Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Usta Yönetmene ’50. Sanat Yılı’ Kutlaması

Erkan Ilik | 03 Mart 2014 | Genel, Güncel A- A+

Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri Komitesi’nin davetlisi olarak, öğrencilerle eğitim çalışması yapmak için Fethiye’ye gelen 65 yaşındaki usta yönetmen Aytekin Çakmakçı, hazırlanan organizasyonla 50. sanat yılını kutladı. Kamera simgesinin yer aldığı ve üzerinde 50. Yıl yazan pasta, komite üyeleriyle birlikte kesildi. Yılanların Öcü, Tatar Ramazan, Arabesk, Düttürü Dünya, Avrupalı, Muhsin Bey gibi Türk Sineması’nın en önemli eserlerinin görüntü yönetmenliğini yapan, Altın, Portakal, Altın Koza ve Altın Kelebek ödülleri bulunan usta yönetmen Aytekin Çakmakçı 50. Sanat Yılı’nı Fethiye’de kutladı. Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri Komitesi’nin davetlisi olarak, öğrencilerle eğitim çalışması yapmak için Fethiye’ye gelen Çakmakçı, komite üyeleri tarafından hazırlanan sürpriz kutlamaya katıldı. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde (FBKM) gerçekleşen kutlamaya Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri Komitesi Başkanı Mustafa Şıkman, FETAV Müdürü Dilek Dinçer, sualtı fotoğrafçısı Tamer Günal, komite üyeleri Mehmet Yılmaz, Fercan Akçin, Mine Sarmış Çaylak, Ertürk Orhan ve Kadriye Çaycı katıldı.

‘Amacım Gençlerin Eğitimi’

Çakmakçı, üzerinde kamera simgesi bulunan ve ’50. Yıl’ yazan pastayı komite üyeleriyle birlikte kesti. Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri Komitesi Başkanı Mustafa Şıkman, pastanın ilk dilimini Çakmakçı’ya kendisi ikram etti.

Hazırlanan sürpriz karşısında duygu dolu anlar yaşayan Aytekin Çakmakçı “Bu özel günümü hatırlayıp gerçekleştirdiğiniz sürpriz beni oldukça sevindirdi ve duygulandırdı. Ülkemizde sinema alanında iyi işler çıkarmaya özen gösterdim. Her zaman gençlere destek olmak, gelecek kuşakların sinema bilgisini daha da artırmak için çalışmalarıma devam edeceğim. En büyük amacım gençlerin eğitimine sinema alanında katkıda bulunmak istiyorum. Fethiye’de gerçekleştirdiğimiz eğitimler beni amacıma bir adım daha yaklaştırdı. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Çakmakçı’nın Hayatı

Kaptan olan babasının tayininin Trabzon’dan İstanbul’a çıkması üzerine İstanbul’a yerleşen Çakmakçı, burada prodüksiyon asistanı olan arkadaşı Abdullah Gürek’in teklifi üzerine 16 yaşındayken kamera ikinci asistanlığı yapmaya başlayarak sinema sektörüne adım attı. Daha sonra kamera birinci asistanlığı, set fotoğrafçılığı, reklam kameramanlığı, reklam fotoğrafçılığı ve görüntü yönetmenliği yaptı. Türk sinemasının siyah-beyaz dönemlerinde ünlü görüntü yönetmenleri ile çalışma fırsatı buldu. Bu dönemde ışık teknikleri üzerine yeni denemeler yapmaya çalıştı. Yeni görsel anlayışını ilk kez ‘Acı’ filmiyle uygulamaya soktu. Bu döneme ve bunun üzerine aldığı eleştirilere şöyle açıklık getiren Çakmakçı “Tuhaf ışıklar yaptığımı, mesleği sabote ettiğimi, ışığı pencereden verdiğimi diğer tarafların boş kaldığı yönünde çok eleştiri aldım. Ama tüm bunların bir geçiş dönemi sancısı olduğunu düşünüyordum. Zaman ilerledikçe doğru yolda olduğumun işaretleri belirdi. Çünkü film projelerinin performans hedeflerinin büyüdüğünü gördüm. Ciddi film yapmak ve çıtayı yükseltmek isteyen yönetmenlerden teklif almaya başladım.” Uzun yıllar boyunca İrfan Tözüm, Şerif Gören ve Yavuz Turgul gibi yönetmenlerle çalışma fırsatı buldu. Döneminin sevilen televizyon dizileri Baba Evi, Şehnaz Tango, Yeni Hayat, Deniz Gurbetçileri, Bizim Ev, Yaprak Dökümü gibi dizilerde görüntü yönetmenliği yaptı. Yılanların Öcü filmindeki görüntü yönetmenliği ile 23. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülüne layık görüldü. 3-4 yıl boyunca Marmara Üniversitesi sinema ve televizyon bölümünde görüntü ve stüdyo teknikleri gibi derslere öğretim üyesi olarak girmiştir. 2009 senesinde buradaki görevini bırakmıştır. Artık Trabzon’da ikamet etmektedir. Burada kamera, ses ve ışık teknikleri üzerine kurs vermiş olup ayrıca AB projesi olan Nitelikli Radyo Tv Teknikerleri ve kamera asistanları kurslarında Trabzon Belediyesi adına öğretici öğretmenlik yapmıştır. 2013 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 31. İstanbul Film Festivali’nde “Sinema Onur Ödülü”‘ne layık görüldü. (FG)

Usta Yönetmene '50. Sanat Yılı' Kutlaması (1) Usta Yönetmene '50. Sanat Yılı' Kutlaması (2) Usta Yönetmene '50. Sanat Yılı' Kutlaması (3) Usta Yönetmene '50. Sanat Yılı' Kutlaması (4) Usta Yönetmene '50. Sanat Yılı' Kutlaması (5) Usta Yönetmene '50. Sanat Yılı' Kutlaması (6) Usta Yönetmene '50. Sanat Yılı' Kutlaması (7)

399 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle