Hoşgeldiniz  

Tahliye de Yok Karar da

admin | 16 Eylül 2011 | Genel A- A+

Fethiye’de, geçen yıl işadamı 31 yaşındaki Demokan Özkaynak’ı öldürmek suçundan tutuklu yargılanan 52 yaşındaki Burhan A., tahliyesini isteyerek, haksız yere cezaevinde tutulduğunu ileri sürdü. Mahkeme heyeti, tahliye talebini reddederek, olaya ait ses kayıtlarının incelenmesi için ‘Ulusal Kriminal Bürosu’na gönderilmesine karar verdi.

Geçen yıl 12 Haziran’da sponsor oldukları Uluslararası Gourmet Riders Festivali’ne katılmak için arkadaşı Levent Bakıray ile Günlüklü Koyu’na giden Yacht Marin’in sahibi ve Halikarnas Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Özkaynak’ın oğlu Demokan Özkaynak, kendisine verilen plaketi aldıktan sonra Bakıray ile birlikte festival alanından ayrıldı. İddiaya göre, festival alanındaki malzemeleri yükleyen Halikarnas Şirketler Grubu’na ait TIR’ın önünü kesen otel sahibi Burhan A., Özkaynak’ı çağırması için sürücü Mevlüt Küçüker’i tehdit etti. Bunun üzerine Özkaynak, Günlüklü Koyu’ndaki festival alanına döndü. Burada silahların ateşlenmesi sonucu Demokan Özkaynak ile arkadaşı Levent Bakıray ve Nihat Polat yaralandı. Özkaynak, götürüldüğü hastanede hayatını kaybederken, Levent Bakıray Marmaris’e sevk edildi, Nihat Polat da ayakta tedavi gördü. Olaydan sonra Burhan A. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yaklaşık 15 aydır ‘kasten adam öldürmek’ iddiasıyla Fethiye Cezaevi’nde tutuklu bulunan A., Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13’üncü kez hakim karşısında çıktı. Duruşmaya, tutuklu sanık Burhan A. avukatlarıyla birlikte katılırken, Demokan Özkaynak’ın babası Bilgin Özkaynak ise duruşmada müşteki sıfatıyla hazır bulundu. Mahkemede Burhan A’nın avukatları, olayda ilk Demokan Özkaynak’ın silah kullandığını ve olayın meşru müdafaa olduğunu iddia ederek müvekkilinin tahliyesini talep etti.

‘CİNAYET DEĞİL MEŞRU MÜDAFAA’

A’nın avukatı Hüseyin Avni Tataroğlu, yaptığı savunmada, “Müşteki avukatlarının mahkemeye sunduğu ses kayıtları oldukça büyük bir delil niteliği taşımaktadır. 9 aydır bu raporun gelmesini bekliyoruz. Adli Tıp Kurumu’nun, ‘Bu konu uzmanlık alanımız dışındadır’ ifadesi bizi mağdur etmiştir. Yargılamaya doğrudan etki edecek bir delil olan ses kayıtlarının Ulusal Kriminal Büro veya TRT Genel Müdürlüğü’nün ses inceleme birimine gönderilmesini istiyoruz. Aylardır haksız yere tutuklu bulunan Burhan A’nın tahliyesini talep ediyoruz.” dedi.

‘YURTDIŞINA KAÇMA İHTİMALİ VAR’

Özkaynak’ın avukatı Metin Aras ise “Bize göre tamamen planlanarak kasten adam öldürmedir. Karşı taraf ses kayıtlarının incelenmesini isteyerek mahkemeyi uzatmaktadır. Bize göre ses kayıtlarının hiçbir hükümlülüğü yoktur. Sanığın yurtdışına kaçma şüphesi olduğundan tutuklu yargılanmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Tutuklu bulunduğu süre boyunca maddi ve manevi olarak zarar gördüğünü belirten Burhan A., “15 aydır haksız yere tutukluyum. Ben, ailem, yanımda çalışanlar maddi ve manevi olarak zarar gördük. Olay olduğunda jandarmayı arayarak, olay yerinden kaçmayarak silahlı çatışmanın olduğunu, ekip ve ambulans gönderilmesini söyledim. Şimdi haksız yere tutuklu bulunuyorum. Tutuksuz yargılanarak veya hiç değilse kefaletle tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

A’nın talebini reddeden mahkeme heyeti, olaya ilişkin ses kayıtlarının incelenmesi için ‘Ulusal Kriminal Bürosu’na gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

 

333 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4221
EURO 8,9913
BIST 10,1666
ALTIN 438,36

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle