Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

İYİ PARTİLİ ERGUN “HALKIMIZIN GELECEKTEN UMUDU YOK”

Erkan Ilik | 21 Mayıs 2021 | Genel, Güncel, Manşet, Siyaset A- A+

İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Fethiye’de üretici pazarına gelerek, Pazar esnafı ve alış veriş yapan vatandaşlar ile sohbet etti. Ziyarette kendisi için alış verişte yapan Milletvekili Ergun, “Gittiğimiz her yerde olduğu gibi, Fethiye halkımız da yarınından umutlu değil. Herkes de bir karamsarlık var” dedi.

İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, beraberinde Fethiye Ziraat Odası Başkanımız Kenan Karayiğit  ve İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban birlikte bazı il ve ilçe yöneticileriyle Fethiye’de üretici pazarında ziyaretler gerçekleştirdi.  Ziyarette Pazar esnafı ve vatandaşların talep ve sıkıntılarını dinleyerek, hasbihalde bulunan İYİ Parti Milletvekili Ergun, “Üretici perişan durumda ve üretemeyecek duruma geldi. Pandemi sürecinde herkes şunu çok iyi anladı. Tarım bir millet için, bir devlet için milli güvenlik meselesiymiş” ifadelerinde bulundu.

“Çok Şükür Koronavirüsü Atlattım”

Koronavirüs salgınına yakalandığından dolayı, uzun zamandan bu yana halk ile bir araya gelemediğini belirten İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, “Fethiye İlçe Başkanım Ali Fatih Çoban ve Fethiye Ziraat Odası Başkanımız Kenan Karayiğit ile birlikte Fethiye’de üretici pazarında esnaflarımızı ve vatandaşlarımızı ziyaret ettik. Ziyaret esnasında, üretici ve halkımız ile sohbetlerimizde, herkes derdini ve tasasını anlattı. Hiç kimse geleceğinden umutlu değil. Herkes karamsar. Bu durum sadece Fethiye ilçemizde böyle değil. Ülkemizin her köşesinde, her kesim aynı düşünceden yana tereddütlü” dedi.

“Üreticinin halinden Anlayan Yok”

Tarım sektörünün öneminin pandemi sürecinde daha iyi anlaşıldığını belirten İYİ Partili Ergun, “Üreticilerimiz, çok sıkıntılı günler geçiriyor ve zor şartlar altında. Ne yazık ki girdileri çok pahalı, ama kazancı çok düşük durumda. İlacı, gübresi ve mazotu ateş pahası olmuş durumda ve hiç kimse üreticiyi dikkate almıyor. Yani açıkçası üreticiyi sahiplenen hiç kimse yok. Ulaşabildikleri hiçbir nokta yok. Üretici perişan durumda ve üretemeyecek duruma geldi. Pandemi sürecinde herkes şunu çok iyi anladı. Tarım bir millet için, bir devlet için milli güvenlik meselesiymiş. Bunu çok iyi anladık. Tarımın kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Onun için, hükümete Fethiye’den çağrıda bulunuyoruz. Çiftçinin derdi ile dertlenin. Biz İYİ Parti olarak bunu sık sık dile getiriyoruz. Genel Başkanımızın dile getirmesiyle bazı meseleler, palyatif olarak çözmeye çalıştılar. Özellikle patates vatandaşımızın elinde kalmıştı. İç Anadolu bölgesinde, vatandaşımızın elinde kalan patatesleri satın aldılar ve vatandaşımıza dağıttılar. Bunlar bu sene olması gereken şeyler. Ama gelecek açısından da çok, ciddi bir planlama gerekiyor.  Gittiğimiz her yer üreticilerimiz ile görüşüyoruz. Tüm üreticilerimiz sıkıntı içerisinde. İnşallah bu hafta bu konuyu meclise taşıyacağız” ifadelerinde bulundu.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun ve beraberindeki partililerin üretici pazarı ziyareti esnasında kendisini de davet etmeleri açısından teşekkür eden Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Üretici pazarımızda her hafta tezgah kuran ve ekmeğinin peşinde olan, 780 tane üretici esnafımız var burada. Vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın dertlerini, taleplerini dinledikleri için ve beni de davet ettikleri için teşekkür ediyorum. Daha önce bazı milletvekillerimiz ve ilçe başkanlarımız buraya gelerek, bize haber dahi vermiyorlar” diye konuştu.

“Üreticinin Sorunlarına Çözüm Bulunmalı”

Üreticilerin zor şartlar altında geçim sağladıklarını belirten Karayiğit, “Özellikle pandemi sürecinde şu konuyu çok iyi anladık. Üreticimiz, üretmediği zaman, her şey duruyor. Bu süreçte, betonla, asfaltla ve villayla karın doymadığını hepimiz anladık. Yani çiftçimiz üretemezse,  sadece ülkemiz değil tüm Dünya aç kalır. Bu anlamda üreten çiftçiye sahip çıkılmalı. Biz toplumumuzun her kesiminin kazanmasından yanayız. Hükümet yetkilileri, pandemi sürecinde her mesleğe paket sağladı. Ama ne yazık ki üreticiyi ve çiftçiyi hatırlayan bile yok. Sadece son zamanlarda kuraklıktan dolayı Ziraat bankası üreticilerin kredilerine erteleme yaptı. Erteleme de çözüm yolu değil. Zamanı gelince bu ödeme nasıl gerçekleşecek. Devletimizin üreticiye sahip çıkması gerekiyor” şeklinde konuştu.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

382 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle