Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Üyük ve Tutal’dan Melsa Açıklaması

admin | 12 Mart 2012 | Güncel A- A+

Milliyetçi Hareket Partisi Muğla İl Genel Meclisi Üyeleri Coşkun Tutal ve Mehmet Üyük dün 2011 faaliyet yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundular. İlçe teşkilatında gerçekleşen basın açıklamasında MHP Fethiye İlçe Başkanı Hamdi Gürbüz ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu. MHP Muğla İl Genel Meclisi Üyesi ve Grup Başkanvekili Coşkun Tutal, Kumburnu Tabiat Parkı’nı işleten Valiliğe bağlı MELSA şirketinin 452 bin 673 TL zarar ettiğini belirterek, buranın resmi kurum ve kuruluşlar tarafından işletilmesi gerektiğini ifade etti. Coşkun Tutal açıklamasında, “Ülkemizde cari açık 78 milyar Dolar olmuş bu açığı torunlarımızın kapatması mümkün olmadığı gibi onların torunlarının da kapatması zor gözükmektedir. Üretmeden tüketen bir toplum haline getirildik. Üretemeyen milletlerin hayatta kalması mümkün gözükmemektedir. Anayasa değişikliğinde bir sivil toplum örgütü tarafsız kaldı diye Sayın Başbakan, ‘Bitaraf olan bertaraf olur’ diyerek kıyametleri koparmıştı. Bugün TÜSİAD eğitimin 12 yıla çıkarılması ile ilgili olumsuz görüş bildirince Başbakandan Bakanlara kadar tüm yetkililer bu kuruluşu müthiş bir eleştiriye tuttular. “Efendim çıkarın üzerinizdeki elbiseyi buyurun siyaset yapın” diyorlar. Maalesef bu iktidar; vurana elsiz, sövene dilsiz demokrat bir toplum istiyor. Kendileri her kesimi eleştirecek, fakat kendilerini kimse eleştiremeyecek. Bu nasıl bir demokratlık olabilir” dedi. Fethiye ve Muğla’ya yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Tutal, “Görev alanımız içerisinde mutat olarak yol, içme suyu, tarımsal hizmetler, eğitim ve gençlik, turizm ve sağlık ile ilgili hizmetler devam etmektedir. Geçtiğimiz 8 Mart’ta, Değirmenbaşı’ndaki Anadolu Lisesinin ihalesi yapılmış, Esenköy Futbol Sahası ihalesinde son aşamaya gelinmiştir. Mart ayı sonuna kadar ihalesi yapılacaktır. Patlangıç, Cumhuriyet, Kıncılar, Karaköy ve Arpacık İlköğretim Okullarının ihale çalışmaları devam ediyor. Kemer Kapalı Spor Salonu arsasının Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne tahsisi yapılmış. Fethiye Merkez ve Kemer Spor Kompleksi ihale çalışmaları devam etmektedir. Fethiye’yi yakından ilgilendiren iki konu var ki MHP meclis üyeleri olarak bizleri ciddi şekilde rahatsız etmiştir.

Birincisi; kültürel faaliyet olarak Meğri Halısı. FETAV tarafından projesi yazılan ve GEKA tarafından kabul edilen ancak öncelikleri arasında olmadığı için katkı verilmeyen bu projeye Muğla Özel İdaresi’nden katkı talep edilmiş.

Fakat idarenin bütçe tertip açımında yapmış olduğu yazım hatasından ve CHP’nin bu faaliyete uzak kalmasından dolayı projeye katkı sağlanamamıştır. Fakat çalışmalarımız devam etmekte olup, Nisan birleşiminde bu yardım sağlanacaktır. Böylece, Meğri Halısı unutturulmayacak ve 20-25 genç kızımıza istihdam sağlama imkanı olacaktır.  İkinci konu ise; İl özel idaresinin ortak olduğu şirketler… Bizi de en çok ilgilendiren İlçemizde faaliyet gösteren MELSA şirketidir. Bu şirket 90’lı yıllarda Üzümlü el dokumasını tanıtmak gayesiyle kurulmuş ve sermayesinin yüzde 75’i Özel İdareye ait ortak olduğumuz şirketimizdir. Ancak şirketi daha sonra ticari faaliyetlere yönelmiş ve Fethiye Kumburnu Tabiat Parkı, Saklıkent Kanyonu, Babadağ Uçuş Pistini ve 2011 yılında Belcekız Plajı ve Kıdrak Koyu’nu işletmeye başlamıştır. Buradan elde edilen gelir Muğla’nın tamamına harcanmaktadır. 2011 yılının sonunda Saklıkent’in işletmesi FETAB’a ve Babadağ uçuş pisti işletmesi FTSO’ya ait olan şirkete geçmiştir. Kumburnu Milli Parkı 12 yıldır MELSA tarafından işletilmektedir” diye konuştu.

“Özel İdarenin karar organı olan İl Genel Meclisi üyeleri bu şirketin işleyişinden haberdar değildir” diyen İl Genel Meclisi Üyesi Coşkun Tutal, “Harcamaların nasıl ve nerelere yapıldığını denetleme imkanı yoktur. 2007 yılından sonraki yıllara ait bilançolar web sitemizde yayınlanmamıştır. MELSA’nın 2011 yılı bilançosunda 452 bin 673 TL zarar ettiği belirtilmektedir. Vatandaşlarımızın kanaatleri Kumburnu işletmesinin yıllık en az 15 milyon TL gelir elde ettiği yönündedir. MELSA ile ilgili soru sorulduğunda, cevap vermekte zorlanmaktayız. Şirketlere ortak olmaya veya ortaklıktan ayrılmaya, karar verme yetkisi İl Genel Meclisi’nde olduğu için; idaremizi böyle bir zarara uğratmamak, görevimizi lekesiz ve tertemiz sahibine iade etmek adına gerekiyor ise bu şirketlerden ayrılmak için önerge vermek kararındayız. Hepimizin bildiği bir söz var; ‘Zararın neresinden dönersen kardır’ derler. Biz, Kumburnu Plajı’nın özel kişiler tarafından değil resmi kurum ve kuruluşlar tarafından işletilmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz. Ancak buradan elde edilen gelirin Fethiye’de kalmasını ve Fethiye’ye kullanılmasını istiyoruz. Çünkü MELSA’nın gelirinin yüzde 95’i Fethiye’dendir. İlçemizde 12 yıldan beri faaliyet gösteren bu şirket son bir yıldır kayda değer hizmet olarak; sağlık meslek lisesi inşaatına başlamıştır. Başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini Fethiye’ye ve Fethiye’nin değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Gelişmişlik düzeyi olarak Muğla ortalamasının altında olan Fethiye’mizin buradan elde edilecek gelirle daha modern, kentimizde ne varsa kırsalımızda da onların olduğu bir ilçe olmasını arzu etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Üyük de, MELSA’nın zarar etmesi ile ilgili olarak genel sekretere sözlü sor önergesi verdiğini belirtti.

442 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8336
EURO 9,4586
BIST 10,5189
ALTIN 456,41

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle