Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

AKUT 25 YAŞINDA

Erkan Ilik | 14 Mart 2021 | Genel, Güncel, Manşet, Mugla, Sağlık A- A+

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin 25’inci kuruluş yılı nedeniyle AKUT Fethiye  Ekip Lideri Birol Coştu yazılı bir basın açıklaması yaparak, “Ülkemiz genelinde 3200’ü aşkın gönüllümüz ile 3618 operasyonda, 3014 vatandaşımızın ve 1496 hayvanın hayatına dokunduk” diye konuştu.

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin 25’inci kuruluş yılı nedeniyle AKUT Fethiye  Ekip Lideri Birol Coştu yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Coştu, açıklamasında “Ülkemiz genelinde 3200’ü aşkın gönüllümüz ile 3618 operasyonda, 3014 vatandaşımızın ve 1496 hayvanın hayatına dokunduk” dedi.

AKUT’un özellikle Büyük Marmara Depremi ile birlikte Türkiye’de tanındığını ifade eden Coştu, “Bir grup dağcı dostumuz tarafından kurulduktan sadece 4 yıl sonra, büyük imkânsızlıklar içinde, arama kurtarma için Türkiye’de bir milat kabul edilen Büyük Marmara Depremi ile ülke gündemine girdik. Ülkemizin ilk gönüllü arama kurtarma derneği olarak, geçen 25 yıl içinde halkımızın desteğiyle dünyanın en önemli arama kurtarma ekiplerinden birisi haline geldik. 2011 yılında INSARAG gözetmenlerinin denetiminde İstanbul’da yapılan sınavı geçerek “Orta Ölçekli Arama Kurtarma Ekibi” ünvanını aldık ve Türkiye’de operasyonel sınıflandırmaya giren ilk üye olduk. Kentsel arama kurtarma alanında, ülkemiz adına ilk kez Avrupa Sivil Korunma Mekanizması’nın operasyonel bir partneri olarak görevlendirildik. “Geleceğimizi Birlikte Kurtaralım” sloganıyla afetler konusunda toplumun her kesimini bilinçlendirme çalışması başlatarak yüzbinlerce insana ulaştık. 3200’ü aşkın gönüllümüz ile, ulusal ve uluslararası her türlü afette ihtiyacı olanların yanında olduk. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 3618 operasyonda, 3014 vatandaşımızın ve 1496 hayvanın hayatına dokunduk” ifadelerinde bulundu.

‘HAYAT KURTARMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Türkiye’nin AKUT’unun 25 yaşında olduğunu belirten Coştu, “Kurulduğumuz günden bu yana, tamamen gönüllü olarak amatör bir çalışma ve profesyonel yaklaşım ile Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, çağdaş bir sivil toplum örgütü olarak, bu çizgimizden taviz vermeden karşılıksız yardımseverlik ilkesiyle ‘hayat kurtarmaya’ devam ediyoruz ve edeceğiz. Arama kurtarma alanında Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararına Çalışan ilk ve tek Sivil Toplum Kuruluşu olmanın verdiği sorumlulukla çeyrek asırdır yanımızda olan herkese teşekkür ederiz. Türkiye’nin AKUT’u 25 yaşında” diye konuştu.

 

 

 

 

414 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
BIST 12,1977
ALTIN 499,21

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle