Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Tedarik Zinciri Yönetiminde Yapay Zeka

Erkan Ilik | 17 Şubat 2021 | Genel, Güncel, Manşet A- A+

Tedarik Zinciri Yönetiminde Yapay Zeka

Tedarik zinciri yönetimi (SCM), bir ürünün üretimden dağıtımına kadarki süreci mümkün olan en ekonomik şekilde planlamak, kontrol etmek ve yürütmek için gereken geniş bir faaliyet yelpazesidir. Tedarik zinciri yönetimi, tedarikçiden üreticilere ve ötesine kadar herkesi içeren geniş ve karmaşık bir girişimdir. Bu nedenle etkin tedarik zinciri yönetimi, tüm katılımcılar arasında uyum ve iletişim oluşturmak için iş birliği ve risk yönetimini de gerektirir.

Tedarik zincirinde planlama, yeni verimlilikler, daha yüksek karlar, daha düşük maliyetler ve artan iş birliği gibi faydalar sağlar. SCM, şirketlerin talebi daha iyi yönetmesini, doğru miktarda envanter tutmasını, aksaklıklarla başa çıkmasını, maliyetleri minimuma indirmesini ve müşteri talebini mümkün olan en etkin şekilde karşılamasını sağlar. Bu SCM avantajları, günümüz tedarik zincirlerinin artan karmaşıklığını yönetmek için etkili stratejiler ve uygun yazılımlar seçilerek elde edilmektedir. Şirketler rekabet avantajı sağlamak için bu stratejilerde hem iş stratejisini hem de özel yazılımları kullanırlar. Bu aşamada bazı şirketler tedarik zinciri yönetim danışmanlığından faydalanmaktadır.

Tedarik Zinciri Optimizasyonunun Önemi

SCM’nin hem işletme hem de tüketici üzerinde önemli etkileri bulunur. Etkin bir şekilde yapılmış tedarik zinciri optimizasyonu, gerekli ürünlerin doğru yerde ve doğru zamanda bulunmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çekebilir. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra tedarik zinciri yönetimi, işletme maliyetlerini düşürerek şirketler için de büyük bir avantaj sağlar. Maliyetleri düşürmek, kâr ve nakit akışını artırarak şirketin finansal pozisyonunu iyileştirir.

Tüm bunlara ek olarak günümüzde şirketlerin önem verdiği bir diğer konu da çevreye ve topluma kattıkları değerdir. Her ne kadar toplumda az bilinse de tedarik zinciri optimizasyonu, toplumda kritik bir role sahiptir. SCM sağlık hizmetlerini geliştirerek, insanların aşırı iklim koşullarından korunmasına yardımcı olabilir. Tedarik zinciri ışık, ısı, klima ve soğutma için gereken enerjiyi sağlayarak evlere ve işletmelere elektrik dağıtımı için de hayati önem taşımaktadır.

Tedarik Zinciri Yönetiminde Yapay Zekanın Rolü

Teknoloji, günümüzün tedarik zincirleri yönetiminde kritik öneme sahiptir ve her büyük tedarik zinciri yönetimi sürecinin kendisine özel bir yazılım kategorisi vardır. Tedarik zinciri planlama fonksiyonunu yerine getirirken optimizasyon ve simülasyon tekniklerini gerçek anlamda kullanılan çok az sayıda SCM yazılımı bulunmaktadır. Bu kabiliyetleri içinde bulundurmayan yazılımlara örnek olarak TMS, WMS ve ERP sistemleri verilebilir. Dijitalis olarak bizim sunduğumuz tedarik zinciri planlama teknolojileri, özellikle büyük veri, tahmine dayalı analitik, IoT, tedarik zinciri analitiği, robotik ve otonom araçlar, tedarik zinciri riski ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere modern zorlukların çözülmesine optimizasyon ve simülasyon ile yardımcı oluyor. Türkiye sanayisine sunduğumuz bu yeni teknolojiler, daha ayrıntılı tedarik zinciri verileri toplamayı ve bunları hızlı bir şekilde analiz edip üzerinde işlem yapmayı kolaylaştırmak için ortak hedeflere sahiptir.

İletişim Bilgilerimiz

Kaynak : https://dijitalis.com/blog/tedarik-zinciri-yonetiminde-yapay-zeka/

E-Posta : info@dijitalis.com

 

186 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle