Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Zirveye Tırmanış

admin | 09 Ocak 2012 | Güncel A- A+

Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Fethiye Temsilciliği hafta sonu Mendos Zirve tırmanışı gerçekleştirdi. Fethiye’de 8 aydır faaliyet gösteren Kulüp, her geçen gün üye sayısını arttırıp doğaseverlere unutulmaz günler yaşatıyor. Aşırı kar yağışı bile dağcılık tırmanışına gönül verenleri durduramadı. Hafta sonu Mendos Dağı’nın belki zirvesine ulaşamadılar bin 750 metresine kar üzerinde tırmanış gerçekleştirdiler.
Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Fethiye Temsilciliği sorumlusu Aziz Şimşek, Mendos Dağı tırmanışı ve Fethiye’deki faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Şimşek; “Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Fethiye Temsilciliği olarak 2011 yılı içinde yaptığımız Akdağlar Uyluktepe (3024 m) , Atkuyruksallamaz (2879 m), Sandras Dağı (2300 m), Denizli Karcı Dağı (2300 m), Çal Dağı (2186 m) zirve faaliyetlerimizden sonra Mendos Dağı’nın da zirve faaliyetini başarıyla tamamladık. Sabah 10.00’da Babadağ yolunda Akbel sapağına varamadan aracımızı kar nedeniyle 1000 metrede bırakarak yürümeye başladık. Atların eşliğinde karlar altındaki Akbel ve Nohut ovalarını geçerek 14.00’te Mendos Dağı’nın 1750 metrelik zirvesine ulaştık. Zirve defterini zirve taşına yerleştirerek fotoğraflarımızı çektik ve dönüşe geçtik. Bu kadar karlı bir Ocak ayında Mendos Dağı’nın zirvesine ulaşan ekibimiz Aziz Şimşek, Serdar Uyanık, Melih Bulut, Ayşen Bulut, Aysun Doğanay, Murat Balaban, Adem Özaltığ, Bahadır Cesur, Mensure Kömürcü, Fatih Koç’a teşekkür ediyoruz” dedi.
Kulübün Faaliyetleri
Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Fethiye Temsilciliği sorumlusu Aziz Şimşek kulüp ve faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Şimşek; “Likya Yolunun Fethiye’den başlayarak Kalkan’a kadar uzanan 120 km’lik bölümünü yürüdük, ayrıca Fethiye çevresinde bir çok rotada trekking yaptık. Ören Kanyonunda kanyoning faaliyetlerimizin başlangıcını yaptık. Fethiye – Kemer – Göcek – Üzümlü arasında dağ ve touring bisikleti gezileri düzenledik. Dağ bisikleti ile Kalkana kadar Likya yolu ve paralel yollardan ulaştık. 3 arkadaşımız touring bisikletleri ile Antalya’ya sahil yolundan ulaştılar.  2011 yılı içinde Muğla ilinin büyük dağlarının zirvelerine zirve defteri bırakma projesini uygulamaya koyulduk. Muğla sınırlarında dağların zirvelerinin defterleri yoktu, biz de bölgemizdeki Akdağlar Atkuyruksallamaz (2789 m) / Sandras (2300 m) / Çal Dağı (2186 m) dağlarının zirvelerine zirve defteri bıraktık. Mendos Dağı (1750 m) zirvesine de 08 Ocak 2012 faaliyetimizde zirve defteri bırakacağız. Dağcılık ritüeli gereği yüksek rakımlı zirvelerde zirve defteri bulunmaktadır. Zirve defteri, organize olup büyük uğraşlar ve çabalar sarf edilerek ulaşılabilen, doğanın en zor yolculuğu olan zirve tırmanışlarının mükafatıdır. Zirveye ulaşan dağcılar duygu, düşüncelerini tarih atarak bu zirve defterine yazarlar, anıları ve fotoğraflarıyla dönüşe geçerler. 2012 projemiz ise Akdağlarda 2350 metrede bulunan İkizgöl Yaylasına Zirve Dağcılık Dağ Evi inşa edebilmek… Bunun için gerekli çalışmalara başladık bile; yayla sahibi olan Karadere Muhtarlığından gerekli izinleri aldık ve bize Akdağlardaki her faaliyetimizde yardımcı oldukları gibi bu konuda da destek veriyorlar, tüm Karaderelilere ve Karadere Muhtarı Yusuf Çetin’e, Gavurağılından Naim Mete’ye, İkizgöl Yaylasında yaşayan yörük; Saçıkaralı aşiretinden Mestan Yeşil’e,  desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi her zaman iletiyoruz. Ayrıca bisiklet gezilerimize sponsor olan Aykut Demir ve Likya 2 Teker mağazasına da destekleri için teşekkür ederiz” dedi.

786 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8147
EURO 9,5069
BIST 10,5265
ALTIN 462,38

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle