Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Fethiye Bir Çınarını Daha Kaybetti

Erkan Ilik | 10 Nisan 2014 | Güncel, Siyaset A- A+

 

Fethiye’de eğitim ve öğretime en büyük katkı sağlayan, 1998 yılında Yusuf İzzet Gökçe İlköğretim Okulu’nu, 2013’te de eşi adına Gülşen Gökçe Kız Meslek Lisesi’ni yaptıran Fethiye’nin tanınmış hayırsever işadamı Yusuf izzet Gökçe hayatını kaybetti

1946 yılında babasının yanında ticarete başlayarak, Fethiye ticaretine adını altın harflerle yazdıran, sadece ticari kimliğiyle değil hayırsever kimliği ile daha çok ön plana çıkan Fethiyeli Hayırsever İş Adamı Yusuf İzzet Gökçe’nin vefatı Fethiye halkını derin üzüntüye boğdu.

Belediye tarafından yapılan Huzurevi başta olmak üzere, Karagözler Camisi ve birçok sosyal projeye büyük destek veren Yusuf İzzet Gökçe, kendi adına yaptırdığı İlköğretim Okulu ve eşi Gülşen Gökçe adına yaptırdığı Kız Meslek Lisesi ile de eğitime büyük destekler vermişti.  Örnek kişiliği ve ticari ahlakı ile Fethiye için önemli bir simge olan Yusuf İzzet Gökçe, aynı zamanda ilçenin yakın tarihi ve kültürü için de önemli bir niteliği taşımaktaydı. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile baba-oğul ilişkisine yakın bir bağı olan Yusuf İzzet Gökçe, Belediye tarafından düzenlenen her türlü etkinlikte ve programda protokolden önce gelirdi. Yusuf İzzet Gökçe’nin naaşı, Fethiye Merkez Yeni Camiinde Kılınan Cenaze Namazının Ardından Taşyaka Şehir Mezarlığında defnedildi. Hayırsever İş Adamı Yusuf İzzet Gökçe’nin Merkez Yeni Camiindeki Cenaze Namazını Caziyeti Üzerine Seydikemer Kur’an Kursu Hocalarından Münir Oba Kıldırırken Cenaze Namazına Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Fethiye İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Daire Amirleri Siyasi parti temsilcileri Sivil toplum Kuruluşlarının Başkan ve Üyeleri ile Yakınları ve çok sayıda seveni katıldı.

Fethiye Belediyesi’nin resmi yayın organı olan ‘Belediyemiz Dergisi’nin 2008 yılında yayınlanan 23. sayısındaki kültür köşesinde, Hayırsever İşadamı Yusuf İzzet Gökçe’nin hayatı ve kendi anılarıyla ilgili şu ifadelere yer verilmişti; Yusuf İzzet Gökçe ismi, Fethiye için sıra dışıdır. Bu ismi bilenler, karşılarında nasıl bir insanlık timsali olduğunu da bilirler. Ama tanımayanlara, anlatmak lazım Önce Hayırsever, Sonra İş Adamı!

1.Dünya Savaşı ve İstiklal Harbine katılan İstiklal madalyası sahibi Salih Hoca namıyla bilinen Salih Gökçe ve Emine Gökçe’nin oğlu Yusuf İzzet Gökçe, 1932 yılında Fethiye Kaya – Keçiler Köyü’nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Fethiye’de tamamladı. Lise ve Üniversiteyi okuyabilmek için Fethiye’den ayrılması gerekiyordu; o bunu yapamadı. Fethiye sevgisi ve ticaret merakı nedeniyle, 1946 yılında babasının yanında ticarete başladı. 1952 yılında İstanbul Topkapı 66. Tümen Karargahı’nda askerlik görevini tamamlayan Yusuf İzzet Gökçe, 1967 yılında kendi adına açtığı ticarethanede halen faaliyetlerine devam etmektedir. Yusuf İzzet Gökçe, 1968-1973 yılları arasında Belediye Başkanı Muzaffer Dontlu’nun listesinde Belediye Meclis üyesi seçildi. Nazmi Tüfekçi, Ömer Tümtürk, İbrahim Solmaz, Necati Taban,  Muhittin Demirtaş, Abidin Ay, Şener Yorucuoğlu, Sami Coşkun, Emin Helvacıoğlu, Eşref Arıkan ve Ali Eroğlu ile aynı listede yer alan Yusuf İzzet Gökçe’nin, Fethiye’nin kalkınması için yaptığı Belediye çalışmaları sanki bugün gibi hafızasındadır.

Unutamadığı iki önemli olayı kendi ifadesi şöyle anlatıyor: “1970 yılında Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay Fethiye’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki heyete, Belediye Başkanı Muzaffer Dontlu ve Meclis üyeleri, kordondaki Rafet Restaurant’ta akşam yemeği verdik. Yemekte, içlerinde Canbolat Gürbüz’ün de olduğu gençlik gurubu, Fethiye- Ankara yolunun askeri yönden de önemini belirterek bir an önce yapılması isteğinde bulundular. Bunun üzerine Cumhurbaşkanımız Cevdet Sunay, Başyaverine; ‘Gençleri dinle ve isteklerini not al’ demişti. Yusuf İzzet Gökçe’nin unutamadığı siyasi olaylardan biri de yine Rafet Restaurant’ta geçiyor. 1970 yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı ile yemekte bir araya gelen Belediye Başkanı ve Meclis üyeleri, Bakan’dan lise yapılması müjdesini alıyorlar. Bu müjde de Belediye Meclis Üyesi Salih Gülada aracılığı ile duyuruluyor. 1989- 1994 yılları arasında Belediye Başkanlığını Özer Olgun kazanırken, Meclis üyelerinde çoğunluğunu CHP aldı. ANAP’dan yalnız Yusuf İzzet Gökçe meclise girebilmişti. Yusuf İzzet Gökçe’nin gelecek ile ilgili öngörülerinin de genellikle doğru olduğu görülür.  Yusuf Amca’nın öngörüleri ile ilgili iki olayı bilmek, onu tanımak açısından önemlidir:

18 Nisan 1999 seçimlerinden bir ay önce annesi vefat eden Gökçe’yi Belediye Başkan Adayı Behçet Saatcı ziyaret etti. Ziyaret sırasında, “Behçet oğlum şimdiden reisliğini tebrik ederim” diyerek ilk kutlayan kişi oldu. Yine 2004 Belediye seçimlerinde, seçime yirmi gün kala Başkan Saatcı’ya gönlünden geçen bağışı vererek, “Bu parayı Yaşlılar ve Huzur evi yapımında kullan” dedi. Bunu üzerine Başkan Saatcı, “Seçimi kazanıp kazanmayacağım daha garanti değil, bu parayı yeni seçilene ver” demesine rağmen, “Bu inşaatı ancak sen bitirirsin, seçimi kaybedeceğini de inanmıyorum” diyerek parayı ısrarla bıraktı. Yardımsever İş adamı Yusuf İzzet Gökçe’nin Türk Hava Kurumu Fethiye Şubesi’nde 1960 yılında beri görev yapmakta. Yusuf Amca, 18 yıl Vergi Dairesi Takdir Komisyonu’nda görev almıştır.  Fethiye Devlet Hastanesi Diş Polikliniği’ni tüm araç ve gereç donanımları ile birlikte yapmıştır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda 1990 yılından beri görev yapmaktadır. Fethiye Karagözler Camisi’nin yapımında büyük katkısı vardır. Fethiye Yaşlılar ve Huzur Evi’nin dördüncü katının yapımı ve donanımını üstlenmiştir. Ticari faaliyetleri sırasında yıllarca vergi şampiyonları arasında yer almış, bu nedenle Fethiye Vergi Dairesi Müdürlüğü’nce pek çok kez “Onur Belgesi” ve “Teşekkür Belgesi” ile ödüllendirilmiştir. En önemli eserlerinden biri de kendi adıyla yaptırmış olduğu, onbeş derslikli Yusuf İzzet Gökçe İlköğretim Okulu 1998 yılında eğitim ve öğretime başlayarak, yaklaşık 750 öğrencimize kucak açmıştır. Kendi adına yaptırdığı İlköğretim Okulunun ardından geçtiğimiz yılda Değirmenbaşı Ortaöğretim kampusune Eşi Gülşen Gökçe Adına Kız Meslek Lisesi yaptırmıştı.  (FG)

foto 1_640x391 foto 4_520x480 IMG_0020_640x427 IMG_0026_640x427 IMG_0098_640x427 yusuf izzet gökçe (1)_640x425 yusuf izzet gökçe (2)_319x480 yusuf izzet gökçe (5)_640x425

1213 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle