Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Yanıklar Hes’te Çalışmalar Durduruldu

admin | 11 Ağustos 2011 | Güncel A- A+

    Kargı Çayı üzerine yapılması planlanan hidroelektrik santraline karşı köylülerin ve çevrecilerin mücadelesi sonuçlarını vermeye başladı. Köy muhtarları ve çevrecilerin Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’ne yaptıkları başvuru kabul edildi. Buna göre ağaç kesimi dahil her türlü çalışmanın durdurulmasına karar verildi. Öte yandan Orman İşletme Müdürlüğü’nün firma yetkililerini şantiyenin kaldırılması konusunda uyarıldığı bildirildi.

    Konuyla ilgili olarak Yanıklar Köyü Muhtarı Rüstem Koyuncu ve Kargı Köyü Muhtarı Mithat Sarı’nın katılımıyla bir açıklama yapan Fethiye Saklıkent Koruma Platformu Dönem Sözcüsü Uğur Çaçaron, “Karacaören’den başlayıp, Yanıklar’da denize kavuşan Kargı Çayı üstüne yapılmak istenen HES’e karşı başta yöredeki köylülerimizce olmak üzere yoğun bir mücadele veriliyor. Bu mücadelenin ilk önemli sonuçlarından biri Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’nün santralin kurulması planlanan yerin yakınında kurulan şantiyenin kaldırılması için firma yetkililerini uyarması oldu. Şirket, Yanıklar Köyü sınırları içindeki şantiyesini kaldırmak için kendine başka bir yer aramaya başladı” dedi.

   “Köy muhtarlarımız ve arkadaşlarımız Çarşamba günü Muğla’ya giderek, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’ne başvuruda bulundular” diyen Çaçaron, “Kurul başvuruyu yerinde bularak, bölgede yapılan ağaç kesimi dahil her türlü çalışmayı durdurma kararı aldı. Bu da mücadelemizin ikinci önemli sonucu oldu. Yöredeki sığla ağaçlarının koruma altında olması ve anıtsal nitelikte pek çok ağacın saptanması için 22 Haziran 2011 tarihinde kurula resmi başvuruda bulunulması kararın alınmasına yol açtı. Yöredeki HES’lere, balık çiftliklerine, taş ocaklarına, beton santrallerine ve yaşamı tehdit eden her türlü girişime karşı mücadelemiz sürüyor” şeklinde konuştu.

   Öte yandan Muğla Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından da Fethiye Orman İşletme Müdürlüğüne bir yazı gönderilerek bölgede yapılacak olan her türlü çalışmanın kurul karar verinceye kadar durdurulması istendi. Gönderilen yazıda, “Muğla İli, Fethiye İlçesi, Göcek Beldesi, Karacaören Köyü, Kargı Çayı ve Kızıldere üzerinde yapılması planlanan HES projesi kapsamında ağaçların kesildiği ancak proje alanı Kargı Çayı ve Kızıldere güzergahında sığla ağaçları ve anıt ağaç niteliğinde ağaç bulunduğuna ilişkin ilgili başvurular incelenmiştir. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’nun 5.11.1999 gün ve 666 sayılı Anıt Ağaçlara ilişkin ilke kararında ilgili uzman kurum ve kuruluşların, rapor ve görüşü alınmak koşuluyla, endemik ve nesli tükenmeye maruz kalmış ağaç türlerinde; Porsuk, Halep Çamı, Finike Ardıcı, Kasnak Meşesi, Huş, Kazdağı Göknarı alt türü, Sığla, Toros Göknarı alt türü, bazı akçağaç tür ve alt türleri ve benzeri ağaçların, Kent dokusunu tamamlayan, kent imajına etkisi olan grup, dizi veya tek ağaçların, 2863 sayılı Yasa uyarınca “Korunması Gerekli Anıt Ağaç” olarak koruma kurulundan karar alınması gerektiğine hükmü uyarınca alanda 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamında karar alınıncaya kadar alanda her türlü uygulamanın durdurulması hususunda gereğini bilgilerinize arz ve rica ederim.”denildi.

411 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8426
EURO 9,3723
BIST 10,4961
ALTIN 450,64

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle