Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

Erkan Ilik | 22 Kasım 2020 | Eğitim, Genel, Güncel, Kültür, Manşet, Mugla A- A+

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla İl Çocuk Hakları Komitesi üyesi çocuklarının katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma programı gerçekleştirildi. Programa İl Müdür Vekili Osman Toprakçı, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Kavuk ile İl Çocuk Hakları Komitesi üyesi çocuklar katıldı. 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından kabul görerek, 20 Kasım tarihlerinde farkındalık yaratmak için kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Atatürk Anıtı’na Muğla Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesi tarafından çelenk sunulmasının ardından Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Çelenk sunma töreninin ardından İl Çocuk Hakları Komitesi üyesi çocuklarımız ile bir araya gelen Sayın Valimiz Orhan Tavlı komite üyesi çocuklarımız ile tanışarak, komitenin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

“ÇOCUK HAKLARI”

Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmesinin ardından 20 Kasım tarihinde farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır. 193 ülke tarafından onaylanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, kanunen çocukların sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma gibi hakların tanımlanmasına olanak sağlamaktadır. Kasım ayının 20. günü bütün  dünyada  ”Dünya  Çocuk  Hakları  Günü”  olarak kutlanmaktadır. Bu sebeple İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen program kapsamında 20 Kasım Cuma günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda çelenk töreni düzenlendi.

“MUĞLA ÇOCUK HAKLARI İL ÇOCUK KOMİTESİNİN YAPMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMALAR”

Bakanlığımızın başlatmış olduğu Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri olan  ”Engelsiz Çocuk Buluşması Projesi” kapsamında Haziran ayından pandemi tedbirleri alınarak itibaren engelli çocuklarımızın evlerine ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine komite üyesi çocuklarımızla birlikte ziyaretler gerçekleştirilmiş, ziyaretler sırasında çocuklarımızla birlikte çeşitli etkinlikler yapılarak engelli çocuklarımızın engelli olmayan akranlarıyla birlikte sosyalleşerek toplumsal hayata katılımlarının sağlanmasına katkıda bulunulmuştur. Ayrıca;  11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü münasebetiyle Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak  ‘’11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’’ etkinlikleri kapsamında Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Çocuk Hakları İl Komitesi olarak bu farkındalığa katkı sağlamak amacıyla komite üyesi kız çocuklarımız ve okul destek projesi kapsamındaki kız çocuklarımızla birlikte Tarih ve Arkeolojinin buluştuğu, Antik Dönem ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden biri olan Stratonikeia ve Lagina Antik Kentlerine gezi düzenlenerek, toplumların siyasi, sosyal, dini ve kültürel yapısına tanıklık edildi.(HABER MERKEZİ)

 

3797 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle