Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Su İçin Güreşen Pehlivanlar Kırkpınarı Aratmadı

admin | 05 Eylül 2011 | Güncel A- A+

     Seki’de yapılan yağlı pehlivan güreşleri kıran kırana müsabakalara sahne oldu. 12 boyda 450 güreşçinin Kırkpınar’ı aratmadığı müsabakalarda pehlivanlar, Seki beldesinin su sıkıntısının giderilmesi için er meydanına çıktı. Seki Güreş Sahası’nda yapılan müsabakaları AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz ve Kadıköy Belediye Başkanı Adem Ayat’ın yanı sıra bölgenin önde gelen iş adamları ve yaklaşık 5 bin kişi izledi.

   Güreş boyunca iş adamları ve katılımcılardan bağışlar toplanırken, elde edilen gelirin beldede yaşanan su sıkıntısının giderilmesinde kullanılacağı belirtildi. Güneşin öğle saatlerinden itibaren etkisini arttırmasına rağmen yayla havasından yararlanan güreşçiler mücadeleye ara vermedi. 12 boyda 450 güreşçinin mücadele ettiği güreşlerde büyük baş kategorisinde 20 güreşçi yer aldı. Davullar eşliğinde er meydanına gelen güreşçiler sabah saatlerinden itibaren kıran kırana bir mücadeleye tutuştu. Yapılan eşleşmelerin ardından güreşler başlarken, seyircilerin tezahüratları eşliğinde güreşçiler sertlikte sınır tanımadı. Hakem heyeti bazı güreşçileri sık sık uyarırken, mücadeleyi er meydanından taşıran kimi güreşçiler seyircilerin arasına dalmaktan kurtulamadı. Güreş sahasında bunlar yaşanırken saha kenarında da güreş ağalığı mücadelesi vardı.

GÜREŞ AĞASI YUSUF İREN

      Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz’ın 15 bin TL’den açtığı ağalık yarışı, 40 bin TL’ye Yusuf İren adlı iş adamının oldu. Güreş ağası davullar eşliğinde sahayı turlarken, kesilmek için getirilen bir koçun sürüklenmesi seyircilerden tepki aldı. İki görevli tarafından güreş ağasının peşinden saha boyu sürüklenen koç daha sonra Jandarma görevlilerine hediye edildi. Baş altı final karşılaşmasında Antalya Bölgesi’nden Orhan Okulu, Konya Bölgesi’nden İsmail Balaban ile karşılaşırken, iki güreşçi de birbirinin sırtını yere getiremedi. Bir saate yakın süren güreşi Orhan Okulu teknik puanlarla kazandı. Baş altı birincisinin belirlenmesinin ardından güreş sahasına büyük baş güreşçileri geldi.

SEKİ’NİN BAŞPEHLİVANI ALİ GÜRBÜZ

     2011 Kırkpınar Güreşleri’nde Baş Pehlivan olarak Altın Kemer sahibi olan Ali Gürbüz’le, 2005 Baş Pehlivanı Ekrem Yavuz’un mücadelesinde nefesler tutuldu. Hakem Zakim Karabaş’ın yönettiği müsabaka büyük tezahüratlar eşliğinde yapıldı. Kıran kırana geçen müsabakayı 2011 Kırkpınar Güreşleri Baş Pehlivan’ı Ali Gürbüz kazandı. Güreşler hakkında değerlendirmede bulunan Gürbüz, kazandığı için mutlu olduğunu söylerken, yoğun katılımdan ve gösterilen ilgiden dolayı Seki halkına teşekkür etti. Büyük fedakârlıklarla yapılan güreşlerden elde edilen geliri bölgenin su ihtiyacını karşılamak için harcayacaklarını söyleyen Seki Belediye Başkanı Veli Yıldız  “Güreşlere katılımdan dolayı oldukça memnunum. Elde edilen geliri beldemizin su sıkıntısını gidermek için harcayacağız. Bugün burada bizi yalnız bırakmayan halkımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

404 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,0004
EURO 9,5399
BIST 10,7040
ALTIN 463,63

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle