Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Tirli; “Doğa Tahribatına Maalesef Siyaset Öncülük Etmektedir”

Erkan Ilik | 09 Şubat 2014 | Genel, Güncel A- A+

Tirli; “Doğa Tahribatına Maalesef Siyaset Öncülük Etmektedir”

Tema Muğla ve Fethiye temsilcisi  Okyay Tirli “Doğal Varlıklarımızı Ve Ekosistemimizi Yok Edecek İmar Projelerini Halk İstemiyor” dedi.  Açıklamasına devam eden Okyay Tirli “Muğla’nın Fethiye ilçesi, nesli tehlike altındaki deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olan Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Yanıklar KARAOT mevkiinde 900 yat kapasiteli tersane yapımında son aşamaya gelinmiştir. TEMA Vakfı Temsilcisi olarak yat çekek yerlerine karşı değiliz, fakat dünya mirası doğal alan tarım alanı ve sit alanı olarak belirlenen yere böyle bir tersane yapılması yanlıştır. 14 yıldır bu kararın yanlış olduğu için buraya devletimizin kurumları izin vermemiştir, ne oldu da izin verildi sorusu sıkça söylenmektedir. Halkımızın ve sivil toplum örgütlerinin tespitlerine göre bu doğa tahribatına maalesef siyaset öncülük etmektedir.

Mart 2011 yılında Fethiye orman işletme salonunda yapılan ÇED toplantısında katılımcılar İktidar partimizin 23 dönem Milletvekili Mehmet Nil HIDIR beraberindeki ekiple Sanayi Tarım ve Turizmin aynı anda yapılacağını savunmuşlardır. TEMA Vakfı olarak Karaot yat çekek yeri ile ilgili hazırlanan ÇED raporuna tepki gösterdik. Fethiye Mimarlar odası ile birlikte itiraz ettik. Bu tür tesislerin yaratacağı fiziksel ve kimyasal kirlilikler, son derece hassas ve kırılgan yapıdaki deniz, sulak alan ve kıyı ekosistemlerinde tüm ekolojik dengeleri alt üst edecek, nesli tehlike altındaki birçok canlının yaşam alanlarını yok edecek ve tür kayıplarına neden olacaktır. Yapılması düşünülen tersanenin çevresi turizm alanıdır. Yanı başında yaklaşık 15 den fazla otel 4000 yatak kapasitesi vardır. Bölgeye gelen turistler bölgenin doğal güzelliğine gelmektedirler. Bölgenin tarım ve turizm alanı olması üstün kamu yararı niteliğini taşımaktadır. Aralık 2013 tarihinde Sayın Milletvekilimiz Ali Boğa, Fethiye Tekne İmal ve Çekek Yeri’nin Karaot Mevkiine taşınması ile ilgili olarak ‘Kamu Yararı Kararı’nın alındığını, böylece bürokratik prosedürün tamamlandığını müjdeledi. Türkiye, Akdeniz’in Kirlenmeye Karsı Korunması Sözleşmesine (Barselona Sözleşmesi), Akdeniz’deki Deniz Kaplumbağalarının Korunması için Eylem Planına, Akdeniz’de Özel Koruma Alanlarına İlişkin Protokole, Avrupa Doğal Hayatın ve Doğal Ortamların Korunması Sözleşmesine (Bern Sözleşmesi)  İlgili sözleşmeler gereği Türkiye; DOĞAL FLORA ve aralarında DENİZ KAPLUMBAĞALARININ da bulunduğu FAUNA POPULASYONLARINI  KORUMAK ve göçmen olarak gelen tehlike altındaki türler de dahil olmak üzere tüm hayvanların ve sahillerin korunması sözleşmesine imza atmıştır.

Muğla’da Fethiye’nin Karaot Çalış sahil şeridinin tamamı Dalyan İztuzu sahili ve Patara KAPLUMBAĞA ETKİ ALANI’DIR. Ayrıca bu alanlar SULAK ALANLARDIR. Bahsi geçen sahil şeridi boyunca karasal alanlar HASSAS ZON, DOĞAL SİT, SIĞLA ORMANI, ORMAN ve ARKEOLOJİK SİT alanları içermektedir.Halkın kullanım alanlarını doğayla iç içe yaşayan köylümüzün bu çığlıklarını TEMA Vakfı Temsilciliği olarak destekliyor ve koruma yönündeki kararlılığımızı sürdürüyoruz” dedi.(FG)

 

 

 

497 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle