Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

YAKIN TARİHE BAKIŞ (1)

3. Güngör Berk | 29 Ocak 2020 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, KöşeYazar A- A+

YAKIN TARİHE BAKIŞ (1)

 

Türkiye 1945 yılında çok partili yaşama geçti. Bu tarihten başlayarak Türkiye’nin tarihi karşıdevrim iktidarlarınca yazıldı. 1950 – 1960 yıllarındaki DP iktidarı döneminde 478 Halkevi, 4322 Halkodasının kapısına kilit vuruldu. Köy Enstitüleri kapatıldı. İmam Hatip Okullarının açılmasına başlandı. Kemalizm donduruldu, aydınlanma durdu. Şeyhler, ağalar, şeriatçı cemaatler yeniden gün yüzüne çıktı. Dış borçlanma, NATO, Amerikan üsleriyle bağımsızlığımız örselendi. Yakın tarihçilerimiz 1950 – 1960 dönemini Kısmi Karşı Devrim olarak yazdı.

 

Siyasal iktidar, CHP ve İnönü’yü tasfiye ederek, Vatan Cephesi’yle milleti bölerek, Tahkikat Komisyonu’yla yargıyı siyasallaştırıp Anayasayı çiğneyerek tek parti diktatörlüğüne yönelince, Ordu 27 Mayıs 1960’ta yönetime el koydu. Üniversite, gençlik, aydınlar, basın Orduyu destekledi. Darbe sonrasında Yassı Ada Davaları görüldü. Sonrasında ise Başbakan, Maliye ve Dışişleri Bakanları idam edildi. Böylece 1950 yılında özgürlük şarkılarıyla başlayan demokrasi yaşamımız on yıl sonra hüzünle bitti.

 

27 Mayıs 1960 darbesi devrimci bir darbedir, Atatürk’e dönüş hareketidir. Darbeden sonra 1961 Anayasası yapılmıştır. 1961 Anayasası bireysel ve toplumsal haklar, özgürlükler açısından bir çağdaşlaşma belgesidir. Bu anayasa sosyal devlet anlayışını getirmiş, toplumu ileriye taşıyacak kurumları yaratmıştır. Siyasal partiler, demokratik kitle örgütleri bu anayasa ile çoğalmış, demokratik yaşamdaki yerlerini almıştır. Toplum aydınlanmaya, insanlar uyanmaya başlamıştır. İlhan Selçuk: “ Kemalizm ulusal demokratik devrim sürecidir. 1923 Devrimi demokrasinin temelini attı. 27 Mayıs devrimiyle gerçekleşen 1961 Anayasası, demokrasi temelini açık seçik devlet düzenine dönüştürdü. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Kemalistler bu ilkeleri 27 Mayıs Devrimi’yle anayasaya yazdılar”, dedi.

 

1960 – 1970 yılları Kemalist Devrim’in tamamlanmış olduğu sanısının yaşandığı, antiemperyalizm ve tam bağımsızlık bilincinin yüceldiği, Altıncı Filo askerlerinin denize döküldüğü, Sosyalizm’in öne çıktığı ve Sosyalist partinin Meclis’te temsil edildiği, CHP’nin ortanın solu olduğu, Anayasanın getirdiği özgürlük ve hakların kavgasının yapıldığı, Kemalist Yön hareketinin ve Doğan Avcıoğlu’nun Türkiye’nin Düzeni’ni sorguladığı, fraksiyonların ortaya çıktığı, kısacası “aşkın ve tek yolun devrim olduğu” yıllardı.

 

Ne yazık ki siyasal iktidarlar bu toplumsal gelişmeyi yönetemeyince, Ordu 12 Mart 1971’de karşı darbe yaptı. Önce kitaplar toplatıldı ve yakıldı. Sonra da Kızıl dere’de, Nur hak Dağları’nda, sıkıyönetim mahkemelerinde solcu ve sosyalist gençler, aydınlar, askerler etkisizleştirildi, ortadan kaldırıldı. “Üç Fidan” da idam edildikten sonra, düzeltilen anayasayla, demokratik yaşama yeniden devam edildi.

 

1970 – 1980 yılları yine kavga yıllarıydı. Toplumun ilerici kesimlerinin “düzen değişikliği”, “insanca ve hakça düzen”, “ak günler” istemleri devam edince, yurtsever solcu ve ülkücü sağcı gençler birbirine kırdırıldı. 24 Ocak 1980’de ekonomik  “24 Ocak Kararları” alındı. Kararların mimarı Turgut Özal’dı. Bunlar ancak faşist bir diktatörlük altında uygulanabilecekti. Kararların üzerinden sekiz ay bile geçmeden Ordu 12 Eylül 1980’de faşist darbe yaptı.

GÜNGÖR BERK

 

606 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,2785
EURO 9,7495
BIST 1,1748
ALTIN 499,77

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle