Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

SORUMLULUK BİLİNCİYLE HAREKET ETMEK

4. M. Said Çelik | 07 Nisan 2021 | KöşeYazar A- A+

SORUMLULUK BİLİNCİYLE HAREKET ETMEK

İnsan yaptıklarından sorumlu olan bir varlıktır. Onun kendisine, Allah’a, ailesine, çevresine, topluma ve tüm insanlığa karşı sorumlulukları vardır. Kur’an-ı Kerim insanın özgürce hareket edip sorumluluk yüklenmesiyle ilgili şu bilgiyi vermektedir:

“Biz sorumluluğu göklere, yere ve dağlara sunmuştuk. Fakat onlar onu yüklenmeye yanaşmadılar. Ondan korktular. İnsan onu yüklendi, fakat çok zalimce ve çok cahilce bir tutum sergiledi.” (Ahzab Suresi 72)

Bu ayet insanın eğiliminin, kendi iradesiyle, kendi tercihlerini kendisinin yaparak özgürce hareket etme yönünde olduğunu, iradesiz, robot gibi hareket etmeyi kabul etmeyeceğini mecazi bir ifadeyle anlatmaktadır. Yani insana sorulsa ki, tercih yapma gücün olmadan, sorumsuz olarak robot gibi hareket etmeyi mi kabul edersin, yoksa özgürce istediğini tercih edip yapabilmeyi, fakat yaptıklarından sorumlu olmayı mı kabul edersin? İnsan robot gibi bir varlık olmaktansa özgürlüğü ve sorumluluğu kabul etme yönünde tercihte bulunur. İşte insan böyle bir özelliğe sahip bulunuyor, fakat bu özelliğini kötü kullanıyor, zalimce ve cahilce bir tutum sergiliyor.

İnsanın genelde sorumluluğunun bilinci içerisinde hareket ederek görevini en güzel şekilde yerine getirmesi noktasında yeterince başarılı olamadığını bu ayet vurgulamaktadır. İnsan maalesef sorumluluğunun bilinci içersinde değil de cahilce hareket ediyor, kendine de diğer insanlara da zarar veriyor.

İnsan öncelikle kendisini yaratan Allah’a karşı sorumluluklarını düşünerek O’nun bildirdiği esaslar çerçevesinde hareket etmeye çalışmalıdır. Sonra aile bireylerine karşı, eşine, çocuklarına, anne babasına ve akrabalarına karşı sorumluluklarını yerine getirme çabası içinde olmalıdır. Ve son olarak da işini, görevini en güzel şekilde yaparak, diğer insanlara zarar vermeden mümkün olduğu ölçüde yararlı olmaya çalışarak toplumsal sorumluluğunu da yerine getirmelidir. Bunların dışında dünyanın neresinde olursa olsun acı çeken, ızdırap çeken insanlar, canlılar varsa ve onlara bir şeyler yapabilecek durumda ise, bunlardan da sorumludur.

Gücüne, imkânına ve yetkisine göre herkesin sorumluluğu birbirinden farklıdır. Bu noktada Hz. Ömer’in halifeliği döneminde, çocuklarına yiyecek bulamayan bir anneye, bizzat kendisinin taşıyarak yiyecek götürmesi ve Dicle kenarında bir kurdun bir koyuna zarar vermesinin sorumluluğunu omzunda hissetmesi örnek bir davranıştır.

Dolayısıyla iyi bir Müslüman, sorumluluklarının bilinci içerisinde olan, görevini en güzel şekilde yapan insandır. Hangi işi yaparsa yapsın, aldığı ücreti helal edecek kadar alın teri döken insandır. Görevini aksatmamaya çalışan, önemli bir işi ve rahatsızlığı olmadığı takdirde işinin başından ayrılmayan insandır. Çünkü onun sorumluluğunda olan her şey ona verilen birer emanettir. Emaneti en güzel şekilde yerine teslim etmesi gerekir. Yoksa bilerek, gerekli titizliği göstermeyerek zerre miktarı kadar bile olsa yapılan eksiklik yarın ahirette karşımıza çıkacaktır. Allah kimseye gücünün üstünde bir sorumluluk yüklememektedir. Her insan gücü oranında sorumlu tutulacaktır.

Selam ve Dua ile…

 

 

618 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7714
EURO 10,3081
BIST 12,0616
ALTIN 492,14

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle