Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

KÖŞE YAZISI SEDAT AKDAĞ YEŞİL YATIRIM

Erkan Ilik | 12 Ekim 2021 | Asayiş, Eğitim, Genel, Güncel, KöşeYazar, Kültür, Manşet A- A+

YEŞİL YATIRIM

Merhaba Değerli Okurlarım;

Hidrojen enerjisinin günümüz dünyası için en zararsız ve en ekonomik enerji kaynağı olduğu tezi birçok otorite tarafından onaylandığını artık büyük oranda söyleyebiliriz. Hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin pille çalışan elektrikli araçlara oranla daha verimli olabileceği görüşünü savunan endüstri yöneticilerinin, hidrojene olan ilgiyi de en üst seviyeye çıkardığını biliyoruz. Buna göre de; Teknolojik olarak daha hızlı yol almak ve daha tasarruflu olması adına hidrojen yakıt teknolojisinin başköşede yer alacağını söylemek doğru olacaktır.

Renksiz bir gaz olarak gerçek şu ki, hidrojen hakkında konuştuğumuzda, onu ifade etmek için genellikle çok renkli terimler kullanırız. Birçoğunuz hidrojen yeşili, gri, mavi vs. duymuşsunuzdur. Hidrojene atanan renk, onu kökenine ve üretimi sırasında salınan karbondioksit miktarına göre sınıflandırmak için kullanılan bir etiketten başka bir şey değildir. Başka bir deyişle, ne kadar “temiz” olduğunu anlamanın kolay bir yolu. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Yeşil hidrojen ise suyun elektrolize edilmesi ve hidrojen atomlarının oksijen atomlarından ayrılmasıyla ortaya çıkıyor. Mavi hidrojen ise metanın yüksek sıcaklıklarda hidrojen ve karbon monoksite ayrıştırılmasıyla elde ediliyor. Yeşil hidrojen sudan üretildiği için daha çevre dostu olarak biliniyor fakat elektroliz işlemi için yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmadığında karbon salınımı çok yüksek miktarlarda oluyor. En pahalısıdır, ancak yenilenebilir enerji ve elektrolizörlerin maliyeti düştükçe fiyatının giderek düşmesi beklenmektedir. Başka bir yeşil hidrojen türü, hayvancılık, tarım ve / veya belediye atıkları kullanılarak biyogazdan üretilmektedir. Yeşil hidrojen, yanma sırasında veya üretim sırasında kirletici gazlar yaymaz. Hidrojenin depolanması kolaydır, daha sonra başka amaçlar için ve üretiminden sonra kullanılmasına izin verir. Sıkıştırılmış hidrojen tankları uzun süre enerji depolayabilir ve ayrıca daha hafif oldukları için lityum iyon pillere göre kullanımı daha kolaydır. Elektriğe veya sentetik gaza dönüştürülebilir ve evsel, ticari, endüstriyel veya mobilite amaçlarıyla kullanılabilir. %20’ye varan oranlarda doğalgaz gibi taşınabilir ve var olan doğalgaz altyapısı ile taşınabilir. Bu yüzdeyi artırmak onları uyumlu hale getirmek için mevcut gaz altyapılarında farklı unsurların değiştirilmesini gerektirecektir.

Genel anlamda Hidrojeni değerlendirirsek hidrojen ile büyük ölçüde bir tasarruf sağlayacağız. Son yıllarda adından söz ettiren birçok devlet ve özel hidrojen planlarını ve projelerini hayata geçirmek adına anlaşmalar imzalıyorlar. İngiltere, Rusya, Fransa, İtalya, Çin, Almanya gibi ülkeler hidrojen konusunda bir adım önde sayılabilir ancak şuan için asıl hidrojen pazarının seyrini yapılan son stratejik planlar belirleyecek. Ulusal stratejiler, 2050 için beklenen hidrojen talebinin küresel düzeyde yılda yaklaşık 270 milyon ton hidrojeni işaret ediyor. Hidrojen hedeflerine ulaşmak için yeni politikalara ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Petrolün gitgide azalması ve konvansiyonel yakıtların çevreye verdikleri zararlar göz önüne alındığında son derece ucuz ve çevreci olan bu enerji türünün Türkiye ekonomisine katabileceği artı paha biçilemez düzeydedir. Karadeniz’in mevcut potansiyeli düşünüldüğünde Türkiye’nin gelecek 50 yıl içerisinde dünyanın en büyük hidrojen ihracatçılarından biri olabileceğini söylemek hiç de yanlış değildir. Bu sebeple de hidrojen enerjisi Türkiye için vazgeçilmezdir.

Haftaya Görüşmek Ümidiyle…

296 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 9,5156
EURO 11,1041
BIST 13,1808
ALTIN 545,52

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle