Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Gökova, Avokado Eğitim Merkezi Mi Olacak?

Erkan Ilik | 10 Haziran 2020 | Eğitim, Genel, Güncel, Manşet A- A+

Gökova, Avokado Eğitim Merkezi Mi Olacak?

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Ula’da ilk Avokado bahçesi 8 sene önce kuruldu. Kurulan örnek bahçe yeni tesisler kurulmasına vesile oldu.

Bu kapsamda, Akyaka Mahallesi, İnişdibi Mevkiinde Turan Şahin’e ait 51 dekar arazide, toplam 5 çeşit olmak üzere1080 adet Avokado fidanı, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak ve diğer katılımcılarla birlikte toprakla buluştu.

Ula İlçesi Akyaka Mahallesinde, Turan Şahin’e ait 51 dekarlık araziye, 3 yıl süren araştırmalar sonucu verilen kararla1080 adet Avokado fidanı dikimi gerçekleşti. Gökova; batısında deniz, güneyi dağlarla kaplı olduğu için ortada mikroklimatolojik alan oluşan bir bölgedir. Subtropikal bitki deseninden Tropikal bitki desenine uzanan bir yelpazeye sahiptir. İklimsel meltem rüzgarı nedeniyle hava ısısının 36 derecenin üzerine çıkmadığı bir bölge olduğu için, 36 derecenin üzerine çıkmadığı için hem endemik bitkileri çok çeşitlidir, hem de tropikal bitki yetiştirmek için uygundur. Coğrafi İşaret Tescil süreci devam eden Gökova Susamını yetiştirmek için de oldukça büyük öneme sahiptir. Her açıdan potansiyeli yüksek bir yer olup, denizden gelen rutubetli rüzgar ovanın üzerine yayılmaktadır.

Üretici Turan Şahin; ” Eğitime çok önem veren bir spor adamı olduğunu belirten, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübünde yöneticilik yapmaya devam eden, Fenerbahçe Kolejinin ve Fenerbahçe Üniversitesi’nin kurucularından olan Şahin, çocukların eğitimine verdiği öneme değinerek; “yaptığım uzun araştırmalar sonunda buradaki arazilerimde Avokado yetiştirmeye karar verdim. Okullarımızda çocukların tarım alanında eğitim almasına çok önem veriyorum. Kurduğum bu bahçeyi de ileride tarım alanında bir eğitim merkezi haline getirmek istiyorum” dedi.

İl Müdürü Barış Saylak; ” Bölgemiz coğrafi olarak çok avantajlı bir bölge. Deniz seviyesinden, 2000 rakıma kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Özellikle bölgemizin kalkınmasında ve istihdamına katkısı olan, katma değeri yüksek ürün yetiştiriciliği alanında örnek böylesine önemli tesislerin kurulmasına vesile olmak ayrıca gurur verici. Üretimin her alanında var olduğumu her zaman söylerim. Ekibimle birlikte 7/24 üreticilerimizin yanındayız. Yeter ki sizler üretmeye devam edin.” Dedi.

 

 

330 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle