Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

TAZELENME ÜNİVERSİTESİ

3. Güngör Berk | 24 Şubat 2020 | KöşeYazar A- A+

TAZELENME ÜNİVERSİTESİ

İnsan ömrünün uzamasına bağlı olarak yaşlı nüfus dünyada ve ülkemizde de hızla artıyor. Dünya bir yana toplumlar da yaşlanıyor. Aktif iş yaşamını sonlandırmış, çocuklarını evden uçuralı çok zaman olmuş, eşlerini kaybetmiş, giderek sosyal çevreyle bağları zayıflamış ve çoğu yalnızlaşmış “yaşlı” bireyler toplumda çoğalıyor. Bunlar genelde sağlıklı, günlük yaşamın üstesinden gelebilen, başkasının yardımı olmadan yaşamak isteyen, bağımsız yaşlılar. Yaşlı bireylerin toplumsal yaşamın içinde ve hala topluma yararlı kalmak istemesi evrensel bir sorun olarak insanlık gündemindedir.

Yaşadığımız aydınlık kent Fethiye, “Yaşlı Dostu Kent” olma yolunda ilk adımlarını atmakta gecikmedi. Bu yolculuğa, Prof. Dr. Melih Bulut’un 2018 yılında kurduğu “Yaşlı Dostu Kent Fethiye Platformu” ile başladı. Evrensel yaşlılık sorununa Fethiye’de, devlet ve yerel yönetimi etkileyerek, çözümler getirmek amaçtı. Yaşlanan toplumda giderek çoğalan ve yalnızlaşan altmış yaş üstü bireyler için umut oldu.

Geçen yılın güz aylarında bu çalışmanın alt yapısı bir eğitim ve öğretim kurumunun yaşama geçirilmesiyle atıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde, “Tazelenme Üniversitesi Fethiye Kampusu” kuruldu. Fethiye Tazelenme Üniversitesi’nin gönüllü kurucusu MSKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Cemil Yavuz’dur. Kampusun gönüllü yürütücüleri emekli öğretim üyeleri Gülşen Yeğen, Derya Dağaşıran Özaydın, Veysel Yılmaz ve MSKÜ Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu öğretim üyesi Çiğdem Alaca’dır. Fethiye Tazelenme Üniversitesi, 2019 yılı güz döneminde ilk ders yılına gönüllü altmış yaş üstü öğrencileriyle başladı.

Fethiye Tazelenme Üniversitesi’nde dersler başladıktan sonra kent genelinde ilgi uyandırmak amacıyla 23 – 24 Kasım 2009 günlerinde “Yaşlı Hakları İçin Çaba Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştayda yaşlı haklarının geliştirilmesi, kentin yaşlıya göre düzenlenmesi, yerel yönetimlerdeki yaşlılık hizmetleri konuları işlendi. Çalıştay Başkanlığını Cemil Yavuz ve Prof. Dr. Melih Bulut yaptı.

Bundan sonra Fethiye Tazelenme Üniversitesi öğrencilerinin toplumsal yaşamda yerlerini alması geldi. Ulusal günlerdeki törenlerde Atatürk’e saygı çiçeğini sunarken oradaydılar. Çocukluğumuzda kalmış sokak oyunlarımızı unutturmamak için “Çık Dışarıya Oynayalım!” çağrısını yaparken ve “Körebe”den “Yağ Satarım Bal Satarım!” a kadar sokak oyunlarımızı anne, baba, çocuklarla oynarken de Beşkaza Meydanı’ndaydılar.

Tazelenme Üniversiteleri: Bireylerin yaşamın yaşlılık evresini ayakta, iyilik halinde, bağımsız ve toplumdan kopmadan geçirmesi tasarımıdır. Tazelenme Üniversitesi’nin Türkiye Kurucu Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan’ın deyişiyle:  “Yaşlanmayı yaş kavramından kurtarıp davranış ve tutum düzlemine taşıyarak bireyden topluma doğru gelişen bir tazelenme hareketidir. Tazelenme Üniversitesi’ nin temel felsefesi yaşam boyu öğrenme ve yaşam boyu üretkenliktir.“ Tazelenme Üniversitesi’nde eğitim – öğretim ücretsizdir. Ders veren öğretim üyeleri ve uzmanlar gönüllüdür, ücret almazlar. Dersler karşılıklı öğrenme ve iletişim içinde yapılır.

Fethiye Tazelenme Üniversitesi’nde derslere, altmış gönüllü öğrenciyle,  İşletme Fakültesi’nde devam edilmektedir. İşletme Fakültesi’nin genç öğrencileriyle aynı derslik ve ortamlar paylaşılmaktadır. Fethiye Tazelenme Üniversitesi’nde Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Geriatri, Beceri, Yabancı dil ( İngilizce – Almanca – Fransızca), Spor, Türk Sanat Müziği, Halk Oyunları, Tango dersleri görülmektedir. Seçmeli derslerde şimdilik Turmepa, Fetav gibi dernek ve vakıfların ortamından yararlanılmaktadır.

Fethiye Tazelenme Üniversitesi’nin kent yaşamına katılması iki önemli sonuç verdi. İlki kurucu başkanlığını Dr Mehdi Sadat’ın yaptığı  “Fethiye Alzheimer Derneği”nin kurulmasıdır. Diğeri ise Fethiye Kent Meclisi’nde “Yaşlılar Meclisi”nin oluşturulması kararının alınmasıdır. Fethiye Tazelenme Üniversitesi temsilcileri bu Mecliste yerini alacaktır.

Tazelenme Üniversiteleri Türkiye’nin her kentinde olmalıdır. Öğrenmeye ve üretmeye devam eden yaşlı bireylerin toplumsal yaşamdan kopmaması hem kendilerini hem de toplumu sağlıklı kılacaktır.

Ben de eşimle birlikte şimdi, yaşamın bu en anlamlı evresinde, altmış yaş üstü bireyler olarak Fethiye Tazelenme Üniversitesi öğrencileriyiz. Zaman akmaya devam ediyor. Topluma ve Laik Cumhuriyet’e daha verilecek çok şey için sağlıklı yaşamak her zamanda güzel !

 

GÜNGÖR BERK

1271 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1999
EURO 9,6591
BIST 1,1777
ALTIN 502,82

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle