Hoşgeldiniz  
..................................................................................

YILMAZ,“YARGISIZ ADALET ADALETSİZ HUKUK”

admin | 24 Ocak 2012 | Güncel A- A+

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 1993 yılında öldürülen Uğur Mumcu ve diğer aydınlar için basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı Tuğrul Yılmaz açıklamasında, “19. Adalet ve Demokrasi haftasının bu yılki başlığı “Yargısız Adalet Adaletsiz Yargı”dır. Dedi. Yılmaz, “24 Ocak 1993’te öldürülen Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990 da öldürülen bilim adamı Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm günleri arasındaki bir haftalık süreç 19 yıldan bu yana 24 -31 Ocak yurdumuzda Adalet ve Demokrasi Haftası olarak anılmaktadır. Bu bir haftalık süreç içersinde yaşadığımız acı gerçeklerin neden ve niçinleri üzerinde halkımızı aydınlatma, bilinçlendirme görevini yerine getirmek sorumluluğumuz vardır.
Çağdaş olmanın temel unsurlarından birincisi aydınlanma ve aydınlatmaktır. Aydınlanma ışığının yakıldığı her dönemde bu ışıktan korkan yarasa kılıklı, kan emici korkaklar ışığın topluma yansımasını, ulaşmasını her dönemde engellemek için tüm güçleri ile ışığa karşı direnç göstermişlerdir.
Bu konuda çoğu zaman siyaseti araç olarak kullanmışlar, siyasetin sağladığı devleti yönetme gücü ile sürekli baskı ve zulüm yaparak insanları öldürtmüşlerdir. Kuruluşu ve işlevi ile halkı aydınlatmaya başlayan ve toplumun aydınlama ışığını yakan Köy Enstitülerini bu zihniyet ortadan kaldırmıştı. Burada halk önderlerinden bir kaçını öldürmek yerine ışığın dinamosu olan kurum tümden ortadan kaldırmışlardı. Ülkemizde en yoğun olarak yaşanan “Faili Meçhul” cinayetler ile özellikle son otuz yıldan beri toplumu aydınlatmak isteyen insanlar öldürülmüştür. Bu insanların ardında gözü yaşlı dul eşler, öksüz ve yetim çocuklar sonsuz acılara gark olmuş analar babalar bırakmışlardır.
Bu tür karanlık işler;  henüz halkının tamamını aydınlatamamış, dayatmalara, hoşgörüsüzlüğe, baskılara, işkenceye, haksızlığa direnebilecek bilinç ve güce sahip olamayan toplumların kaderi olarak algılanmaktadır. Bu gerçekten hareketle emperyalist güçlere uşaklık eden, onlardan güç ve güvence alan halkın cehaletinden yararlanan onların kanını emmeyi yaşam kaynağı olarak gören,  çıkarcı, gerici, karanlık ilişkiler içinde olan salt kendi çıkarlarını düşünen toplumun yarınlarını çalan, korkak piyonlar sürekli korku, baskı ve ölüm tacirliği yapmışlardır. Yargısız Adalet – Adaletsiz Hukuk başlığı tüm bu yaşananların en özgün ifadesidir.  Adalet istiyoruz, hukukun üstün kılınmasını istiyoruz. Yargısız adalet olamaz, olmamalıdır. Adaleti yansıtmayan hukuk olamaz. Hukuksuzluk en korkunç yönetim biçimidir. Demokrasilerde hukuk esastır. Hukuk her zaman herkese gereklidir. Güçlüden güç alarak güç gösterisinde bulunan zavallı çıkarcı korkaklar bir gün gerçek hukuk ve adaletin hakim olduğu bir yargılamanın sonuçlarını göreceklerdir. Yeter ki hukuktan, adaletten ve demokrasiden yana olduğumuzu bilinçli ve inançlı şekilde savlamalıyız. Bu yaşanan acıların bilinci ve direnci ile bu güne kadar yitirdiğimiz çok değerli insanlarımızı ve bu hafta nedeniyle ölüm yıldönümleri olan gazeteci – yazar UĞUR MUMCU ve bilim insanı Prof.Dr. Muammer Aksoy’u sevgi ve saygılarımızla tüm içtenliğimizle anıyoruz. Işıklar altında yatınız.”dedi.

280 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8278
EURO 9,4505
BIST 10,5208
ALTIN 456,92

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle