Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

ELEKTRONİK KELEPÇE UYGULAMASI FETHİYE’DE DE AKTİF HALE GELDİ

Erkan Ilik | 09 Nisan 2021 | Genel, Güncel, Manşet A- A+

İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı iş birliğinde 2019’dan bu yana 15 ilde pilot olarak sürdürülen ‘Elektronik Kelepçe Uygulaması’ 81 ille birlikte Fethiye’de de aktif hale getirildi.

Fethiye Kaymakamlığı’nda “elektronik Kelepçe Uygulaması” ile ilgili daire amirlerinin katıldığı toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat başkanlığında yapılan toplantıda, 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında bakanlıklar arasında bir protokol imzalandığı ve elektronik kelepçe uygulamasının tüm yurtta etkin hale getirildiği belirtildi.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, toplantının ardından yaptığı açıklamada “Tüm Türkiye’de aynı anda aynı saatte, kadına yönelik şiddetle ilgili ve özellikle yeni uygulanmaya başlanan elektronik kelepçeyle ilgili bir toplantı yaptık. Verimli geçti. Çok hassas bir konu. Biz de üzerimize düşeni bu konuda fazlasıyla yerine getirmeye gayret ediyoruz. Böyle toplantıların en önemli artısı, herkesin aynı anda tüm uygulamayla ilgili gördüğü aksaklıkları konuşabilmesi, muhataplarının yüzüne karşı söyleyebilmesi. Ben faydalı olduğu kanaatindeyim. Katılımından dolayı tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

UYGULAMADA NELER VAR?

Uygulamaya göre, şiddet uygulayan kişiler, mahkemeden alınan kararla ayak bileğine elektronik kelepçe takılarak izlenebiliyor. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ekiplerince takılan elektronik kelepçeler, Elektronik İzleme Merkezinden 7 gün 24 saat esasına göre takip ediliyor. Elektronik kelepçe uygulamasında şiddet uygulayanın mağdura zarar vermesini engelleyecek asgari mesafe belirleniyor. Mesafe belirlenirken, şiddet uygulayan ile şiddet mağdurunun ev ve iş adreslerinin birbirine yakınlığı, bulundukları şehrin yüzölçümü ve kolluk birimlerinin etkin müdahale süresi kriter alınıyor.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

 

257 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 9,5156
EURO 11,1041
BIST 13,1808
ALTIN 545,52

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle