Hoşgeldiniz  
..................................................................................

BAŞKAN ROTHERY “GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ”

Erkan Ilik | 15 Eylül 2020 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

BAŞKAN ROTHERY “GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ”

Fethiye’ye tatile gelen İngiltere’nin Liverpool kenti belediye başkanı Anna Rothery; Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı ziyaret etti. Fethiye Belediyesi önünde Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery’i çiçeklerle karşılayan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca “Liverpool, dünyanın en önemli şehirlerinden birisi. Meslektaşımı belediyemizde ağırlamaktan çok mutluyuz” dedi. Ziyarette açıklamalarda bulunan Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery; Fethiye Belediye Başkanıyla kardeş şehir ve birlikte dayanışma konularını konuşmak istiyoruz, dedi. “Bölgemiz İngilizlere çok yakın bir bölge ve binlerce İngiliz misafirimizi burada ağırlıyoruz” diyen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da “Fethiye ile kardeş şehir olup birçok sosyal projeye birlikte imza atmak istiyoruz” dedi.

“BAŞKAN KARACA EL DOKUMASI FETHİYE KİLİMİ HEDİYE ETTİ”


Pandemi dönemi olmasına rağmen Türkiye’ye gelmekten çekinmeyen ve bir haftadır Fethiye’de tatil yapan Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya da ziyarette bulundu. Başkan Karaca’nın çiçeklerle karşıladığı Anna Rothery, Fethiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, çeşitli hediyelerle birlikte Başkan Karaca’ya Liverpool futbol takımından Salah’ın formasını hediye etti. Rothery, ayrıca Başkan Karaca’nın eşi Çiğdem Karaca’ya da hediye sunarken belediye başkan yardımcıları Oğuz Bolelli ile Güzide Özkaya’ya da Liverpool’u anlatan hediyeler takdim etti. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da Fethiye’nin eski fotoğraflarından oluşan bir tablo ile yöresel ürünlerden oluşan bir paket ve el dokuması Fethiye kilimi hediye etti. Başkan Karaca’nın eşi Çiğdem Karaca da Anna Rothery’e el dokuması dastar sundu. Samimi bir sohbet havasında geçen ve Başkan Karaca’nın öğle yemeği verdiği buluşmada, her iki başkan da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“GÜZEL İŞLER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM”
Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, en son Fethiye’ye 20 yıl önce geldiğini belirterek “Hala çok güzel bir şehir bu rası. Geldiğimden beri başkanla da görüşme fırsatı yakaladık. Fethiye Belediyesi’yle güzel bir diyalog halindeyiz. Fethiye Belediye Başkanı’yla kardeş şehir ve birlikte dayanışma konularını konuşmak istiyoruz. Çünkü her iki şehir de birbirine benzer, turizm odaklı ve hem başkanımız hem de kültür ve sosyal işler müdürüyle güzel işler yapacağımızı, güzel işler kuracağımıza inanıyorum” dedi. Ayrıca, Fethiye’de günübirlik tekne turu yaptığını da söyleyen Rothery, “Dünkü tekneyle yaptığımız gezi, bizim için dinlendirici bir seyahat oldu. Tam da zihnimizin ihtiyaç duyduğu huzuru ve meditasyonu bulduk. Gelecekte yapabileceğimiz işleri düşünme fırsatımız da oldu” diye konuştu. Fethiye’nin doğal güzelliklerine hayran olduğunu vurgulayan Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery “Fethiye ya da Türkiye hakkındaki en güzel şeylerden birisi sahil şeridi ve doğayı iyi koruyor olmanız. Aslında global açıdan şu ana kadar dikkat etmemiz gereken şey çevreye karşı daha fazla duyar ve saygıdır. Bunu da çok iyi bir şekilde sürdürdüğünüzü düşünüyorum. Tabi ki de çevrenin daha iyi korunabilmesi için gelecek kuşaklara daha iyi aktarılabilmesi için bununla ilgili ne gibi adımlar atılabilir, günlük kullanımdaki plastik bardakların ya da çatal-kaşıkların elimine edilmesinde nasıl bir yol izlenebilir, bunlar konuşulabilir sonraki adımlarımızda” dedi. Uzun bir süredir Fethiye’ye gelemediğini ve nedeninin politikayla uğraşmak olduğunu belirten Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery “Lord belediye başkanı olmak için tabi ki siyaseti, halkı, toplulukları, insanları, kültürü, turizmi, iş hayatını anlamak gerekiyor. Bu yüzden buraya gelmek için biraz zamana ihtiyaç duydum” şeklinde konuştu. Türkiye-Yunanistan ve Fransa arasında yaşanan karasuları krizinin kendilerinde de AB ile yaşandığını anlatan Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery “Aynı sorun bizde de yaşanıyor. AB ile anlaşmalı bir kıyı şeridi, balıkçılık politikamız vardı fakat şu anda AB’den ayrılmamız neticesinde de bu kıyı şeritlerini net bir şekilde belirlememiz gerekiyor. Ayrıca denizin iyileşmesi için bir süre bırakıp fazla balıkçığı da engellemek adına korumaların yapılması gerekiyor. Bu tür sorunlar masaya oturulup müzakereyle çözümlenmelidir düşüncesindeyim” diye konuştu.

“AKTİF BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise yaptığı açıklamada “Liverpool, dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Meslektaşımı belediyemizde ağırlamaktan çok mutlu oldum. Bu bölge İngilizlere çok yakın bir bölge ve binlerce İngiliz misafirimizi burada ağırlıyoruz. Aynı zamanda 6 binin üzerinde yerleşik İngiliz vatandaşımız burada bizlerle birlikte ikametgah etmekte. Sadece burada ekonomik olarak değil, tabi ki Fethiye ekonomisine yön veren en büyük ülke olan İngiltere’den gelen buradaki misafirlerimiz. Ama biz onu öyle düşünmüyoruz çünkü farklı kültürlerin entegrasyonu bizim için çok önemli. Burada Fethiye Belediyesi’nin yapmış olduğu bütün sosyal sorumluluk projelerinde burada yaşayan İngiliz vatandaşlarımız bize destek veriyorlar. Onlarla birlikte biz burada güzel projelere imza atıyoruz. Ölüdeniz belediyemizde de onlar için irtibat büromuzu açtık. Burada yaşayan vatandaşlarımız ve belediye personelleriyle birlikte ortak çalışıyoruz. Liverpool benim çok önem verdiğim bir yer. Gerçekten farklı jenerasyonların saygı duyduğu Beathles grubunun bir şehri. Aynı zamanda Liverpool, çocukluğumun İngiltere’deki futbol takımı. Sempati duyduğum halen daha büyük bir keyifle izlediğim bir takım. Biz birçok sosyal sorumluluk projesinde, değerli başkanım ile birlikte aktif bir şekilde çalışmak istiyoruz. Liverpool’la Fethiye’mizi kardeş şehir yapmak istiyoruz, kendileri de uygun görürlerse. Tekrar kendilerine hoş geldiniz diyorum ve burada yaşayan tüm yurttaşlarımızın sevgilerini iletiyorum” dedi.

 

452 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
BIST 1,1633
ALTIN 458,62

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle