Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

MUHSİN ERYILMAZ AKYAKA ORTAÇAĞ KALESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Erkan Ilik | 13 Nisan 2021 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla A- A+

Muğla Valisi Orhan Tavlı ve İçişleri Bakanlığı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Daire Başkanı Muhsin Eryılmaz Idyma Antik Kenti’nin bir parçası olan Akyaka Ortaçağ Kalesi’nin restorasyonu öncesinde yapılan çevre temizliği ve restitüsyon çalışmalarını inceledi.

Ula ilçesi Akyaka Mahallesinde bulunan Akyaka Ortaçağ Kalesinde yaklaşık 7 ay önce başlanılan 20 işçi ve 10 kişilik bilimsel ekip tarafından kesintisiz yürütülen çalışmalar sonucunda 250 metre uzunluğundaki kısım ortaya çıkarıldı.

Akyaka Ortaçağ Kalesi’nin çevre düzenleme ve restitüsyon çalışmaları için Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca projenin yüzde 95’i oranında (2.509.615,78 TL) sağlanan finansal destek ve Ula Belediye Başkanlığının katkılarıyla 2020 Eylül ayında  başlatılan çalışmalar Muğla Müzesi Başkanlığında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Doç. Dr.  Abdulkadir Baran ve yardımcısı Dr. Nil Dirlik tarafından yürütülüyor.

Bugüne kadar herhangi kazı ve restorasyon çalışması yapılmayan kale ve çevresinde kesintisiz sürdürülen çalışmalar sonucunda 40 dönümlük alanda ot ve bitki temizliği gerçekleştirilerek, kalenin bölümleri büyük oranda açığa çıkarıldı.

Kalede yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Vali Orhan Tavlı ve YİKOB Daire Başkanı Muhsin Eryılmaz, ortaya çıkarılan bölüm hakkında bilgiler aldı.

Vali Orhan Tavlı, “Muğla ve Ula için önemli bir kültür zenginliği ziyaret edilebilir duruma getirilecek çalışmalara destek ve katkılarından dolayı İçişleri Bakanımıza ve YİKOB Daire Başkanımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

4917 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,5430
EURO 10,1290
BIST 11,9198
ALTIN 496,40

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle