Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU “FETHİYE’DE OLİMPİK GÜN KOŞUSU İÇİN”

Erkan Ilik | 01 Nisan 2014 | Genel A- A+

EROL DOLU FETHİYE’DE OLİMPİK GÜN KOŞUSU İÇİN

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ülkemizin en büyük spor örgütlerinin başında gelir ve Uluslar arası Olimpiyat Komitesinin üyesidir. Kuruluşu 20. yüzyılın başlarına rastlar.    Osmanlı imparatorluğu döneminde 1900’lü yılların başında Cemiyet ve Dernek kurmak yasaktı. Ama 1908 yılında İkinci Meşrutiyetin ilanı ile yasaklar ortadan kalkmaya başladı ve 1907 yılında Modern Olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Coubertin İstanbul’a gelir.

Devrin en büyük spor adamı ve ülkemizin ilk Beden Eğitimi öğretmeni olan, ismi bu gün bazı spor tesislerine verilen Selim Sırrı Tarcan ile görüşür.

İkinci Meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra Selim Sırrı Tarcan’ın çabalarıyla 26 Temmuz 1908 tarihinde bu günlere gelen Osmanlı Olimpiyat Komitesi kurulur ve 1911 yılında uluslar arası Milli Olimpiyat Komitesine 15. olarak üye olmuştur. Bugün Uluslar arası Olimpiyat Komitesinin İki yüzün üzerinde üyesi vardır.

     Cumhuriyet döneminde Atatürk de Milli Olimpiyat Komitesine büyük değer verdi.

1924 Paris Olimpiyatlarına ülkemizin katılması için 16 Ocak 1924 tarihinde yapılan Bakanlar kurulunun 171 sayılı kararı yürürlüğe koymuş ve Genç Türkiye Cumhuriyeti ilk defa 1924 Paris Olimpiyatlarında temsil edilmiştir.

     Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Türkiye’nin en eski spor örgütüdür.

1962 yılına kadar Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü (Şimdiki ismi Spor Genel Müdürlüğü) bünyesinde bulunan Milli Olimpiyat Komitesi 1962 yılından sonra Dernekler Kanununun yeniden düzenlenmesiyle Tüzüğü yeniden hazırlanmış ve başına Milli kelimesi getirilerek Milli Olimpiyat Komitesi adını almıştır.

     1973 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile Milli Olimpiyat Komitesinin bu günkü ismi olan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi adını almış ve halende özerk duruma getirilmiştir.

Merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Uluslar arası Olimpiyat Komitesi Yönetmenlikleri dâhilinde, Spor Genel Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan Spor Federasyonlarıyla Koordineli ve iş birliği ile Türk sporunda hizmet eder.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin her yıl genel olarak kendi bünyesinde gerçekleştirdiği iki tane spor organizyonu vardır. Bunlardan birisi Modern Olimpiyat oyunlarının kuruluş yıl dönümleri etkinlikleri içerisinde her yıl Haziran ayında gerçekleştirilen Olimpik Yol Koşusu. Diğeri her yıl Temmuz ayı içerisinde İstanbul Boğazında yapılan Asya’dan Avrupa yakasına yüzme yarışıdır.

     Ben de 1998 yılında Konya’da yapılan Olimpiyat Koşusunda üçüncü oldum ve TMOK’ madalyasına anlımın teri ile sahip oldum.

Son İki yıldan bu yana Olimpik Gün Koşuları Türkiye’de sadece bir yerde değil, daha fazla yerde düzenleniyor.

Daha önceki yıllarda bir gün İstanbul’da Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine uğramıştım. Orada TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan’ın odasında sohbet ederken ben kendisine ‘Neşe Hanım bir de Olimpik Gün Koşusunu Muğla veya Fethiye’de yapalım dediğimde bana Erol bey bize sekiz ay önceden Muğla veya Fethiye’den yetkililer müracaat etsin ve organizasyon için güvence versinler yaparız’ demişti.

Son İki yıldan bu yana zaman, zaman Fethiye’nin Üzümlü Beldesi Cadianda Mevkiinde MÖ antik spor oyunlarının gerçekleştiğini yazıyorum

     Yüzyıllar önce Fethiye’de spor organizasyonu gerçekleşiyor da niye şimdi Olimpik Gün Koşusu yapılmasın.

Olimpik Gün Koşusu için Fethiye ve Muğla’dan yöneticilerimizin duyarlılığı bekliyoruz.

 

 

364 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle