Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

İYİ PARTİLİ ERGUN “KARATAŞ PLAJININ TAKİPÇİSİYİM”

Erkan Ilik | 24 Mayıs 2021 | Genel, Güncel, Manşet, Siyaset A- A+

İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Karataş Plajının ihaleye çıkarılmasına tepki göstererek, “Kime ve niye hizmet ettiği belli olmayan MUÇEV adı altındaki kuruluş, ülkemizin dört bir köşesindeki cennet kıyılarımızı birilerine peşkeş çekiyor. Halkımızın kullanım alanları daraltılıyor. Bu işin takipçisi olacağız” dedi.

MUÇEV tarafından geçtiğimiz günlerde ihaleye verilen ve özelleştirilen Karataş Plajına tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun da, Karataş Plajının ihaleye çıkarılmasına tepki göstererek, “Türkiye Büyük Millet Meclisine konuyu aktaracağım ve halkımızın kullanım alanlarının daraltılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Beraberinde İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, İYİ Parti il ve ilçe yöneticileri ile birlikte Karataş Plajında incelemelerde bulunan İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, MUÇEV ile daha önce iki defa soru önergesi sunduğunu belirterek, “Ne yazık ki soru önergelerimize cevap ve muhatap bulamadık. Ülkemizin dört bir köşesindeki cennet koy ve plajlarımız birilerine peşkeş çekiliyor ve hükümet yetkilileri ne yazık ki konuyu görmezlikten geliyor” dedi.

“Türkiye Büyük Millet Meclisine Tekrar Taşıyacağım”

Türkiye Büyük Millet Meclisine konuyu bir kez daha ileteceğini ve takipçisi olacağını belirten İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, “Hepinizin son yıllarda ismini sıkça duyduğu, fakat amacının ne olduğu ve nasıl bir kuruluş olduğu kamuoyundan ısrarla saklanan MUÇEV isimli bir şirket var.Şeffaflıktan uzak yapısı ile dikkat çeken ve basına yansıyan birçok şaibe ile anılan bu şirket, öyle anlaşılıyor ki, mevcut iktidarın kıyı alanlarını ticarileştirme politikasının bir aracı haline gelmiştir.İktidar; kamuya, yani vatandaşlarımıza ait olması gereken kıyı alanlarını hem ticarileştiriyor, hem de bunu vatandaşlarımızın siyasi tercihlerini cezalandırmak için kullanıyor.Mevcut iktidar zihniyetinin bu tutumu hem Anayasaya, hem de Kıyı Kanunu’na açıkça aykırıdır.Hukukun üstünlüğünü ve kamu yararını her şeyin üzerinde tutan İYİ Partililer olarak; MUÇEV’in ranta, kıyılarımızın adeta yağmalanmasına ve vatandaşlarımızın cezalandırılmasına dayanan faaliyetlerine sessiz kalmamız mümkün değildir.Geldiğimiz aşama itibariyle, neredeyse Türkiye’nin tüm kıyı alanlarında faaliyet gösteren MUÇEV’in rant ağlarına Fethiye’mizin  Karataş Plajı da eklenmiştir.Bu durum,Fethiyelilerin gelirlerinin Fethiyelilerden kaçırılması ve bundan sonra Fethiyelilerin faydalanamayacağı şekilde özel bir şirkete aktarılması anlamına gelmektedir.Açıkça ifade etmek gerekirse bu politika, son yerel seçimlerdeki siyasi tercihlerinden dolayı Fethiyelileri cezalandırma politikasıdır.Ne yazık ki, Türkiye’nin bir çok yerinde aşina olduğumuz ve Fethiye’de defalarca karşılaştığımız bu durum,Millet İttifakı tarafından yönetilen birçok ilimizde ve ilçemizde de söz konusudur.Birçok kıyı alanını zikrettiğimiz şekilde ele geçiren MUÇEV’e ilişkin dikkat çekici iddialar söz konusudur.MUÇEV’in ihalesiz aldığı kıyı alanlarından elde ettiği kira veya işletme gelirlerini nasıl kullandığını öğrenmek mümkün değildir.Öte yandan bu şirketin vergiden muaf bir şekilde faaliyet gösterdiği iddia edilmektedir.Tüm bunlar olurken Cumhurbaşkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaşananlara sessiz kalması, kamuoyunu aydınlatmaması da dikkat çekicidir.Dolayısıyla iktidarın MUÇEV’in vergiden muaf olup olmadığını, muafsa hangi yasal çerçevede bu muafiyetin sağlandığını; değilse, şimdiye dek ne kadar vergi ödediğini kamuoyuyla paylaşması lazımdır.Anayasamızın ve yasalarımızın öngördüğü gibi, kıyılarımız halkın kullanımına açık olmalıdır.Fethiye kıyılarını korumak amacıyla bu tahsis veya kiralamalar yapılıyorsa,o zaman şartları belirlenmek ve halkın kullanımına açık olmak kaydıyla bu alanlar,halka en yakın kamu kurumu olan Fethiye Belediyesi eliyle işletilmelidir. İlgili bakanlıklar ise sadece denetimi ile ilgilenmelidir” dedi.

“MUÇEV Kime Veya Kimlere Hizmet Ediyor?”

MUÇEV’in kime veya kimlere hizmet ettiği konusunda da araştırma içerisinde olduğunu ifade eden Ergun, “Fethiye’de olduğu gibi kıyı alanlarını rant aracı olarak görmekten bir an önce vazgeçmelidir.Belediyeler üzerinden bu alanların gerçek sahibi olan vatandaşlarımızı “nasıl daha iyi yararlandırabiliriz?” sorusuna cevap aramalıdır.MUÇEV’in yapısı ve faili olduğu hukuksuzluklar ile ilgili olarak acilen kamuoyunu aydınlatmalıdır.Ayrıca,MUÇEV ve MUÇEV gibi şirketler aracılığıyla Millet İttifakı belediyelerini ve vatandaşlarımızı cezalandırma politikasına da bir an önce son vermelidir. Biz İYİ Parti olarak; ranta, hukuksuzluğa ve kamu kaynaklarının yağmalanmasına dayanan bu otoriter yönetim zihniyetine ve keyfi politikalarına karşı sonuna kadar Fethiyelilerin sesi olacağız ve Fethiyelilerin hakkını korumaya devam edeceğiz”  ifadelerinde bulundu. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

618 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle