Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU ANADOLU’NUN SESİ GAZETESİNDE ‘ÜNAL TÜRKEŞ’

Erkan Ilik | 11 Nisan 2014 | Genel A- A+

EROL DOLU ANADOLU’NUN SESİ GAZETESİNDE ‘ÜNAL TÜRKEŞ’

Daha önce de birkaç defa yazdım. Gazeteci ağabeyimiz Ünal Türkeş Muğla bölge basınının duayenlerinden olup, Muğla ve İlçelerinde bulunan birçok Muğla bölge basınında öğretmenlik özelliği olan bir büyüğümüzdür.

19 Ekim 1960 tarihinde yayın hayatına başlayan Muğla Devrim gazetesinde ben de 1979 yılında Muğla Teknik Lisesinde öğrencilik yıllarımda Köşe Yazarlığına başladığım zaman Devrim gazetesi rahmetli Hasan Nuri Öncüer yönetiminde yayınlanıyordu.

1987 yılında bir gün Muğla’da Devrim gazetesine uğradığımda Gazetenin Bürosunda Ünal Türkeş’i gördüm. Ünal ağabeyi o yıllarda Devrim gazetesinin hatırlayabildiğim kadarıyla Hasan Nuri Öncüer’in ortağıydı ve daha sonra Muğla Devrim gazetesini devraldı.

Muğla’da öğrencilik hayatım 1980 yılında bittikten sonra Muğla Devrim gazetesine yazılarımı mektupla gönderiyordum. Beni o tarihte gazetede rahmetli Hasan Nuri Öncüer, Ünal Türkeş ile tanıştırdı ve bana Ünal ağabeyi yer gösterdi. Daha sonra Ünal Türkeş uzun bir araştırma sonunda yayınladığı KURTULUŞ SAVAŞINDA MUĞLA TARİHİ adlı kitabını bana imzalayarak verdi ve o tarihten bu yana Ünal Türkeş ile yakından tanışırım.

Fethiyeli hemşerimiz Cumhuriyet gazetesinin kurucusu Büyük Atatürk’ün yakın arkadaşı Yunus Nadi ile ilgili söylediği anlamlı sözlerini hep duygulanarak dinlemişimdir. Muğla Valiliği İl Basın Kontrol Kurulu üyeliği yaptığı yıllarda Fethiye Yerel Basınını denetlemeye geldiği tarihlerde Fethiye’de Yerel Televizyonlara verdiği demeçte Yunus Nadi’den sürekli söz ederdin. Ayrıca Muğla Gazeteciler Cemiyetinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği 24 Temmuz Basın gecelerinde Yunus Nadi’nin Türk Basınında önemini anlatır.

Muğla Devrim gazetesinin sahibi ve Muğla Gazeteciler Cemiyetinin Başkanlığı yürüten Ünal Türkeş’in Ankara’da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Kütüphanesinde yaptığım araştırmada BYEGM bünyesinde daha önce aylık olarak yayınlanan ANADOLU’NUN SESİ gazetesinin Mart 1993 tarihli sayısında Anadolu Basınının Çınarları Köşesinde, Ünal Türkeş ile yapılan bir röportajını okudum. Bu röportajından Anadolu Basını ile ilgili bazı bölümleri aynen aktarıyorum.

‘ANADOLU’NUN SESİ: Sizce Anadolu Basını nedir?

TÜRKEŞ: Anadolu Basını, Ülke ve insan sevgisinin, Meslek ve Hizmet tutkusunun özverilerle, zorluk, sıkıntı ve dirençlerle yoğrulduğunun anıtıdır.

ANADOLU’NUN SESİ: Bugün köklü bir Çınar gibi olan gazetenizin kuruluş yıllarıyla ilgili ne söylemek istedikleriniz?

TÜRKEŞ: Devrim Gazetesi, Anadolu’da kendisini bu derece candan kucaklamış kadroları yarattığı için Anadolu Basını’nda okul sayılması gereken yayın organları arasındadır. 33. yılda Devrim, kurucusu Alptekin Erim vasıtasıyla halen yayınlanan İlk             Adım’ın ikinci sahibi, Erman Şahin vasıtasıyla yayın yaşamını sürdüren Yeni Muğla’nın da analarıdır. Devrim’in kuruluş günlerinde kendileriyle ağabey kardeş ilişkileri içindeydik. Bu gün ilişkilerimiz de aynı doğrultuda, aynı amaca yöneliktir.

ANADOLU’NUN SESİ: Gazetenizin çevrenizdeki etkileriyle ilgili görüşleriniz.

TÜRKEŞ: Gazetemiz Devrim, 33 yıldır sürdürdüğü temel ilkeleriyle bugün Muğla kamuoyuna malolmuş bir yayın organıdır.’ (Bu röportaj zamanında Devrim Otuz Üç yıllıktı.)

Muğla Bölge Basınının duayeni değerli gazeteci büyüğümüz Ünal Türkeş bu röportajıyla da Muğla yerel basınına yön vermiştir. Bugün Muğla ve ilçelerinde basın dünyasında yer alanların, yazı yazanların bir çoğu Muğla Devrim Gazetesinin okulundan mezun olmuştur.

 

 

449 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle