Hoşgeldiniz  
..................................................................................

SİYASETİN GELECEĞİ

1. Asım Cezayirlioğlu | 12 Şubat 2019 | KöşeYazar A- A+

24 Haziran 2018 seçimleri ile birlikte siyasi yapımız baştan aşağı değişti. 9 Temmuz 2018’de Sayın Erdoğan’ın yemin etmesi ile birlikte bizim cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dediğimiz, aslında başkanlık sistemi resmen başlamış oldu. Hem genel seçimlerde, hem de yerel seçimlerde yeni sistemin gereği olarak ittifakların önü açılmış oldu. Parlamenter sistemin getirmiş olduğu alışkanlıkları terk etmek hem siyasiler için,  hem de toplum için zor olacak.

Seksenlerin sonunda Demirperde dediğimiz bloğun dağılması ile birlikte batı tehdit odağı olarak İslam’ı merkeze aldı. Sağ ve sol kavgasının alt yapısı olan siyasi oluşumların ortadan kalkması, emperyalist Batı’nın sömürge düzenini devam ettirebilmesi için yeni bir klişeye ihtiyacı vardı. Klişe dediğimize bakmayın sömürge düzeninin farklı şekilde devam etmesi için yeni bir tanımlamaya ihtiyaç vardı. Bu  bazen yeşil kuşak olarak belirlendi. Bazen siyasal İslam olarak karşımıza çıktı. Aslında tehdit görülen İslamiyet. Daha da merkeze inersek Sünni Müslümanlığı yok ettikleri zaman Batı’ya karşı blok oluşturan Müslüman dünyayı bertaraf etmeleri kolaylaşacaktır. Bunun üzerinde çok kafa yormak gerekir. Biz ülkemizde siyasi yapıdaki gelişmelere dönelim. Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimler için partiler hem açıktan hem de gizli pazarlıklar yapmakta. Gizli pazarlık diyoruz zira HDP’nin PKK’ya ilişkin tavrı nedeniyle açıktan ittifak görüşmelerinin yapılmasını zorlaştırmakta. Hem Millet, hem de Cumhur ittifakı adayları HDP seçmeninin oylarını almak istiyor. Bunu açık bir şekilde dillendirmek, içinden geçtiğimiz süreçler nedeniyle zor. Sayın Erdoğan’ın HDP’yi PKK ile aynı kefeye koyması, HDP’nin de Sayın Erdoğan’ı haklı çıkarmak için PKK ile ilgili yaklaşımları, HDP ile açıktan görüşmeleri zorlaştırmakta. HDP seçmeninin ideolojik duruşu nedeniyle  Millet İttifakı ile birlikteliği kolay hale getirmekte.

Genel seçimlerdeki gibi yerel seçimlerde de ittifak içinde olan partiler arasındasıkıntıların ortaya çıkmasında iki neden var. Bunlardan birincisi doku uyuşmazlığı. İkincisi ise seçmen tepkisidir. İlk önce Cumhur ittifakı için birkaç söz edelim. Dün Ak Parti ve MHP arasında söylenen sözler nedeniyle bazen gel gitler yaşanmakta. Bunu da doğal görmek gerekir. Lideri için hiçbir seçmen kötü söz duymak istemez. Ya da arkasından gittiği insanların bir başkası tarafından örselenmesini istemez. İşte bu nedenden dolayı MHP seçmeninin bir kısmının zihninde acaba sorusu var. Bu şüphelerin ortadan kalkması da sanıldığı gibi zor olmayacaktır. Zira Ak Parti ve MHP tabanı aynı siyasi yelpazeden oluşmakta. Cumhur ittifakı Stratejistleri bu birlikteliği “beka” kavramı ile açıkladıkları için milliyetçi seçmenin aynı havuzda toplanması daha kolay. İki parti arasında ortaya çıkması muhtemel olumsuzluklar Türkiye’nin jeopolitik konumu ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler nedeniyle birlikteliği daha kolay hale getirmekte.

Esas üzerinde durulması gereken ise Millet ittifakı. Burada bir araya gelen partilerin ideolojileri bakımından farklılıklar olmasına rağmen nasıl bir araya gelebiliyorlar.  Bunun birinci nedeni hem parti yönetimlerinin, hem de tabanda oluşan Erdoğan karşıtlığı ittifak yapmalarını kolaylaştırmakta. Bu durum, ittifak yapmayı kolaylaştırdığı gibi tabanları uyuşmayan partilerin bir araya gelmesi, birçok sorunun da ortaya çıkmasına neden olmakta. MHP’den ayrılarak kurulan İyi Parti seçmeninin büyük kısmının “Erdoğan karşıtlığı” “tepkisel” bir durum. Seçmende kızgınlıklara neden olan durumlar ortadan kalktığı zaman ittifak sorgulamaları kaçınılmaz olur. Bugün özellikle İyi Parti nezdinde ortaya çıkan sıkıntıların ana kaynağı tabanın Cumhur ittifakına yakın olmasına rağmen Millet ittifakı içinde yer almalarıdır. MHP ‘yi daha yukarılara taşıma gayesi ile sayın Akşener’in yanında yer alan kitleler, ortaya çıkan siyasi oluşumlar nedeniyle durumdan memnun gözükmemektedirler. Farklı illerde ortaya çıkan adayların geçmişleri, İyi Parti tabanı için bu ittifakların daha fazla sorgulanmasına neden olmakta. Burada şunu da bir kenara not etmekte fayda var. İyi Partinin ortaya çıkmasında milliyetçi muhafazakar kitle içinde seküler yaşama daha yakın olan insanların İyi Partiye kaydığını da unutmamak gerekir.

Netice itibari ile siyasette ortaya çıkan ittifaklarda sıkıntılar varsa-ki vardır- doku uyuşmazlığı nedeniyledir. Bu da zamanla aşılacak bir durumdur. Su yolunu bulur misali siyasetteki bu bulanıklıkta zamanla ortadan kalkacaktır. Bu durumdan en kazançlı çıkacak olan hiç kuşkusuz MHP olacaktır.  Maksat ile hasıl olan arasında uyuşmazlığın toplum tarafından izlendiğini siyasetçilerin unutmaması gerekir. Zira toplumun beklentilerinin aksine bir davranış başarı gibi gözükse de uzun vadede kesin netice elde etmek mümkün değildir.

Parlamenter sistemin alışkanlıkları biz istesek de, istemesek de geride kaldı. Bundan sonra iki blok yarışacaktır. Bunun adının önemi yoktur. Asıl önemli olan ittifakları oluşturan partilerin (bundan sonra gruplar da diyebiliriz) tabanları ile tavanları arasında uyuşmazlık olmasın. Bugünün en önemli sıkıntısı budur. Ancak bu zamanla değişecektir. Önümüzdeki dönemler CHP’nin önderliğinde bir blok, Ak Partinin önderliğinde bir blok.

 

 

 

1566 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,6762
EURO 8,9419
BIST 1,1631
ALTIN 459,42

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle