Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

EĞİTİM MENTORUNUN PENCERESİ – HAKAN BİROL

Erkan Ilik | 29 Mart 2021 | Eğitim, Genel, Güncel, Kültür, Manşet A- A+

EĞİTİM MENTORUNUN PENCERESİ

Hakan BİROL

www.hakanbirol.com

GERİ SAYIM: “YKS” SON 90 & “LGS” SON 70

Kolay olmayacak demiştim!

Eylül ayında okullar açılınca belki de önündeki o uzun zamana güvendin. Daha aylar var diyerek ders çalışmayı zamana mı yaydın yoksa? Üç basamaklı geri sayımlar artık kendini iki basamaklı sayılara bıraktı. Gün gelecek 9,8,7… diyeceksin.

Bu sözüm size YKS tayfası

Geçmiş, geçmişte kaldı. Şimdi ah vah etmenin zamanı değil. Eğer YKS’ye hazırlanıyorsan önünde 90 gün var. Bu 90 günü en verimli şekilde nasıl değerlendirebiliriz bunun peşine düşelim. Eksik konularını çıkar. Bu saatten sonra yapabileceklerine odaklan. Bütün konulara hâkim olacağını düşünüyorsan gel şimdi o hayal ikliminden çık! Yok öyle bir dünya. Aylarca gereken önemi vermediğin dersleri 90 günde bitireceğini hiç düşünme. Gerçekçi ol ve yapabileceğin şeylere odaklan. Bu plan şu ana kadar çalışmayı aksatmış olan arkadaşlarım içindi.

 

Şimdi sene başından beri nizamlı çalışan arkadaşlarımın yapacaklarına gelelim. Düzenli çalışmanın meyvelerini zaten toplamaya başlamıştın. Yapman gereken şey eksik olduğun noktalara odaklanman. Çok iyi bildiğin konulardan çok fazla test çözerek zaman kaybetmenin vakti değil. Denemelerde en çok hangi konularda yapıyorsun? Hangi derslerde net sayımız istediğimiz düzeyde değil? Seni en çok zorlayan konular hangileri? Anlayacağın üzere lütfen daha çok eksik olduğun noktalara odaklan. Netlerinin artmasını istiyorsan yüklenmenin tam zamanı. YKS bir maraton gibidir. Sona doğru yaklaştıkça nefesinin kesildiğini hissedebilirsin ama sorun yok. Artık yarışın bitişine doğru ilerliyoruz. Depar atmaya az kaldı. Enerjini dengeli kullan çünkü mayıs ve haziran aylarında depar için buna ihtiyacımız olacak. Nisan ayını eksiklerimizi kapatmaya odaklanarak geçirelim. Mayıs ayı için önlem planı ilerleyen haftalarda paylaşacağım. Şimdi eksikleri kapatarak netlerimizi artırmaya devam edelim.

 

Gelelim LGS tayfamıza…

Sınavın adım adım yaklaştığını tüm hücrelerinizle hissetmeye başladınız. Bunu sizler kadar ben de çok iyi hissediyorum ve inanın bana ben de sizler kadar heyecanlıyım. İyi bir liseyi kazanmak için verdiğiniz mücadelenin ne kadar zor olduğunu sizler kadar iyi biliyorum. O yollardan geçmiş biri olarak şu an ki ruh halinizi tahmin edebiliyorum.

Peki, son 70 güne girdiğimiz bu dönemde neler yapmalıyız?

İlk önce telaş yapmayı bir kenara bırakın. Kaygı düzeyini yükseltmeye gerek yok. Yapmanız gereken soğukkanlılıkla günlük çalışmanızı eksiksiz bir şekilde tamamlamaya devam etmek. Günlük çözdüğünüz soru sayılarını artırmaya devam edin. Nisan boyunca konu eksiklerini tamamen bitirmenizi istiyorum. Mayıs, bizim için depar ayı olacak. Ne kadar deneme çözerseniz o kadar kârlı olacağız. Yanlışlarınızı analiz etmeyi unutmayın. Özellikle her dersten özellikle zorlandığınız konular üstüne gidin. Gerekirse o konudan yüzlerce soru çözün ama o yanlışı o konunun yanına bırakmayın. O konuyu iyice öğrenin ki bir daha yanlış yapmayın! Eksik öğrendiğiniz her şey sınavda tokat gibi yüzünüze çarpacak.

LGS’nin tekrarı bir daha olmayacak. Ama YKS’ye defalarca girme hakkınız var. O yüzden bu şansınızı iyi değerlendirmeniz gerekiyor!

Hazırlandığınız sınavın adı ne olursa olsun tadı hep aynı olacak. Her zaman söylediğim gibi “Sınavın adı değişir, tadı değişmez!” Bunu kulağınıza küpe yapın ve çalışmalarınıza o şekilde devam edin. İnanıyorum ki başaramayacağınız sınav yok. Yeter ki inanın ve bunun için çalışın! Bakın o zaman kazanamayacağınız bir sınav çıkacak mı? Haftaya yeni bir motivasyon haritası ile devam edeceğiz. Gelişimle ve değişimle kalın!

(Sosyal Medyadan Takip İçin Instagram & Twitter: @hakanbirol )

4507 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7660
EURO 10,3245
BIST 12,0573
ALTIN 493,63

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle