Hoşgeldiniz  

Zabıta 185 Yaşında

admin | 05 Eylül 2011 | Güncel A- A+

Tüm ülke genelinde çeşitli etkinlikler ile başlayan Zabıtalar Haftası, Fethiye’de de kutlandı. Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürü Halime Ok ve beraberinde Zabıta ekipleri bir takım ziyaretlerde bulundu. Program Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı. Ok yaptığı açıklamada, “Zabıtalar haftasına Ömer Yılmaz’ın seyyar satıcılarla Zabıta ekipleri arasında çıkan olaylarda kalbinden bıçaklanması sonucu yaşamını yitirmesi haberiyle üzüntü içerisinde giriyoruz” dedi.

Belediyelerin simgesi olan kıyafetlerinden davranışlarına kadar belediyeleri temsil eden Zabıtalar, her yıl 4-11 Eylül tarihleri arasında Zabıtalar haftasını kutluyorlar. Bu kapsamda her sene bu haftayı es geçmeyen Fethiye Belediyesi Zabıta Ekipleri, bu senede programa Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı. İstiklal Marşı ve Saygı duruşunun ardından Zabıta Müdürü Halime Ok, “1826 yılında Yeniçeri Ocağının kapatılmasıyla oluşturulan Teşkilatımızın bu yıl 185. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. Her yıl 4–11 Eylülde kutladığımız Zabıta Haftamıza bu yıl Kâğıthane Belediyesinde Zabıta görevlisi olarak çalışan meslektaşımız Ömer Yılmaz’ın seyyar satıcılarla Zabıta ekipleri arasında çıkan olaylarda kalbinden bıçaklanması sonucu yaşamını yitirmesi haberiyle üzüntü içerisinde giriyoruz. Kendilerini koruyacak hiçbir savunma materyali bulunmadan, sadece görev inancı ile çalışırken, karşılarına geçenler, meslektaşlarımıza taş, sopa ve bıçak ile saldırmış 6 zabıta arkadaşımızın yaralanmasına ve bir zabıtamızın da ölümüne sebep olmuşlardır. Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar, hayatını kaybeden Zabıta Görevlisi Ömer Yılmaz’a Allah’tan Rahmet, kederli ailesine ve tüm Zabıta teşkilatına da baş sağlığı diliyoruz” dedi.

Zabıta Müdürü Halime Ok, sözlerine meslektaşlarına seslenerek devam etti. Ok, “Bizlerin görevi Belediye sınırları içinde şehrimizin düzenini, halkımızın huzurunu ve sağlığını korumak amacıyla kanun, tüzük ve yönetmeliklerde, belediye zabıtasınca yerine getirilmesi gereken görevleri yapmak ve yetkileri kullanmaktır. Kanunların verdiği yetki çerçevesinde görevimizi yaparken, her zaman devlet memuru olduğumuzu unutmamalı ve kibarlığımızı korumalıyız. Bir kurumun kurumsal kimliği, kendini ifade etme biçimi ve en önemlisi de toplumun kuruma olan güvenini arttırmasıdır. Vatandaşa hizmet etmeyi daima ön planda tutan “Bizler sizlerin hizmetkârlarıyız” diyen bir belediyenin mensubu olarak, Zabıta’nın belediyenin aynası olduğunu unutmayarak, halkın memnuniyetini her şeyden önde tutmalı, itibarımızı olumlu yönde şekillendirmeliyiz. Bu güzel ilçemizi daha yaşanılır kılmak için 7’ den 70’ e her yaştan insanın el ele vermesi gerekiyor. Özellikle Zabıtanın yetkili olduğu konularda esnafımızın ve halkımızın Zabıta Ekiplerine engel değil yardımcı olmalarını istiyoruz. Zabıta dendiğinde yol gösteren, yardım eden, çözüm üreten bir kamu görevlisi algısının oluşması için hem kendimizi eğitmemiz hem de halkımızın bilinçlenmesini sağlamamız gerekmektedir. Temiz bir çevrede, sağlıklı ve huzurlu bir kent yaşamı için hep birlikte el ele vermeliyiz. Bu nedenle vatandaşımız ile empati kurmalı ve her zaman kendimizi onların yerine koyarak hizmet etmeliyiz” dedi.

“ZABITA, GÖĞSÜNDE TAŞIDIĞI DEFNE DALI KADAR BARIŞÇI, GÜNEŞ KADAR SICAK, YILDIZ KADAR HÜR VE İRADELİ OLMALIDIR”

Halime Ok sözlerine Zabıta personeline verilecek mesajlarla devam etti. Ok, “Bilgi açısından hiçbir eksiği olmayan, hemen her konuda tam donanımlı, halkımız tarafından yokluğunun fark edileceği bir teşkilat olmamız gerekmektedir. Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak Belediye Başkanımız Sayın Behçet Saatcı’nın her daim söylediği gibi “Yaşamaktan Keyif alınacak” bir Fethiye için, dün yaptığımız şey bizlere hala çok iyi görünüyorsa, bugün yeterli değiliz demektir. Unutmayalım ki! Erişmek istediği hedefi olmayanlar çalışmaktan zevk almazlar. Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürlüğünün hedefi “Çağdaş dünyada kurum ve kuruluşları başarıya ulaştıran bilimsel yönetim ve çalışma ilkelerini benimseyerek, “Halkımızın refah seviyesini yükseltmek, mutlu, huzurlu bir ortam sağlamak, sağlıklı kentleşme adına üzerine düşeni eksiksiz yerine getirmektir. Bu nedenle disiplinli çalışmayı amaç edinmekteyiz, görev sevgimiz ve çalıştığımız kuruma saygımızla görev yapmaktayız. Fethiye Belediyesi Zabıta Teşkilatına emek veren tüm zabıta arkadaşlarım ve bu zorlu görevde destek olan ailelerinin Zabıta Haftasını kutluyor, yapmış oldukları özverili çalışmalardan dolayı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün manevi huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.

Çelenk töreninin ardından ziyaretler, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Cumhuriyet Başsavcısı Ergün Tokgöz, İlçe Jandarma Komutanı Halil Özçelik ve ardından Sivil Toplum Örgütleriyle devam etti. Ziyaretler hafta içi yerleşik esnaf ve pazarcı esnafının gezilmesi ile devam edecek.

 

348 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4169
EURO 9,0122
BIST 10,1511
ALTIN 442,44

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle