Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Toplu Tecavüz Davasında Kadınlar Eylem Yaptı

admin | 14 Ekim 2011 | Güncel A- A+

2007 yılında 8 kişinin tecavüzüne uğradığını iddia eden 29 yaşındaki B.S.’nin, 4 yıllık mücadelesinin ardından açılan davanın 5’inci duruşması gerçekleştirildi. Fethiye’de 2007 yılında 8 kişinin tecavüzüne uğradığını iddia eden 29 yaşındaki B.S.’nin, 4 yıllık mücadelesinin ardından açılan davanın 5’inci duruşması yapıldı. Tutuksuz yargılanan 8 sanıktan 4’ünün hazır bulunduğu duruşmaya katılan B.S., duruşma çıkışı tanınmamak için avukat cübbesi giyerek Adliye’yi terk etti. ‘Türkiye Tecavüze Karşı Kadın İnisiyatifi’ üyesi kadınlar ise her duruşmada olduğu gibi yine Adliye önünde eylem yaptı. Turizmci B.S., 2007 yılının Haziran ayında Fethiye’deki Gebeler Kaplıcası’nda, iddiaya göre tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. Kendisine tecavüz eden 8 kişiyi teşhis eden ve suç duyurusunda bulunan kadının başvurusu, o dönem ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ gerekçesiyle savcı tarafından kabul edilmezken, diğer tüm başvurular da sonuçsuz kaldı. Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuru ve kadın örgütlerinin baskısıyla savcı dosyayı yeniden gündeme aldı ve 2 kişi hakkında ‘kişi hürriyetini engelleme ve nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla dava açıldı. Geçen 26 Ocak’taki duruşmada, diğer 6 şüphelinin de ‘sanık’ sıfatıyla yargılanmasına karar verildi. Dün Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 5’inci duruşmasına, tutuksuz sanıklar M.K. (58), V.K. (60), G.K. (52) ve S.K. (62) katılırken, tecavüze uğradığı iddia edilen turizmci B.S. de avukatı Kadriye Beceren ile birlikte duruşmada hazır bulundu. Mahkemede ifade veren B.S., 2 saat süren duruşmanın ardından tanınmamak için avukat cübbesiyle dışarı çıktı.

KADINLAR EYLEM YAPTI

Dışarıda cübbeyi çıkaran B.S., eylem yapan kadın grubunun arasına katıldı. Günler öncesinden duyurular yaparak örgütlenen ‘Türkiye Tecavüze Karşı Kadın İnisiyatifi’ grubu üyesi yaklaşık 100 kişi, her duruşmada olduğu gibi dün yine Fethiye Adliyesi önünde eylem yaptı. ‘Tecavüzcüler tutuklansın, Fethiye’deki davanın takipçisiyiz’ yazılı pankartın arkasında toplanan kadınlar, daha sonra slogan atarak adliye binası çevresinde yürüdü. Daha sonra adliyenin giriş kapısında toplanan kadınlar, ‘Baro başkanı tecavüzü savunma, mahkeme tecavüzü aklama’, ‘Erkek adalet değil gerçek adalet’, ‘Tecavüzcü çete tutuklansın’ sloganları attı. Ellerinde ‘Devlet tecavüzcüyü koruma’, ‘Tecavüz çetesi yargılansın’, ‘Tecavüzcü tanık değil sanıktır’, ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Erkek tecavüz ediyor, devlet koruyor’, ‘Fethiye’deki tecavüzcüler yargılansın’ yazılı dövizler taşıyan kadınlar, ıslıklar ve alkışlarla seslerini duyurmaya çalıştı.

AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI

Duruşma çıkışı B.S.’nin avukatı Kadriye Beceren, Adliye önünde açıklama yaptı. Mahkemenin sanıkların tutuklanmasına ilişkin taleplerini reddettiğini kaydeden Beceren, “Mahkeme heyeti kadın arkadaşımız B.S.’nin geçmişine yönelik sorular sordu. Arkadaşımızın geçmişini sorgulayarak dava sonucuna ulaşmaya çalışıyorlar. Halbuki bu dava, mağdur arkadaşımızın geçmişiyle alakalı değildir. Ortada bir tecavüz vardır. Bunun da sanıkları tutuklanıncaya kadar hukuk mücadelemiz devam edecektir” dedi. Beceren’in açıklamasının ardından B.S.’nin de aralarında bulunduğu grup olaysız dağıldı. Duruşma, delillerin toplanması ve tanıkların dinlenmesi için 16 Aralık’a ertelendi.

ADLİYE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Dava öncesi platform adına yapılan açıklamada, “Hepimizin bildiği gibi, bundan dört buçuk yıl önce,2007 yılında bir kadın arkadaşımız, Fethiye deki Gebeler kaplıcasın da içlerinde ressamların, öğretmenlerin milli eğitim müfettişinin de bulunduğu, toplu tecavüze ve işkenceye maruz bırakıldı. olay sonrasında fethiye savcılığı yapılan başvurularda üzerine düşen görevi yerine getirmedi. ve 3 yıl boyunca dava açılmadı yapılan hukuki başvurular yıllarca sonuçsuz kaldı. süreçte  tecavüzcülerin çalıştığı kurumlara gönderdiğimiz dilekçelerden, meclise yazdığımız yazılardan hiçbir sonuç alamadık iç hukuk yolları tükendikten sonra, AİHM ‘e yaptığımız başvuru kabul edildi. Daha sonra Adalet bakanlığına olağanüstü bir yol olan ‘yazılı emir yoluyla bozma ‘başvurusunda bulunduk. adalet bakanlığı yaptığımız başvuruyu kadın örgütlerinin eş zamanlı eylemleri sonucunda kabul etti. kadın mücadelesi sonucu üç yıl sonra açılan davanın ilk duruşması 26 ocak 2011 de başlayabildi. diğer dört duruşmada olduğu gibi bugün 5. duruşmada yine adalet için buradayız. bizler kadınlar olarak her alanda haklarımız ve bedenimiz gasp edilirken, toplumsal konumlandırılış aleyhimize iken, bizlere tecavüzü saklamamız dayatılırken, tecavüzün erkeğin değil, kadının suçu olduğu söylenirken; kadından tecavüzün ispatının istenmesi, aslında hukuk sisteminin, adaletin ne kadar erkek olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. bugün bu davada bu durumu tekrar ettirmemek için buradayız

EMEĞİMİZ,BEDENİMİZ, KİMLİĞİMİZ BİZİMDİR!!!

Tecavüzden dört buçuk yıl geçmiş ve davada 5. duruşmaya gelinmiş olmasına rağmen, tecavüzcülerin, bir kısmı hala yargılanmıyor; bunlardan sadece sekizi yargılanıyor hakkında dava açılanlar sekiz kişi ise ne tutuklandılar, ne gözaltına alındılar, nede işlerinden oldular. tecavüzcüler mekan işletmeye, öğretmenlik, ressamlık yapmaya ve çalışmaya devam ediyorlar. adaletin temsilcileri, tecavüzcüleri aramızda dolaştırmaya devam ediyor;  daha fazlası, tecavüzcüler ve vekilleri savunmalarını yaparken bu davayı ‘kadın örgütlerinin komplosu ‘ olarak tanımlıyor, ‘boşanmış aile çocuğu’ olarak suçladıkları kadın arkadaşımızı, tecavüzden sorumlu tutuyor. Gerçek hukuk sistemi, kadının beyanını esas alıp, erkeğin tecavüz etmediğini  ispat etmesi gerektiğine kanaat getirir. erkek hukuk sistemi ise tecavüzde kadını suçlayıp , yargılayıp tecavüzcüleri dikkate alarak; kadının ailesini, özel hayatını ve geçmişini araştırmaya devam ediyor . biz bu davanın hangi sistemde olduğunun farkındayız.

ERKEK ADALET DEĞİL GERÇEK ADALET!!!

hakimlerin, tecavüzcülerin ve avukatlarının kadın dayanışmasına saldırıları bitmiyor. mahkeme salonunda kadın avukatlarımızı ve kadın dayanışmamızı tehdit ediyorlar. Dahası tecavüzcülerin baro başkanı avukatı, tecavüze maruz kalan arkadaşımızın ailesini medyayla birebir muhatap edip, rahatsızlık veriyor. Bir yandan biz kadınları ;’komploculukla ‘suçlayan, mahkeme salonunda kadın avukat arkadaşlarımızı ve kadın dayanışmamızı tehdit eden  diğer yandan basına; kadın cinayetlerinin durdurulması için beyanlar veren televizyon kanallarına çıkıp kadın hakları savunuculuğu yapan tecavüzcü avukatı baro başkanı  Mustafa İlker Gürkan’nın davadan çekilmesini ve baro başkanlığından istifa etmesini istiyoruz.

295 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
BIST 10,4091
ALTIN 449,54

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle