Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ............................................... .......................................................

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Selami Önder’den “ÇOCUKLARIMIZI KORUYALIM”

Erkan Ilik | 01 Temmuz 2021 | Genel, Güncel, gundem, Mugla, Sağlık A- A+

Çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır . Her ne kadar çocukluk dendiği zaman ergenliğe kadar olan dönem olarak bilinse de resmi olarak çocukluk ; henüz bedensel , ruhsal ve cinsel olgunluğa ulaşmamış 18 yaşına kadar olan bu gelişim dönemini kapsar.

Bu dönem içerisinde , çocuğun bakmakla  yükümlü olduğu kişiler yada diğer  erişkinler tarafından fiziksel , duygusal yada cinsel gelişimine , kaza sonucu olmadan bilerek engellenmesi yada zarar verilmesine ÇOCUK İSTİSMARI ,  fiziksel yada ruhsal sağlığı için gerekli ihtiyaçlarının karşılanmaması durumuna ise ÇOCUK İHMALİ denilmektedir. Her iki durumda da derecesi değişmek üzere çocuklarımız zarar görmekte , kendi bedeni ve ruhuna olan saygısı kaybolmakta , bu durumu fark etmeden içselleştirerek hatta kendini suçlu dahi hissederek erişkin yaşamında öz güven eksiklikleri , agresif ve asosyal kişilik ve davranış bozuklukları , hatta ne yazık ki kendi bedeni dışında  diğer bireylerin beden ve ruh sağlığı , yaşam haklarına da  saygısı kalmadığı için aynı davranış modellerini geliştirebilmektedirler.  Dolayısıyla  çocuğa yapılan istismar  yada  ihmal hem çocuğa hem de  ilerideki toplum ve çocuklarımızın sağlığına zarar vermektedir.

Toplumsal  tabular ve çocuğun farkındalığının henüz gelişmemiş olması  nedeniyle çocuk istismarı ve ihmali çoğunlukla  gizli kalmakta sorunun çocuklarımıza ve topluma verdiği gerçek zarar tam olarak bilinememektedir . Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada her yıl 15 yaş altı 41.000 çocuk istismar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Yine DSÖ verilerine göre ülkeler  arasında değişmekle birlikte  ne yazık ki her beş kadından biri ve her 13 erkekten biri çocukluğunda  farklı boyutlarda cinsel istismara uğramaktadır. Aslında problemin ne kadar  büyük olduğunu ve toplumu derinden etkilediği  , önlem alamazsak daha büyük sorunlara neden olabileceği aşikardır. Son yaşanan olay da göstermiştir ki toplumumuz bu konuda haklı olarak çok hassas ve sinir uçları da çok duyarlıdır. Bu duyarlılığı farkındalığa dönüştürebilmek adına sorunu tanımak ve çözüme katkı sağlamak başta çocuk sağlığı ve  yaşamı ile  uğraşan meslekler olmak üzere hepimizin görevi haline gelmiştir.

Çocuğa yönelik olan bu kötü muamale fiziksel , duygusal ve cinsel istismar yada ihmal şeklinde karşımıza çıkabilir.

FİZİKSEL İSTİSMAR : Çocuğun sağlığı ve yaşamına , gelişimine zarar veren yada verebilecek kasıtlı fiziksel güç kullanımıdır . Vurma , yakma , ısırma , itme , dövme, tekmeleme , zehirleme , boğma , sarsma gibi davranışlardır ve tespiti en kolay istismar  şekli olduğu için önlem alınması nisbeten daha kolaydır.

DUYGUSAL İSTİSMAR : Çocuğun ihtiyaç duyduğu ilgi, sevgiyi göstermeme, kasıtlı olarak sözel olumsuz uyarılar, korkutulma, haksız yere suçlanma gibi davranışları kapsar .

CİNSEL İSTİSMAR :  Çocugun tam olarak anlayamadığı gibi onay vermesinin de  mümkün olmadığı ,  gelişimsel olarak hazır olmadığı ve toplumun yasa ve  kurallarına , ahlakına ve  vicdanına aykırı olan bir cinsel etkinliğe dahil edilmesi , zorlanması , kandırılması ve kullanılmasını ifade eder . Sözel sataşmalar, uygunsuz telefon konuşmaları, teşhircilik, röntgencilik, çocuğun pornografik malzemeler için kullanılması ,  temas  yoluyla  fiziksel istismar yada şiddet yoluyla cinsel istismar şeklinde olabilir.  İstenmeyen çocuklar , fiziksel yada mental engeli olan yada üvey olan çocuklar istismara daha sık uğramaktadırlar. Eğitim eksikliği , alkol yada madde bağımlılığı olan  , fiziksel yada psikiyatrik bir hastalığı olan yada çocukluğunda benzer  bir  davranışa maruz  kalmış kişilerin daha çok istismara  eğilimli olduğu gözlenmektedir. Ayrıca ebeveyn ile çocuğun bağının zayıf ve kopuk olması , bakılamayacağından çok çocuk sayısı , aile içi şiddet gibi durumlar da  olayın fark edilmesini ve  önemsenmesini olumsuz etkileyebilmektedir . Ayrıca çocuğu koruyan yasaların ve sosyal destek sisteminin etkin olarak uygulanamaması , cinsel ayrımcılık ve toplumsal eşitsizlik , şiddetin kabul edilir görülmesi , pedofili , kontrolsüz şiddet ve cinsellik içeren internet vs yayınları bu istismarı arttırabilir .

Neler yapabiliriz ;

Çocuklarımızı ve  ailelerimizi EĞİTMELİYİZ …

Öncelikle istismar belirtilerini tanımalıyız . Eğer çocuğumuzda ani davranış değişiklikleri  , içe  kapanma , ilgisizleşme , okul başarısında düşme , arkadaşları ile  olan sosyal ilişkilerinde bozulma , adaptasyon ve  uyku  sorunları  , beslenme  bozuklukları, korku tepkileri  ( ağlama , kendini kötü hissetme , aşırı duyarlı hale  gelme vs ) olmaya  başladı ise çocukla  olan  güvenli iletişimizi arttırmalı yada çocuğun güvenebileceği bir kişiden , öğretmeni , yakın arkadaşı vs  temasa geçerek yardım almalıyız . Çocuğun bu durumu anlatabilmesi dahi travmatik bir süreç içereceği için profesyonel bir yardım almak  gerekebilir.

Çocuklarımızı ,  erişkin cinsel davranışlarına karşı korumak için eğitmeli ve  bilinçlendirmeliyiz  , ne yazık ki yaşanan son olaylarda da olduğu üzere bu kişiler  maalesef ki en yakınları ve  güvendikleri kişiler olabilmektedir . Kendi bedensel dokunulmazlığı konusunda eğitmeli ve anormal yerleşim ve özellikte izleri tanımak için uygun şekilde kontrol etmeliyiz . Şüpheli durumlarda profesyonel sağlık ve  güvenlik birimlerinden yardım almakta gecikmemeliyiz .

Çocuklarımızın sağlığı mutluluğumuzdur , onları korumak ve sağlıklı yaşam hakkını sağlamak toplum olarak hepimizin önceliğidir.

Dr Selami ÖNDER

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

 

324 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
BIST 11,7943
ALTIN 495,44

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle