Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin ilk hava şehidi Fethiye’de anıldı

admin | 27 Şubat 2012 | Güncel A- A+

ilk hava şehidimiz Tayyareci Fethi Bey, ölümünün 98. yıldönümünde anıldı. Türk Hava Kurumu ve Fethiye Belediyesi tarafından organize edilen anma törenine, Türk Hava Kurumu(THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım’ın yanı sıra Fethiye protokol üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törene Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın konuşması damgasını vurdu. Saatcı’nın konuşması katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.  Fethiye Belediyesi Bando takımı eşliğinde istiklal marşı okunarak başlayan törende öğrenciler tarafından Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey`i anlatan şiirler okundu. Törende FBKM Müdürü Muammer Şahin tarafından Fethi Bey’in hayatı anlatıldı. 27 Mart 1914 yılında kullandığı uçakla Şam`da düşerek şehitlik mertebesine ulaşan ilk Türk Hava Şehidimiz Fethi Bey’in anısına, daha önce ismi Meğri olan şehrimizin insanları, şehidine sahip çıkarak şehir isimlerinin Fethiye olarak değiştirilmesini talep etmiş, 26 Mart 1914 tarihinde Meğri ismi, Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirilmişti.

İşte Başkan Saatcı’nın törene damgasını vuran konuşmasının satır başlıkları;

Tarih yazan milletlerin, Tarih yazan kahramanları vardır sözüyle konuşmaya başlayan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Kahramanlık, şehitlik, fedakârlık günümüzde değerlerini yitiren kelimeler olsa da tarihe mal olmuşların ortak özellikleridir. Ailesi şehri ülkesi için kendisini feda edenlere kahramanlar denir. Bugün tarih sahnesinden hiç silinmeyen Türk Milletinin, kahraman bir evladının uçmağa varışının 98. Yılı münasebeti ile bir araya geldik. Gelenlere selam olsun! Hoş geldiniz” dedi.

“Milletimiz, Devletimiz, Tarihimiz” demeye devam edeceğiz.

Başkan Saatcı konuşmasına şu şekilde devam etti. “Fethiyeliler olarak, 10 Nisan 1919 Saat: 15.00’da başlayan, aynı gün gece saat 22.00’da biten 20 kadar İtalyan askerinin gemiden karaya çıkmasını saymazsak, biz işgal görmedik. Görseydik ne olacağını Ovacıklı Mehmet Çavuş göstermişti. Cahit Beğenç’in değimiyle, Bize dağlılar denir. Dağlılar, arkasına dağa dayar. Bağımsızlığını var gücüyle savunur. Bu toprakların tarihinde bunun milattan önceye kadar dayanan örnekleri vardır. İşte bu Fethiyeliler sıkıntılı dönemlerde devlet millet kaynaşmasını en güzel örneklerinden birini sergileyerek topladıkları parayla Tayyare alarak, devletine hediye etmiş, yönetenlerine güvenirse bu milletin neler yapabileceğini göstermiştir. Bu duygu ve düşüncelerin günümüzde önemi kalmasa da yâda öyle gösterilmeye çalışılsa da Biz, Milletimiz, Devletimiz, Tarihimiz demeye devam edeceğiz”

“Doğrudur, mazlum olan zulüm altında olan yoklukla savaşan bütün ülkelere yardım eli uzatmak tarihin bu millete yüklediği sorumluluktur. Gazze’yi, Somali’yi, İran’ı görmemiz Urumçi’yi, Özbekistan’ı, Türkistan’ı görmemizi engellememelidir. Fahri hemşiremiz eski Hava Kuvvetleri Komutanımız İbrahim Fırtına paşamız ile başlayan devletimizin törenimize ilgisi, Türk Havacılığını Atatürk’ümüzün hedefine ulaştırmak için, gece gündüz çalışan Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve yöneticilerinin aramızda bulunmaları ile hem bize güç, hem de törenimize ayrı bir hava katmıştır”

“Aferin delisi değiliz”

“Biz burada belki birçoğunun buda nerden çıktı dediği bir anmayı ısrarla devam ettiriyoruz. Aferin delisi değiliz. Yapmak istediğimiz şerefli tarihimizle günümüzü buluşturmak yeni nesillere doğru örnekler sunmaktır. Kültürümüzü maddi ve manevi değerlerimizi elde tutabilmek, zenginleştirmek için azami gayret gösteriyoruz. Fethiye’nin bir turizm ilçesi olmasına rağmen bu değerlerle birlikte yaşıyor olması bunun bir sonucudur. Adını bir şehitten alan bu şehrin ferdi olarak ne kadar gururlansak azdır. Allah’tan tayyareci Fethi Bey ve bütün şehitlerimiz için rahmet dilerim. Uzaktan yakından gelerek teşrifleri ile bizi mutlu eden siz konuklarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, tekrar aramızda bulunmalarıyla bize şeref veren Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve yöneticilerine, beraber çalışmaktan mutluluk duyduğum Türk Hava Kurumu İlçe Başkanı Mustafa kardeşime ayrıca teşekkür eder, saygılarımı sunarım”

“Havacılık ve Uzay Üniversitesinin hizmete açtık”

Başkan Saatcı’nın ardından kürsüye gelen THK (Türk Hava Kurumu) Başkanı Osman Yıldırım, “Bu anlamlı günde 98. yılında Fethi Bey’i anarken, aslın içimiz gururlu ve sevinçli… Çünkü biz Havacılık anlamında yapmak istediklerimizi önemli bölümünü yaptık.  Sizin huzurunuzda Fethi Bey’i anarken, Türk Hava Kurumu olarak Dünya’da 37’inci, Türkiye’de tek Havacılık ve Uzay Üniversitesini kurmanın ve eğitime başlatmanın onuru ve gururu ile huzurunuzdayız arkadaşlar. Bu bize ve nice Fethi Beylere anlamlı bir mesajdır. Yine başka bir gururla huzurunuzdayız. Çünkü Türk Hava Kurumu Uçak fabrikasını yeniden hizmete açtık arkadaşlar hayırlı olsun. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Fotoğraf Sergisi açıldı. Törenin ardından Fethiye Kordonunda Türk Hava Kurumu model roket gösterisi yapıldı. Aynı zamanda THK Paraşütü Fethiye semalarında gezerek gösterilerde bulundu. Paraşüt daha sonra Fethiye Kordonuna iniş yaptı. THK Fethiye Belediyesinde 200’e yakın fotoğraf sergi açılışı yaptı. Yoğun ilgi gören fotoğraf sergisi Belediye’nin dört bir yanına koyuldu. Vatandaşlar sergiyi ilgiyle izledi.  Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı himayesinde, THK yetkilileri ve protokol mensupları yemekte bir araya geldi.

FETHİ BEY KİMDİR?

Tayyareci Yüzbaşı Fethi Bey, Muavenet-i Milliye isimli Blerio XI/B uçağı ile İstanbul-İskenderiye uçuşunu gerçekleştirmek için 8 Şubat 1914 de uçuşuna başladı. Konya, Ulukışla, Adana, Humus ve Şam üzerinden İskenderiye`ye uzanan bir hava yolculuğunu gerçekleştirmek isterken 27 Şubat 1914`te Şam`ın Taberiye ilçesi Şimiriye bucağı yakınlarında düşerek Türk havacılık tarihinin ilk şehidi oldu. Mezarı Şam yakınlarında Selahattin Eyyubi Türbesi`nde bulunuyor. Türkiye`nin ilk havacı şehidinin ismi, 1914`te Meğri ismi ile anılan Fethiye`ye verildi.

 

309 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4571
EURO 9,0408
BIST 10,1725
ALTIN 436,76

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle