Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Babadağ Yol Tartışmaları Devam Ediyor

Erkan Ilik | 17 Nisan 2014 | Eğitim, Güncel A- A+

Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’a Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü tarafından orman yolu açılması tartışma yarattı. Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri yangına karadan müdahalenin amaçlandığını ve kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikildiğini söylerken, TEMA Temsilciliği ise bölgenin özel çevre koruma alanı olduğunu ve yeşil tahribatı yapıldığını savundu.

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü, Babadağ’ın güney yamacında ortaya çıkabilecek olası yangınlara karadan müdahaleyi kolaylaştırma planı kapsamında orman yolu açıyor. 20 yıllık Babadağ yangın planı dahilinde açılan 4 kilometrelik yol, Babadağ zirve yolundan Karaağaç Köyü’ne bağlanacak.

AMAÇ YANGINA KARADAN MÜDAHALE

Fethiye Orman İşletme Müdürü Gürkan Zorlu, 1965 rakımlı Babadağ’da çıkacak olası yangında yol olmadığı için karadan müdahalenin yapılamayacağını, yapım çalışmaları süren orman yolunun bu anlamda bölge için önem taşıdığını söyledi. Yapım çalışmaları sırasında doğaya en az zararı vermek için çaba gösterdiklerini aktaran Zorlu, şunları kaydetti:

“Özellikle yaz aylarında yoğun bir yangın tehdidi altındaki bölgemizde, orman yangınlarıyla mücadele için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Babadağ’da çıkacak olası orman yangınını sadece havadan müdahaleyle söndürmek çok güç. Hem yangınlara kolayca müdahale edebilmek hem de yangınların yayılmasını engellemek için bu yola ihtiyacımız var. 30 ton su kapasiteli arozözlerimizle yangınlara karadan etkili müdahale edebiliyoruz. Bu kapsamda Babadağ’da açılan orman yolu tamamlanma aşamasına geldi. Kesilen ağaçların yerine misliyle ağaç dikiyoruz. Müdürlüğümüz sadece geçen yıl Fethiye’de 300 bin fidan dikimi yaptı.”

TEMA’DAN TEPKİ

Babadağ’da yapılan orman yoluna Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Fethiye Temsilciliği tepki gösterdi. Orman yolu nedeniyle endemik türlerin ve ağaçların zarar gördüğünü söyleyen TEMA Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, bölgenin koruma alanı olduğunu ve bölgede yeşil tahribatı yapıldığını belirtti. Tirli, şunları dile getirdi:

“Fethiye- Göcek özel çevre koruma bölgesi sınırlarında yer almaktadır. Adı üstünde korunacak yerlerden biridir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri yolun yangına müdahale yolu olduğunu söylerken, doğal varlıklarımızı, ormanlarımızı kemiren, tarihi ağaçları kesenler bu projenin turizmin bir parçası olduğunu söylemektedir. Burada iki aracın geçebileceği genişlikte bir yol yapılıyor. Turizm adına böyle bir kıyım yapılmasını anlamak mümkün değil. Babadağ’a teleferik projesini ‘Yol yapılmasın, orman yolu acil durumlarda kullanılsın, ağaç kesilmesin’ diye destekledik. Teleferik yapılacaksa bu yola ne gerek var. Babadağ’ın çeşitli kesimlerine ulaşmak teleferikle daha az tahribat yaratacak bir proje olabilirdi. Nerdeyse 10 yıl oldu bunu bile beceremediler. Neden böyle bir yol yapılıyor, anlamakta zorlanıyoruz. Fethiye sınırları içinde denize girecek sahil bırakmadılar. Sıra şimdi dünya mirasımız olan Babadağ’a mı geldi?” (FG)

“Rotanız Babadağ Değil Vicdanınız Olsun” (2)_640x427 protesto-babadağ (2)_640x480

444 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle