Hoşgeldiniz  

köşe yazısı burhan tamaç ROTATÖR CUFF SENDROMU NEDİR ?

Erkan Ilik | 23 Şubat 2021 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür A- A+

ROTATÖR CUFF SENDROMU NEDİR ?

RotatorKufsendromu, omzun sabitlenmesi için birlikte çalışan kas ve tendon grubuna verilen addır. Omuz ağrılarının pek çok sebebi olabilir. Fakat bu kas grubundaki hasarlar, ağrılar için akla ilk gelen sebeplerdendir.

 

RotatoKufsendromu sebepleri ise genel olarak üçe ayrılmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Manşet tendonlarındaki güçsüzlük ve zayıflık
  • Manşet yırtığı
  • Sıkışma

.

RotatorKuf Sendromu Belirtileri Nelerdir?

RotatorKuf Sendromu yani omuz manşetinde oluşan yırtık, çoğunlukla çekme, kaldırma hareketleri sırasında ya da omuz üzerine şiddetli düşmeler sonucunda oluşmaktadır. Ayrıca omuza uygulanan sürekli baskı ya da kol çıkığı da bu sendroma neden olabilmektedir.

RotatorKuf Sendromu Belirtileri ise şunlardır:

  • Kol ve omuz bölgesindeki ağrılar
  • Omuz bölgesinde hassasiyet ve zayıflık
  • Kolu başın üzerine kaldırırken zorlanma
  • Omuz hareketleri yaparken oluşan çıtlama
  • Omuz üstüne yatamama
  • Uykuya dalmakta zorlanmakta
  • Arkaya ulaşmak istenildiğinde zorluk çekme

 

RotatorKuf Sendromu Tedavisi

 

Rotator manşet, omuz ekleminin dinamik dengesini sağlayan kas topluluğunun adıdır. Bu kas topluluğunun yırtılmasıyla eklem dengesini kuramaz ve hareket kaybı gelişir.
Rotator manşet yırtıkları, travmatik veya yaşa bağlı olarak oluşabilir. Hastanın omuzunda ağrı, kolunu kaldıramama ve güçsüzlük şikayetleri vardır. Yırtık boyutunun küçük olduğu durumlarda diğer kasların güçlendirilmesi ile şikayetler azaltılabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile küçük yırtıkların günlük olumsuz etkileri azaltılabilir.RotatorKuf Sendromunda yaralanma hafifse, dinlenme, buz kullanma gibi yöntemler semptomları ortadan kaldırabilir. Ancak, ciddi yaralanmalarda, bu yöntemler işe yaramaz. Tedavi için ilaç yardımı gereklidir ve bazen cerrahi müdahale bile uygulanabilir.

Bu sendromda, hastaya steroid enjekte etmek gerekebilir. Bu yöntem genellikle omuz ağrısı günlük aktiviteleri ve uykuyu önlüyorsa kullanılır. Bu durumda, hastanın omuz bağlantısına enjekte edilen streoid ağrıyı hafifletir. Bununla birlikte, bu yöntem doğru kullanılmazsa, tendonların zayıflamasına neden olabilir.

İlaç tedavisinin omuz manşet yaralanmalarını etkilemediği durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bu gibi durumlarda, aşırı büyümüş kemikler omuz manşetine zarar verebilir. Bunun için fazlalığı gidermek ve hasarlı tendona müdahale etmek için cerrahi müdahale gereklidir. Aynı zamanda tendon kol kemiğine bağlı kalamayacak kadar hasar görebilir. Bu durumda da, tendon yakınlarda yer alan başka bir tendonla değiştirilebilir.

Omuz yırtığı ilerleyebilir ve düzelmeme riski vardır. Bu nedenle, cerrahi veya cerrahi olmayan tedavi kararı doğru bir şekilde verilmelidir. Hastaya da anlaşılır bir şekilde durumun söylenmesi gerekir. Fizik tedavi ve ilaç tedavisi gibi cerrahi olmayan tedavi yöntemleri kullanılabilir. Fakat en önemli nokta; omuz hareketsiz tutulmamalıdır. Hareketler sürekli olarak arttırılmalıdır. Çünkü omuzlar fazla bir zaman diliminde hareketsiz kalırsa, kapsülde yapışma meydana gelebilir. Diğer taraftan ağrılar ve hareket sınırlaması artar. Sonuç olarak, donmuş omuz sendromu ortaya çıkabilir.

1565 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,7518
EURO 9,1949
BIST 10,7333
ALTIN 418,86

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle