Hoşgeldiniz  

UYSAL “SEZONU RUS VE UKRAYNALI TURİSTLERLE AÇACAĞIZ”

Erkan Ilik | 25 Mart 2021 | Genel, Güncel, gundem, Kültür A- A+

UYSAL “SEZONU RUS VE UKRAYNALI TURİSTLERLE AÇACAĞIZ”

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, bu yılki turizm sezonunun Nisan ayının sonları itibarı ile Rus ve Ukraynalı turistlerle başlayacağını belirterek, İngiliz pazarında ise belirsizliğin sürdüğünü ve gözlerin 5 Nisan da İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un açıklamasında olduğunu ifade etti.

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, Rusya ve Ukrayna’dan hava uçuşlarının Nisan ayının sonları ile hızlanacağını ve bölge olarak 2021 yılı turizm sezonunun Rus ve Ukraynalı turistlerle açılacağını söyledi. Bölgenin en büyük turizm pazarı olan İngiliz pazarında belirsizliğin sürdüğünü açıklayan Uysal, gözlerin ve kulakların 5 Nisan tarihinde İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un açıklamasında olduğunu belirtti.

İngiltere pazarının pandemi nedeni ile bu yıl geç harekete geçeceğini ifade eden Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, “İngiliz pazarı bölgemizi kapsayan Fethiye, Dalaman ve Marmaris için turizm sektöründe ana pazardır. Bu bölgede en büyük turizm pazarımız İngiltere pazarıdır. Malum pandemi sürecinden dolayı İngiliz hükümeti, vatandaşlarına yurt dışına çıkma yasağı uyguladı. Bu çıkış yasağı sürecinde 16 Mayıs’a kadar ülkemize İngiliz turist gelmeyecekti. Kademeli olarak bu çıkış 22 Haziran’a kadar da uzayabilir. Daha iki gün önce İngiliz hükümeti, gerekçesiz yurt dışına çıkan vatandaşlarına yönelik beş bin paund para cezası yaptırımı uygulama kararı aldığını açıkladı. Yani görülüyor ki Haziran ayının sonlarına kadar İngiltere’den ülkemize turist gelmeyecek.  Ancak, edinilen bilgiye göre İngiliz vatandaşları Başbakan Boris Johnson’un almış olduğu bu karara tepki gösterdikleri ve tatil için seyahat etmek istediklerini belirtmişler. Bu tepkiler sonrasında da İngiltere Başbakanı Boris Johnson yapacak olduğu açıklamayı 5 Nisan tarihine çekmiş. Biz de 5 Nisan da yapılacak olan açıklama doğrultusunda, sezon açılış tarihine tesisler olarak karar vereceğiz. Bizim bölgemizde bulunan tesisler Covid-19 kapsamında sağlık turizmi sertifikası kapsamında her türlü tedbirleri almaya ve uygulamaya devam ediyoruz. Misafirlerimizin en sağlıklı ve en hijyenik ortamda tatil yapmaları için tüm çalışmaları ve hazırlıkları yapıyoruz. Zaten tesislerimizde çalışan personelimizde bu konuda tüm eğitimlerini almış durumda” dedi.

İngiltere’de yapılan bir anket çalışmasında İngiliz vatandaşlarının  yüzde 65’inin Türkiye’yi çok özlediğini belirttiklerini ifade eden Uysal, “Aynı şekilde bizlerde İngiliz misafirlerimizin bir an önce Türkiye’ye tatil için gelmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz. Bizde onları çok özledik” diye konuştu.

İngiltere’deki belirsizliğin sonucunda Türkiye’de turizm sezonunun Rus ve Ukraynalı turistler ile açılacağını da ifade eden Bülent Uysal, “23- 28 Nisan tarihleri arasında Rusya ve Ukrayna’dan çartır  uçuş seferleri  başlıyor. Ancak Mart ayında tarifeli olmak üzere Rusya’dan Dalaman’a haftada iki adet uçuş var. Nisan ayında bu sayı üçe çıkacak. Tarifeli olarak da açık olan tesislerimize, bölgemize gelen Rus ve Ukraynalı misafirler şuanda tatil yapabiliyor. Ancak,  tesislerimizin volüm yapacağı uçuşlar, Nisan ayının 23’ü ve 28’inde başlayacak. Dolayısıyla bölgemizdeki işletmelerin bir çoğu Nisan ayının sonlarına doğru Rus ve Ukraynalı turistleri ağırlayarak sezona merhaba diyecek” dedi.

Haber-Foto/ Hakan AYKIRI

 

 

2611 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
BIST 11,2284
ALTIN 457,33

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle