insan bulamazsınız. Çiftçinin sesini duyun” diye konuştu.

“İnsanları Üretimden Nasıl Uzaklaştırabilirim Diye Cezbeden Bir Hükümet Var”

Tarım sektörünün sahipsiz  olduğunu belirten Çoban “Bu sektörün yanında durun. Eğer çiftçiyi tarımda üretim alanında sahada tutamadığınız zaman geçmiş olsun. Üretimi nasıl daha iyi bir şekilde maliyetini nasıl azaltabiliriz, ürün kalitesini nasıl çoğaltabiliriz, çiftçiyi bugün 3-5 tane zirai ilaç baron, kartel şirketlerinin elinde bilimsel olarak tutmamamız lazım. Diğer önemli bir konu, artık Türkiye’de çiftçi yaş ortalaması 50 ile 60’a geldi. Yeni nesil gelmiyor. Yeni nesil arkadan yetişmiyor. Bugün çiftçilikte de bir, iki gün içerisinde öğrenebileceğiniz bir şey değil. Tecrübeyle sabit tutulması lazım. Uzun süre yapılması lazım. Bugün, üretimin zorlukları, üretimde kullanılan malzemenin pahalılığından dolayı kadar verimli toprakları betona teslim ediyoruz. Çiftçi ne yapsın? Naylonu eskimiş iki, üç yıl olmuş. Naylonu değiştirmesi gerekiyor. Gidiyor nayloncuya hesap çıkartıyor 150-200 bin lira. Bunu karşılayacak durumu yok. İnsanları üretimden nasıl uzaklaştırabilirim diye cezbeden bir hükümet var. O insanların da biri akıllarına giriyor. Toprağı doğayı katlediyoruz” diye konuştu.

“Çiftçi Sahipsiz. Lütfen Çiftçinin Arkasında Durun”

Çiftçinin yalnız bırakıldığını iddia eden İYİ Partili  Çoban “Her alanda çiftçilikle ilgili, üretimle ilgili ortadaki problemi gidermek anlamıyla ilgili bir adım atmıyoruz. Çiftçi sahipsiz. Lütfen çiftçinin arkasında durun. İyi Parti Fethiye İlçe Başkanlığı olarak, çiftçiyi tarlada, serada tutabilmek için, üretimden kopartmamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bunun için de bugün iyi tarım olarak ciddi anlamda genel merkezimiz ve muhalefette bunu artık sorunlarına gösteriyoruz, çözümü de buluyoruz” dedi.

“İş İşten Geçmiş Olacak”

Teşkilatı tarafından kendilerine yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit “Başkanım güzel şeylere değindi. Söylediği gibi çiftçiyi , tarımı masaya yatırırsak 2-3 günde bitecek bir iş değil. Çok sorunumuz var. Bunları biz elimizden geldiği kadar il kurul toplantılarında olsun Bakanlıklara ve ilgili yerlere dosya halinde gönderiyoruz. Sonuç yok. 20 tane madde gönderdiysek bir tanesinden bile geçerli bir dönüş almadık. Betonlaşma olayını geçenlerde dile getirdik biz. Çiftçilerimizden kötü tepkiler de aldık. “ başka bir öneri sunun o zaman nereden para kazanacağız villa yapmazsak” dediler.  Onlar da haklılar belki ama benim görevim bu tarım alanına kaçak villa ve bungalov yapılmasına ben karşıyım. Çünkü yarından sonra evimizin önüne 2 marul 2 domates dikemediğimiz zaman beton ve asfaltın yenmediğini anlayacağız ama iş işten geçmiş olacak.

Bir uçak krizi yaşadık hepimizin bildiği gibi bu krizden önce bizim ihracatımız % 51 in üzerinde Rusya , Romanya Belarus gibi yerlere idi. Hala onu toparlayamadık 200 binin üzerine çıkamadık. Geçenlerde Hal Müdürü Engin Bey ve Atabey Akgün ile beraber Orman İşletme Müdürümüze hem hayırlı olsuna gittik hem de orada bir aydır dosyamız bekliyor. Müdürümüz de sağ olsun en kısa zamanda işimizi halledecek.

Başkanlarıma bizim ve çiftçinin sesi oldukları için teşekkür ediyorum. Bütün seçilen il ve ilçe başkanlarına söylüyorum. Sayın seçilen milletin vekili Ankara’ya gittiği zaman Muğla’ya geldiği zaman deniz kenarında çay partisinde ve yemeklerde olacaklarına gelsinler ben gece gündüz ben hazırım görüşmeye. Hale mi gideceğiz, Cuma pazarına mı gideceğiz, çiftçi dinlemeye mi gideceğiz veya çiftçinin sorununu gelip bizden alsınlar. Ben bunu herkese söylüyorum. Metin Ergün geldi birlikte üretici pazarlarına gittik. Bunun böyle olması gerekir.

Bizim üretmemiz lazım, genç çiftçileri arazide tutmamız lazım. Üretmezsek olmuyor. Bunun üzerinde çalışmamız şart. Kontrollü tarım yapmamız lazım. Ama bakanlıkta böyle bir çalışma yok“ açıklamalarında bulundu. Haber-Hakan AYKIRI

153 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle