Hoşgeldiniz  

Vekil Sabanı Görünce Dayanamadı

admin | 13 Kasım 2011 | Güncel, Siyaset A- A+

12 Haziran seçimleri öncesi seçim bölgesi Fethiye’de seçim otağı kuran ve Yörük olmakla gurur duyduğunu belirten AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın Yörüklük damarı Yerkesik köylerini ziyaret ederken kabarınca sabana geçerek çift sürdü.
Milletvekili Ali Boğa, Yerkesik Meke köyü muhtarı Mehmet Kütükçü’nün vefatı nedeniyle taziye ziyaretine giderken, Çatak Bağyaka köyü yolu üzerinde bulunan bir tarlada öküz ile çift süren vatandaşı görünce dayanamadı ve araçtan inerek çift süren vatandaşın önce geçmiş bayramını kutladı, ardından sabanla çift sürdü. Motorlu araçların çift sürmeye elverişli olmadığı toprakta sabanı eline alan Milletvekili Boğa, saban ile çift sürmedeki hünerlerini ortaya koydu.
Köy yaşantısına alışkın olduğunu ve gençlik yıllarında da saban ile çift sürdüğünü belirten Ali Boğa, “Ben Yörük çocuğuyum. Gençliğimizde traktör yokken biz de sabanı öküzlere vurur çift sürerdik. Aradan yıllar geçmesine rağmen saban ile çift sürmesini unutmadım. İnsan geldiği yeri unutmamalı. Bu arazi taşlık bir arazi olduğu için traktör ile çift sürmek tehlikeli” dedi.
“ÜRETEN KÖYLÜMÜZ BİZİM İÇİN KUTSALDIR”
Türkiye’nin üretime ihtiyacı olduğunu belirten AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü iken olsun, Bakanlık Müsteşarı görevindeyken olsun hep üretime ve ihracata dönük çalışmalar yaptık. Türkiye’nin ihracatını arttırmak için elimizden gelen çabayı harcadık. İhracatın olabilmesi için üretimin olması gerekir. İşte bu noktada köylü vatandaşlarımızın teknolojiyi bile hiçe sayarak yaptıkları bu üretim kutsal bir üretimdir” dedi.
SABANLA ÇİFT SÜREN İLK VEKİL
Çiftçi Salih Tekin, yıllardır yörede çiftçilik yaptığını belirterek, ilk defa bir Milletvekilinin saban ile çift sürdüğüne şahit olduğunu söyledi. Tekin, “Arazim hem küçük, hem de taşlık bir arazi olduğu için çifti saban ile sürmek zorunda kalıyorum. Gelen kişilerin milletvekili olduğunu bilmiyordum. Kendilerini tanıttıktan sonra sabanı eline aldı ve çift sürmeye başladı. İlk defa bir milletvekilinin saban ile ustaca çift sürdüğünü gördüm. Öküzleri idare etmesi ve sabanı kullanması çok iyiydi” diye konuştu.

455 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4210
EURO 9,0104
BIST 10,1497
ALTIN 443,04

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle