Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Türkiye’nin İlk Radyo Huzurevi

admin | 19 Eylül 2011 | Güncel A- A+

Türkiye’nin ilk Radyo Huzurevi hem ziyaretçilerini hem de misafir etmek için eski radyoları bekliyor.

Fethiye’de yaşayan ve ofis mobilyaları ticaretiyle uğraşan Aziz Çetinkaya, çocukluk yıllarında ilk gördüğü gün hayran kaldığı radyolar için işyerinin bir köşesini Radyo Huzurevine dönüştürdü. Fethiye’de liseyi bitirdikten sonra ismini özlemle andığı ustası Ercan Karadenizli’den tabelacılık mesleğini öğrenen ve bu mesleği uzun yıllar sürdüren Aziz Çetinkaya, kendi anlatımıyla iş ve özel yaşamına paralel bir de radyo sevdası sürdürmüş. İlkokul yıllarında bir gün babasının şehirden içi helva doldurulmuş çarşı ekmeği getirmesini beklerken omzuna aldığı bohça peşkiriyle getirdiği sihirli kutu, Aziz Çetinkaya’da şaşkınlık, mutluluk, heyecan ve hayranlık yaratmış. Toprağa telleri takılan, çatıya anteni uzatılan ve bataryaları takıldıktan sonra radyodan gelen cızırtılı ses Aziz Çetinkaya’nın radyoyla birbirini bulduğu gün olmuş.

Şimdilerde Fethiye’de ofis mobilyaları satışıyla uğraşan Aziz Çetinkaya, plastik eşyalarla değişilerek eskicilere satılan ya da tavan aralarında unutulan radyoları eskisi gibi baş köşede tutmak için Türkiye’nin ilk Radyo Huzurevini kurdu. İşyerinin geniş bir köşesini sayıları 60’ı bulan radyolarına Radyo Huzurevi olarak ayıran Aziz Çetinkaya, üretim yılları 1940’lara kadar uzanan radyoları burada ilgilileriyle buluşturuyor. Her bir radyonun kısa hayat hikayesini de yazan Aziz Çetinkaya, nerede üretildiğini, kimlerin evinde bulunduğunu ya da o radyoyla ilgili ilginç bir anıyı da kaleme alıyor. Radyoları için şiirler yazan Çatinkaya’nın her radyosunun da bir ismi var. TRT Radyolarında program yapmış sanatçı ve sunucuların hatırasını yaşatmak için radyolara onların isimlerini verdiğini söyleyen Aziz Çetinkaya, bazı radyoların da o radyoyu Radyo Huzurevine bırakanın ismiyle anıldığını söylüyor.

Radyo Huzurevi fikrinin ortaya çıkış hikayesini de anlatan Aziz Çetinkaya “Kültürümüzde önemli bir yeri olan radyolarımızı küçük bir koleksiyonla radyo severlerle ve gençlerimizle paylaşmak istedim. Bir daha fabrikaların asla yapmayacağı radyolarımızın çatı aralarında unutulup kalmadığı ya da plastik tabak karşılığında bir hurdacının üç tekerlekli arabasına atılmadığını görmek istedim. Eski radyoların tozlarının alındığı zaman zaman koro ya da solo olarak seslerini duyurabildiği bir yer yapmak istedim. Eski radyolarımızın güzel Türkçemizle bizleri eğlendiriken bilgilendirirken huzur içinde sergilendiği bir köşe yapmak istedim. Radyo Huzurevi böyle ortaya çıktı” dedi.

Radyo Huzurevi’nin kurucusu Aziz Çetinkaya’nın en önemli dileği ise Türkiye radyo koleksiyonerlerinin birbiriyle haberleşip ellerindeki radyoların envanterini döküman haline getirebimeleri, birbirlerindeki radyolardan haberdar olabilmeleri. Bu birliği de TRT’nin kurabileceğini anlatan Çetinkaya, bu çalışmanın radyoseverler ve koleksiyonerler için iyi olacağını anlatıyor.

 

310 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8181
EURO 9,3511
BIST 10,4062
ALTIN 448,80

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle