Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU “YUNUS NADİ’NİN FETHİYE KÜTÜPHANESİNDE VASİYETİ”

Erkan Ilik | 15 Nisan 2014 | Genel A- A+

                 EROL DOLU

 

 YUNUS NADİ’NİN FETHİYE KÜTÜPHANESİNDE VASİYETİ

 

Türk Basın tarihine Cumhuriyet dönemi öncesinden başlamak üzere adının saygın bir şekilde yazdıran Gazeteci Yunus Nadi bir yıl önceye kadar Fethiye’ye bağlı ama şimdi SeydiKemer’in Mahallesi olan Seydiler köyündendir. Seydiler Köyünün de tarihte önemli bir yeri vardır.

İşte önemli bir geçmişe sahip olan Seydiler, Yunus Nadi gibi bir gazeteciyi çıkarmış ve Türk basınına armağan etmiş bir yerleşim birimi olarak Kemer’in de eski Merkeziymiş.

Bundan iki yıl önce Fethiye Yerel Basınında Yunus Nadi’nin doğup büyüdüğü ev ile ilgili bir haber yer almıştı. Ben bu haberi okuyunca akılma burasının YUNUS NADİ BASIN MÜZESİ olması için İki defa yazı yazdım ve bu konuda Fethiye’de o tarihlerde Müze Müdürü olan İbrahim Malkoç ile makamında gidip konuştum ama bugüne kadar yetkililerden bu konuda bir adım atılmadı.

Yunus Nadi kökleri Osmanlı İmparatorluğuna dayanan yaşam çizgisinde hep Mustafa Kemal ile beraber duyarlılık görmedik.

     Cumhuriyet öncesi YUNUS NADİ İstanbul’da yayınladığı YENİ GÜN gazetesini çıkarıyordu. Bu gazete Milli Mücadele yıllarında İstanbul’da yayınlandığı sırada izlemiş olduğu yayın politikasından dolayı zorluklar yaşıyordu. Bunun üzerine Yunus Nadi gizlice Gazetenin Matbaasını Milli Mücadeleye daha çok destek olmak için Ankara’ya taşıyarak Yeni Gün gazetesinin yayınına Ankara’da devam etti.

Yunus Nadi’nin, Mustafa Kemal ile arasının iyi olmasından dolayı Cumhuriyet dönemi sonunda bizzat Mustafa Kemal isteği doğrultusunda Yeni Gün gazetesinin yerine bugünkü Cumhuriyet Gazetesini çıkarmaya başladı.

Cumhuriyet Gazetesi 07 Mayıs 1924 tarihinde yayınlanmaya başladıktan sonra doğup büyüdüğü Seydiler Köyünün bağlı olduğu Fethiye’de bulunan Kütüphanesine her gün Cumhuriyet Gazetesi gönderiyor ve bunu ölümünden önce de aldığı bir karar ile Cumhuriyet Gazetesinin yayınlandığı müddetçe Fethiye Kütüphanesine gönderilmesi için vasiyet etmişti.

Yıllardır Fethiye Kütüphanesine gelen Cumhuriyet Gazetelerini de Kütüphane yetkilileri muhafaza ederek ay, ay kendilerine gelen Gazeteleri Ciltletiyorlar.

     07 Mayıs 1924 tarihinde yayın hayatına başlayan ve bugün Türkiye’nin en eski Gazetesi olan Cumhuriyet Gazetesi, Fethiye Halk Kütüphanesinde yayınlandığı tarihten itibaren düzenli olarak Cilt, Cilt muhafaza edilmektedir.

Cumhuriyet Gazetesinin kurucusu ve ilk sahibi olan Türk Basınının önderlerinden Yunus Nadi’nin Fethiyeli olması dolayısıyla ölümünden önce kendisinin vasiyeti üzerine gazetenin yayınlandığı tarihten buyana Fethiye Halk Kütüphanesine düzenli olarak Cumhuriyet Gazetesinin İstanbul’da Genel Merkezinden birer adet sürekli gönderilmekte olup, bu gazeteler Fethiye Halk Kütüphanesi tarafından da aylık olarak muhafaza edilerek okuyucunun hizmetine sunulmaktadır.

Cumhuriyet Gazetesinin ilk yayın tarihi olan 07 Mayıs 1924 tarihinde ülkede Osmanlıca kelimeler kullanılmıştır. Fethiye Halk Kütüphanesinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi arşivlerinde yaptığımız araştırmaya göre 29 Eylül 1928 tarihine kadar Osmanlıca yayınlanan Cumhuriyet Gazetesi, 1 Kasım 1928 tarihinde yeni Türk Alfabelerinin kabulünden sonra 29 Kasım 1928 tarihinde Yunus Nadi’ tarafından PATATEZ ZİRAATI konulu Başyazısı ve Mustafa Kemal’in Müzik konusunda verdiği bir haberin yayınlanmasıyla yeni Türk harfleriyle Türkçe yayına başladığı görülmektedir.

Fethiye Halk Kütüphanesinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi arşivleri muntazam bir şekilde burada araştırma yapmak isteyenler geçmiş yıllarla ilgili bilgilere ulaşabilirler.

 

 

 

441 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle