Hoşgeldiniz  
..................................................................................

BEN YAKALANMAM DÜŞÜNCESİNE KAPILMAYIN

Erkan Ilik | 26 Eylül 2020 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi, Spor A- A+

BEN YAKALANMAM DÜŞÜNCESİNE KAPILMAYIN

Covid-19’u yenen sağlık kahramanlarından olan  Op. Dr. Ahmet Kabay; korona virüs’ü ve tedavi sürecinde yaşadıklarını anlatarak, duygularını paylaştı. Fethiye Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nin başarılı doktorlarından KBB uzmanı Op. Dr. Ahmet Kabay; covid-19 ile ilgili vatandaşlara önemli açıklamalarda bulundu. Op. Dr. Ahmet Kabay açıklamasında “Maskemizi ve siperliğimizi takmadan hiçbir hastamızı muayene etmedik. Buna rağmen virüse yakalandım. Nasıl olduğunun farkında bile değilim. Ben yakalanmam düşüncesine kapılmayın” dedi. “Bu işin şakası yok” diyen Dr. Kabay “Kasım ayı çok önemli. Grip ve soğuk algınlığı vakalarının en çok yaşandığı bir ay. Grip ve soğuk algınlığını covid-19’dan hemen ayırmak çok zor. Çünkü aynı belirtileri yaşıyorsunuz. Bunun için kendinizi çok iyi koruyun. Grip aşısını herkese tavsiye ediyorum” dedi.

“NASIL OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE DEĞİLİM”
Yaşadıklarını paylaşan Dr. Ahmet Kabay “Doktor olduğumuz için hem kendimiz, hem ailemiz hem de hastalarımız için önlem almak zorundaydık. Maskemizi ve siperliğimizi takmadan hiçbir hastamızı muayene etmedik. Buna rağmen virüse yakalandım. Nasıl olduğunun farkında bile değilim. Ben yakalanmam düşüncesine kapılmayın. Bildiğiniz gibi sağlık çalışanlarının riski daha fazla. Hastalık çok ağır semptomlarla başlamadı. Koku ve tat duyularının kaybolduğunu hissettim. Asistanımda da aynı etkiler ortaya çıkınca şüphelendik. Onun 3 gün öncesinde de covid-19 testi pozitif çıkan bir hastamız oldu. Konuyu göğüs hastalıkları uzmanımıza anlattık. Test yapılması ve tomografi çekilmesi gerektiğini belirtti. Akciğerimde bir belirti görülünce hemen görevimi bıraktım ve yatışım yapıldı. Asistanım akciğer filminde bir şey çıkmayınca karantina altına alındı. Tedavimin başlamasının ardından PCR testi yapıldı ve pozitif çıktı. Asistanımın da testi pozitif çıktı. 4-5 gün hastanede yattım” dedi.

“DERİN NEFES ALMAKTA ZORLANDIM”
Açıklamasına devam eden Dr. Kabay “Hastalık esnasında derin nefes almakta zorlandım. Bunun yanında terleme ve ateş de oldu. Göğüs hastalıkları uzmanımız gerekli tetkikleri yaptı ve 4-5 gün içerisinde taburcu oldum. 14 gün evde karantinada kaldıktan sonra yapılan 2 test de pozitif çıktı. Çarşamba günü de görevime geri döndüm. Hastanede yatma süreci çok zor geçiyor. Sürekli kolunuzda serum var ve ilaçlar alıyorsunuz. Branş itibariyle hasta tedavi ederken çok yakın çalışıyorsunuz. Mesafeler 15-20 santime kadar düşüyor. Çok dikkat etmemize rağmen, maske ve siperlikle çalışmamıza rağmen virüse yakalandım. Bu hastalığa girince strese girmemek gerekir. Evde bulunduğum dönem içerisinde çok iyi dinlendim ve beslenmeme çok dikkat ettim. Uyku düzenine çok dikkat ettim, ilaçlarımı kullandım ve dışarıya hiç çıkmadım. Burada yalnızca siz hasta olmuyorsunuz. Evde kızımın testi de pozitif çıktı. Ona bulaştıran da benim. Oğlumla eşimin testleri pozitif çıktı. Kızım hastalığı rahat bir şekilde atlattı. Mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçının. Muayene için gelen bir hastadan virüs kaptığımı düşünüyorum. Bu kişinin kayınbiraderi de pozitif çıkmış. Aslında burada hastaların çilesini çekiyoruz. Bizi koruyacak kişiler tamamen hastalarımız. Şu an iyiyim, bir sıkıntı yok. Görevimin başındayım. Bu işin şakası yok. Sonbahara girdik. Asıl mevzu Kasım ayından sonra başlayacak. Kovid-19 ile gribal enfeksiyon o kadar birbirine benziyor ki karıştırıyoruz. Pratik olarak her hastaya PCR testi yapma şansımız yok. Her soğuk algınlığı belirtisi olana PCR testi yapamayız. Bunun sosyoekonomik boyutu var. Bu mümkün değil. Grip aşısını herkese tavsiye ediyorum. Kış aylarında işimiz daha zor olacak. Aşı olmadan bu sorunun çözümü olmayacak. Aşı bulunsa bile Türkiye’nin tamamının aşı olması 2-3 yıldan önce bitmez. Aşının ne zaman çıkacağı ve ülkemize geleceği belli değil. Türkiye olarak aşıyı kendimiz bulursak, bu kısa daha da aşağıya iner” dedi.

450 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
BIST 1,1861
ALTIN 487,38

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle