Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

ITRİ VE TIBBİ BİTKİLER İLE BOYA BİTKİLERİ KÜMELENME ÇALIŞTAYI

Erkan Ilik | 12 Mart 2021 | Eğitim, Genel, Güncel, Manşet A- A+

ITRİ VE TIBBİ BİTKİLER İLE BOYA BİTKİLERİ KÜMELENME ÇALIŞTAYI

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yürütülmekte olan “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” Projesi son hız devam ediyor.

Proje kapsamında “Kümelenme Çalışması” için pilot il seçilen Muğla’da üç gün sürecek olan “Kümelenme Çalıştayı” 10 – 12 Mart arasında gerçekleşti. Bitkisel Üretim Genel Müdürü (BÜGEM) Dr. Mehmet Hasdemir ile İl Müdürü Barış Saylak Başkanlığında başlayan çalıştaya, Üniversiteler ve Araştırma Enstitülerinden akademisyenler, sivil toplum kuruşlarının temsilcileri, üst birlikler, kooperatifler, üreticiler ve teknik personelle birlikte yaklaşık 50 kişi katıldı.

“YAKLAŞIK 4.000’E YAKIN TÜRÜN % 12’Sİ MUĞLA’DA”

Programın açılışında konuşan İl Müdürü Barış Saylak “Muğla endemik tür açısından zengin bir bölge. Türkiye’de bulunan yaklaşık 4.000’e yakın türün % 12’si Muğla’da. Muğla’da Itri ve Tıbbi ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında 2020 yılında Milas Ören ile Fethiye İncirköy Mahallesi başta olmak üzere bir çok lokal bölgede üretim hızla artıyor. 2021 yılında 1,5 milyon fide dağıtımı, 2023 yılının sonuna kadar ise 3,5 milyon fide dağıtımı hedefliyoruz. Bu kadar güçlü paydaş gurubu ve üretici ile özverili çalışma sonucu bu üretimi çalıştayla taçlandırmak istiyoruz. Böylece üretimi sanayi ile buluşturmayı ve marka olarak sürdürülebilir ve kaliteli üretimle özellikle ihracatta ciddi bir pazar payı almayı hedefliyoruz. Başta üreticilere, çalışma arkadaşlarıma, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne ve Muğla Valiliğine şükranlarımı sunuyorum. Çalıştayın verimli geçmesini diliyorum.” dedi.

“KÜMELENME ÇALIŞMASI İÇİN MUĞLA’YI SEÇTİK”

Bakanlığın 2015 yılından bu yana yaptığı çalışmalara değinen Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir konuşmasına “ Muğla’da ve birçok ilde yürüttüğümüz “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” projesi Muğla’da çok etkin ve hızlı ilerliyor. Bu başarının arkasında üreticinin istekli olması,  çalışan ekibin ve İl Müdürünün özverili çalışması yatıyor. Bu sebeple projenin ikinci ayağı olan “Kümelenme” çalışması için Muğla’yı seçtik. Bu anlamda Muğla’nın başarılı ve örnek olacağını biliyoruz. Üç gün süren çalıştaydan çok güzel sonuç alacağımızdan eminim. Bu kadar güçlü sivil toplum kuruluşuna, üreticiye ve ekibe sahip olan Muğla’dan çıkacak sonuç bildirgesini görmek için heyecanlıyım. Bu anlamda herkese teşekkür ediyor, çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum” diyerek devam etti. Çalışmaların derlendiği bir film gösterisiyle devam eden çalıştayın ilk günü, eğitim ile başlayıp, çalışma masalarında kümelenme konusunun görüşülmesiyle devam etti. Verimli geçen ve geniş bir rapor çıktısı olacak çalıştay sonuçlarının, ilgililerle paylaşılacağı Bakanlık yetkililerince bildirildi.(HABER MERKEZİ)

341 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
BIST 12,1977
ALTIN 499,21

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle