Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Telmessos Antik Tiyatro Kullanıma Açılıyor

Erkan Ilik | 16 Ağustos 2022 | Genel, Güncel A- A+

Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Roma döneminde yapılan ve 7 yıldan bu yana kapalı olan Fethiye Telmessos Antik Tiyatrosu için müjdeli haber geldi.

Fethiye’nin tarihine ışık tutan en önemli eserler arasında bulunan, Likyalılar döneminde MÖ 2. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Telmessos antik tiyatrosu 7 yıldır kapalıydı. Restorasyon çalışmaları sırasında firma ile yaşanan sorunlardan dolayı çalışmalar durdurulmuştu. Türkiye’de denize en yakın antik tiyatro olma özelliğiyle dikkat çeken yapı, Fethiye’nin turistik gelişimine önemli etkisi vardı.

Telmessos Yüzey Araştırmaları toplantısında açıklamalarda müjdeli haberi veren Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Telmessos Antik Tiyatrosu’nun açılması yönünde kararlı olduklarını kaydetti. Kaymakam Balcı, Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın talimatları ile çalışmalarda sona geldiklerini söyledi.

“Antik Tiyatro’yu Vatandaşın Kullanımına Açacağız”

Fethiye Kaymakamı Alper Balcı yaptığı açıklamada, “Telmessos Antik Tiyatro ile ilgili sürprizlerim var. Sayın Valimizin talimatları ile orada sona geldik. Yakında beklediğim çalışma olduğu zaman, basın mensuplarını bilgilendireceğim. Orayı açacağız. Bunda kararlıyız. Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile özel girişimleri oldu. Oradaki gereksiz diyebileceğimiz bir takım şeyler var. Onları tahliye edip, Antik Tiyatro’yu vatandaşın kullanımına açacağız. Eylül ayında etkinlik yapmayı düşünüyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılınca ayrıca konserler vereceğiz. Ben geldiğimden beri Fethiyeli vatandaşlarımızın duyarlılığına teşekkür ediyorum” dedi.

“Bu Haliyle Temizleyip Açacağız”

Açıklamasını sürdüren Kaymakam Balcı, “Telmessos Antik Tiyatrosu 7 senedir kapalı. Ben gelir gelmez hemen orayı ziyaret ettim. Bu prosedürleri aşacağımızı söyledim. Mahkemelik bir konu var ama vatandaş bu konuyu dinlemez. Sayın Valimizin talimatları ve takipleri ile bir sona ulaştırdık. Fakat size mahcup olmamak için net bir şey söylemek istemiyorum. Bu süre içerisinde orayı açacağıma inanıyorum. Gerekli olan her şeyi hazırladım. Oradaki ıvır zıvır malzemeleri çıkartıp, bu haliyle temizleyip açacağız inşallah. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne de çok teşekkür ediyorum. Hatta bunla ilgili yarın gelip tespitte bulunacaklar. Bizi izlemeye devam edin diyorum. Biz buna duyarlıyız. Bu kültürel varlıklar konu olunca çok sert bir mevzuat var. Buna rağmen açacağımızı söylüyorum” şeklinde ifadeler kullandı. Haber-Hakan AYKIRI

59 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle