Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

ÇOCUKLARDA KABIZLIK VE ÖNERİLER

Erkan Ilik | 04 Ağustos 2021 | Eğitim, Genel, Güncel, KöşeYazar A- A+

Beslenme  alışkanlıklarımızın değişmesi , mayalı ve  lifli posalı yiyecekler yerine paketlenmiş ve hazır fast-food tarzı beslenme  ve beraberinde gelişen bağırsak flora  değişiklikleri  , su tüketiminin ihmal edilmesi ,  hareketsiz yaşam ve  çalışma  koşulları , sosyal ve  çevresel  stres  faktörlerinin artması  , gereksiz ilaç tüketimi ve  yan etkileri nedeniyle toplumda  kabızlık ve  bağırsak sorunları giderek artmaktadır. Anlaşılacağı üzere aslında  kabızlığın nedeni büyük oranda  önlenebilir ve psiklojik nedenlere  bağlı olarak ortaya  çıkmaktadır. Daha az  oranda ise organik nedenlere;  troidhastalıkları , uzun bağırsak sendromu vs bağlıdır ve göreceli olarak daha  kolay tedavi edilebilmektedir. Sorunun nedeni multifaktöriyel ise çözümü de o oranda  zor  ve  süre alıcı olabilmektedir.

Kabızlık, alışılmış olandan daha az sıklıkta ve sert dışkılamadır. Kabızlık, akut ve kronik kabızlık şeklinde değerlendirilir. Akut kabızlıkta diyet önerileri ve bağırsakların boşaltılması genellikle yeterlidir. Kronik kabızlık ise daha komplike olup hekim muayenesi ve tetkikler ile ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Tedavinin amacı; bağırsaklardaki mevcut dışkının boşaltılması, tekrar dışkı birikiminin önlenmesi ve düzenli barsak hareketlerinin sağlanmasıdır. Bu amaçla çocuk normal dışkılama alışkanlığının kazandırılması amacıyla kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra 10 dakika süre ile tuvalete oturtturalabilir.  Ayrıca varsa anüsteki çatlaklar tedavi edilmeli , kakasının  yumuşak kalması için başlangıçta  diyet yanında  ilaç tedavisi de planlanlanabilir . Bu tedavinin bazen aylarca çocuğun ağrısız dışkıladığı görülünceye kadar devam edilmesi gerekebilir . En çok yapılan yanlış,tedavinin erken kesilmesidir. Bebeklerde görülen kabızlıkta gliserinli fitiller yararlı olabilir, ancak sık kullanılmamalıdır. Tuvalete oturtma pozisyonunda ayaklar ve topuk tam olarak yere basacak şekilde  olmalıdır , çocuk klozet oturağı kullanılmalıdır ve günlük hareket arttırılmalıdır.

KABIZLIKTA DİYET : Yüksek protein ve yüksek kalsiyumlu diyete yol açan fazla süt alımı önlenmelidir. Sabah aç karnına ballı su veya ılık su içilebilir.Lifli gıda alımı arttırılmalıdır. Lifli gıdaların arttırılması ile gaz ve karında şişlik gibi şikayetler de azalır. Bol sıvı alınmalı,ev yapımı meyve suyu alımı desteklenmelidir. Özellikle büyük çocuklarda kayısı, armut ve erik suları dışkıyı yumuşatabilir.
Ispanak, pırasa, enginar, yeşil fasulye, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, hurma liften zengin gıdalardır. Özellikle patlamış mısır çocukların severek yediği çok iyi bir lifli gıdadır. Normal ekmek yerine kepekli ya da çavdardan yapılmış ekmekler, ayran, probiyotikli yoğurt, kahvaltıda mısır gevreği, yulaf ezmesi vb. tahıl ürünleri tüketilmelidir .Her gün kayısı, erik, kuru incir marmeladı veya kompostosu tüketilebilir. Her gün dört porsiyon sebze ve meyve yenilmesi faydalı olacaktır (örnek: 2 armut, 2 tabak sebze yemeği gibi). Haftada en az 2 kez kuru baklagil yenilmeli (nohut, mercimek vb.). Kabuğu ile yenebilen meyve ve sebzeler kabuklu tüketilmeli (elma, salatalık gibi). Bol su ve sulu gıdalar alınmalıdır. Yulaflı, tahıllımüsli gibi lifli gıdalar tüketilebilir.

SAKINILMASI GEREKEN GIDALAR :Makarna, pilav, şehriye, nişastalı gıdalar, pirinç  , peksimet , lop yumurta , beyaz un içerikli gıdalar , çilek, muz,  elma, kızılcık , patates, havuç , kuru gıdalardan sakınılmalıdır .

Tedavideki başarının sırrı  düzenli ve  uzun süreli diyete  uyulması , su ve sıvı tüketiminin arttırılması ,  hekim kontrolunda  tedavinin uzun süreli planlanması , günlük tuvalet alışkanlığının kazandırılması ile  mümkün olabilecektir.

Bağırsaklarımız  sağlıklı ise  mutluyuz demektir …

Dr Selami Önder

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkalrı Uzmanı

493 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
BIST 12,1977
ALTIN 499,21

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle