Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Yabancı Uyruklu Vatandaşların Sgkya Müracaatları Bekleniyor

admin | 18 Ocak 2012 | Güncel A- A+

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa gereği sosyal güvencesi olmayan vatandaşların Genel Sağlık Sigortasından yararlanmaları ile ilgili olarak devam eden başvuruların kapsamı içerisinde Türkiye’de ikamet eden yabancılarının da yer aldığı belirtildi.
Yasaya göre yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalılığın bulunmaması ve Türkiye’de kesintisiz bir yıllık ikamet süresini doldurmuş olması halinde kanunun 60’ıncı maddesinin 1’inci fıkrasının (d) bendi kapsamında tescil edildiği kaydedildi.
Fethiye SGK İlçe Müdürü Birsel Dursun, Fethiye ve çevresinde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların, kanun kapsamında yer alacağını söyledi.
Dursun; “Yabancı bir ülke kapsamında sigortalı olmayan ve kesintisiz bir yıldan fazla Türkiye’de yaşayan yabancı ülke vatandaşları 01.01.2012 tarihine kadar talepleri halinde 01.01.2012 tarihinden sonra ise kanunun 60’ıncı maddesinin 1’inci fıkrasının (d) bendine göre genel sağlık sigortalısı sayılmaktadır” diyerek, “Bu kişilerin Türkiye’de kesintisiz yerleşim süresinin bir yılı geçtiği tarihten itibaren bir ay içinde genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile kuruma başvurmaları gerekmektedir. 01.01.2012 tarihinden itibaren süresi içinde genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile kurumumuza müracaat etmeyenler hakkında 61’inci maddenin 5’inci fıkrasında düzenlenen idari para cezası uygulanacaktır” diyerek, Fethiye ve çevresindeki yabancı ülke vatandaşlarının da müracaatlarını beklediklerini söyledi.

306 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,9957
EURO 9,4966
BIST 10,6800
ALTIN 463,68

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle