Hoşgeldiniz  
..................................................................................

FETHİYE’DE GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

Erkan Ilik | 19 Eylül 2020 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

FETHİYE’DE GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

22 gün ve 22 gece süren, şanlı tarihimize en uzun süren meydan muharebesi olarak adı geçen  Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından TBMM tarafından Büyük Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e;  Mareşallık rütbesi ve Gazilik unvanı verildi. Bu nedenle 19 Eylül  tarihi  gaziler günü olarak kutlanmaktadır. Tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.

Beşkaza Meydanı Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene; Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Garnizon Komutanı Asteğmen Muhammet Gündoğdu, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Rüştü Şen, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Yüzbaşı Raşit Gödelek, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir ve İYİ Parti Fethiye İlçe yönetimi, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanı Kıbrıs Gazisi Süleyman Şahin ile gaziler ve kurum  amirleri katıldı. Pandemi kuralları çerçevesinde Fethiye Belediyesi bandosunun eşliğinde düzenlenen Gaziler günü töreni; çelenk sunumu ile başladı. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kıbrıs Gazisi Süleyman Şahin; Atatürk Anıtına çelenk sunduktan sonra tüm şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulup Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımız okundu.

“EN BÜYÜK GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK”

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, Kıbrıs Gazisi Süleyman Şahin yaptı. Şahin konuşmasında “19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür. 19 Eylül Gaziler Günü bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür. 19 Eylül; Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejiminin üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik koruyucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür” dedi.

“BUGÜN KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜDÜR”

Konuşmasına devam eden Süleyman Şahin  “Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Sakarya Meydan Muharebesi zaferinin ardından Ulu Önderimize Gazi unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde verilmiştir. O günden bu yana 19 Eylül;  ülkemizde Gaziler günü olarak kutlanmaktadır. Vatanını canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Aziz milletimiz asırlardır Anadolu toprakları üzerinde varoluş mücadelesinin şifresi ‘Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi’ deyişinde saklıdır. Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. 19 Eylül muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler gününüz kutlu olsun. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğruna toprağa düşen şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi. Konuşmanın ardından, Kıbrıs Gazisi Durmuş Ali Dağdelen’in torunu Vali Recai Güreli İlkokulu 4-B sınıfı öğrencisi Ceylin Ümmü Dağdelen’in ‘Gazilerimize’ adlı şiiri okumasıyla tören sona erdi.

466 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
BIST 1,1861
ALTIN 487,38

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle