Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Zirai Ambalaj Atıklarının Bertarafı Projesi Çevre Dostu ve Sürdürülebilir  Olmasıyla Dikkat Çekiyor

Erkan Ilik | 06 Haziran 2022 | Genel, Güncel, Mugla A- A+

Zirai Ambalaj Atıklarının Bertarafı Projesi Çevre Dostu ve Sürdürülebilir  Olmasıyla Dikkat Çekiyor

Muğla Valiliğinin himayelerinde Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Muğla Vakfı ve MUÇEV ortaklığında hayata geçirilen doğa dostu “Bitki Koruma Ürünleri ve Gübre Ürünleri Zirai Ambalaj Atıklarının Toplanması ve Bertaraf Projesi” ile zirai ambalaj atıklarının olumsuz etkileri bertaraf ediliyor.

Birçok kurum ve kuruluş iş birliğinin yanı sıra; Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, ZİMİD (Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği) üye firmalar, TİSİT (Tarım İlaçları Sanayi, İthalatçı ve Temsilcileri Derneği.) üye firmalar, Ergün Enerji A.Ş, Muğla İlindeki Tarım Kredi Kooperatifleri, bitki koruma ürünü bayileri ile tedarikçileri, üretici firmaları, gübre dağıtıcıları ve üretici firmalar projeye katkı sundu.

Muğla’nın tüm ilçelerinde 456 lokasyona yerleştirilen konteynerlerde toplanan atıklar özel atık taşıma aracıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izinli bertaraf firmasına gönderiliyor.

Bitki sağlığı, Gıda güvenirliliği, Çevre duyarlılığı ve Doğayı korumak için Bitki koruma ürünü ambalaj atıkları ile gübre ambalaj atıklarının çevreye zarar vermeden toplanması ve imha edilmesinin amaçlandığı proje ile bugüne kadar 6 bin 500 kilogram zirai ambalaj atığının tarım alanlarına ve yer altı sularına vereceği zararın önüne geçildi.

Proje kapsamında en çok bitki koruma ve gübre ürünleri ambalaj atıklarının geri dönüşümü sağlanmıştır. En çok geri dönüşüm sağlayan üreticilere seralarda çevreye ve insan sağlığına zararı olmayan beyaz sinek ve yaprak galeri güvesi gibi zararlılarla kimyasal kullanmadan biyoteknik mücadele amacıyla kullanılmak üzere sarı yapışkan tuzak hediye edilmiştir. Ayrıca örtüaltı sebze üretimi yapan üreticilerimize birer kovan bombus arısı hediye edilmiştir.  Hayvancılıkla uğraşan üreticilerimize de kaliteli ve kaba yem ihtiyacını karşılamak üzere bakla tohumu ve hayvan refahı, sağlığı, beslemesinde kullanılan suluklar hediye olarak verilmiştir.

Doğal hayatın ve çevrenin korunması ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmanın sorumluluğu ile projenin hayata geçirildiğini ve önemli kazanımlar sağladığını belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’nın tarım ve turizm ile ülke ekonomisine büyük katkı sunduğunu, Çevre dostu projenin turizme ve çiftçi gelirlerine de katkı sunduğunu belirtti.

Bu projeyle pestisitlerin, su kaynaklarını, tarımsal arazilerini, çevrenin ve denizlerin kirletmesinin önüne geçmek için büyük bir adım olduğunu vurgulayan Vali Orhan Tavlı “Milletimiz ve tüm insanlığın geleceği için olmazsa olmazımız sürdürülebilir tarım ve güvenilir gıda arzının kesintisiz devamını sağlamaktır. Temiz su, temiz toprak, temiz çevre için çalışmalarımız artarak devam edecek.” ifadelerini kullandı.

102 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle